Najczęstsze choroby pomidorów i skuteczne sposoby ich zwalczania

Choroby pomidorów pojawiają się bardzo często w uprawach. Są przyczyną niskiej jakości plonu, a niekiedy straty wszystkich owoców. Większości chorób można skutecznie zapobiegać, a inne zwalczać, należy jednak potrafić rozpoznać chorobę we wczesnym jej stadium, aby profilaktyka i zabiegi były skuteczne.

Rodzaje chorób dotykające pomidory

Choroby, które obserwuje się na pomidorach można podzielić na:

  • choroby fizjologiczne (nie powodowane przez patogeny),
  • choroby grzybowe pomidorów (najczęstsza przyczyna utraty plonu i zamierania roślin),
  • choroby wirusowe,
  • choroby bakteryjne.

Zaraza ziemniaka na pomidorze

To najczęściej spotykana choroba pomidorów, wywoływana jest przez patogenicznego grzyba (Phytophthora infestans). Patogen jest bardzo uciążliwy, ponieważ uszkadza owoce, które w następstwie nie nadają się do spożycia i przetwórstwa. Zainfekowana roślina wydaje owoce z brunatnymi, gnilnymi plamami. Na liściach pomidora na początku pojawiają się nekrotyczne plamki, które szybko powiększają się. Ta choroba pomidorów powoduje zwijanie liści. Zakażenie rozwija się szybciej i intensywniej podczas deszczowych okresów.

W zwalczaniu choroby istotne znaczenie ma właściwa profilaktyka. Ponieważ grzyb zimuje na bulwach ziemniaków należy unikać sadzenia tych roślin w swoim sąsiedztwie. Kiedy pojawią się pierwsze objawy choroby na liściach w postaci zaschniętych fragmentów rośliny – trzeba wykonać zabiegi preparatami miedziowymi. W przypadku deszczowych okresów zabiegów powinno być więcej.

Skuteczne są również zabiegi domowe, można profilaktycznie pryskać pomidora wywarem ze skrzypu oraz pokrzyw. Roślinne wyciągi zwiększają odporność roślin w przypadku wystąpienia chorób grzybowych pomidorów. 

Sucha zgnilizna wierzchołów owoców pomidora

To choroba zaliczana do kategorii fizjologicznych. Nie jest wywoływana przez patogeny, ale przez okresowe niedobory wody w podłożu lub zbyt intensywne zasolenie gleby. Jest to powszechnie występująca choroba i może występować zarówno u pomidorów gruntowych, jak i u tych uprawianych pod osłonami. Pierwsze objawy występują na wierzchołkach pomidorów, na początku pojawiają się małe, ciemnozielone plamki, które później powiększają swoją średnicę. Tkanka pod plamą zapada się i czernieje. Chorobie można łatwo zapobiegać, wystarczy regularnie podlewać rośliny oraz ograniczać stosowanie nawozów mineralnych.

Septorioza, czyli biała plamistość liści pomidora

Choroba grzybowa pomidorów, która głównie atakuje aparat asymilacyjny rośliny, czyli liście. W skutek tego pomidory są słabiej odżywione i gorzej plonują. Pierwsze objawy pojawiają się na liściach w czasie kwitnienia rośliny. Na blaszce liściowej, ogonkach i pędach zaczynają pojawiać się drobne plamki, charakterystyczną ich cechą jest biały środek. Typowe dla tej choroby pomidorów jest zwijanie liści. 

W ochronie rośliny przed septoriozą ważne jest usuwanie resztek roślin po skończonych zbiorach, ponieważ zimuje w nich grzyb, który może być źródłem infekcji w następnym sezonie. Zabiegi preparatami grzybobójczymi, które stosowane są na zarazę ziemniaka na pomidorze zwalczają również tę chorobę.

Zwalczanie chorób pomidorów

Zgorzel podstawy łodyg i czarna zgnilizna pomidorów

Kolejna choroba pomidorów wywoływana przez grzyb. Pojawia się zarówno na pomidorach gruntowych, jak i tych pod osłonami. Początkowo objawy można zaobserwować na szyjce korzeniowej, brunatnieje ona i ulega zgniliźnie. Skutkiem czego jest więdniecie całej rośliny. Chorobę można łatwo pomylić z fizjologiczną suchą zgnilizną, ponieważ objawy występujące na owocach są bardzo podobne. Źródłem infekcji są resztki roślinne oraz nasiona, dlatego profilaktyką może być zaprawienie nasion oraz usuwanie pozostałości po uprawianych pomidorach.

Wirozy – choroby wywoływane przez wirusy

Wirusy w uprawach pomidorów nie mają tak dużego znaczenia, jak choroby grzybowe. Typowymi objawami zakażeń wirusowych na roślinach są mozaiki – żółta i zielona. Mozaika to nic innego, jak pojawianie się regularnych przebarwień na częściach zielonych pomidora. Choroby wirusowe mogą też przybrać inną formę – smugowatości na łodygach, deformacji liści i łodyg (zwijanie liści, paprociowatość, nitkowatość). Wektorami wirusów są zazwyczaj owady, w przypadku pomidorów to mszyce i wciornastki.

Autor:
Aleksandra – ogrodnik z wykształcenia i z zamiłowania,
miłośniczka kwiatów i owadów,
w wolnym czasie zajmuje się swoim naturalistycznym ogrodem i pszczołami.

Źródła:

  • Z. Fiedorow, B. Gołębniak, Z. Weber, Ogólne wiadomości z fitopatologii, Wydawnictwo Akademii Rolniczej w Poznaniu, Poznań 2006,
  • T. Glaser, Z. Suski, Ochrona roślin ogrodniczych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1975.

 

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.