Najpopularniejsze odmiany ziemniaków i ich charakterystyka

Ziemniaki od lat dla Polaków stanowią istotną część polskiej gospodarki – jest to bowiem gatunek warzyw, który bardzo często eksportujemy za granicę. Nie jest to może porównywalna liczba do uwielbianych przez obcokrajowców jabłek polskiego pochodzenia, ale nadal ich eksport zajmuje wysokie miejsce na liście światowej. Jeśli jest to jeden z najważniejszych polskich produktów – warto  wiedzieć co nieco o jego rodzajach. Jakie są najczęściej spotykane odmiany ziemniaków i czym się charakteryzują?

Dawno, dawno temu… czyli historia ziemniaka

Ziemniak uprawny sięga swoją historią naprawdę daleko. Już ponad kilka tysięcy lat temu istniał jako produkt uprawny, jednak wówczas rósł tylko w Ameryce Południowej. Europa przyjęła ten gatunek warzywny pod koniec XVI wieku – od tamtej pory stanowi spory odsetek produkcyjny na świecie.

W 2009 roku ziemniak uplasował się na czwartej pozycji pod względem produkcji roślin uprawnych – nie powinno to nikogo zaskakiwać, bowiem przez lata, bulwy pędowe stały się istotnym składnikiem spożywczym w jadłospisie człowieka – ciężko sobie aktualnie wyobrazić liczne potrawy bez udziału ziemniaków.

Polska ziemniakiem słynie – początki upraw na terenach polskich

Z pewnością dla naszych rodaków ziemniak nie jest niczym obcym – co więcej, stanowi jeden z najczęściej spożywanych warzyw w polskiej kuchni. I choć na naszych terenach ziemniaki pojawiły się dość późno, to ich dotarcie pod polskie strzechy dopiero w XVIII wieku, w żadnym stopniu nie jest dla nich ujmą.
Pierwszy raz Polacy o tym niezwykłym warzywie usłyszeli za sprawą Jana III Sobieskiego – jednak wówczas nie zdobył on zbyt szerokiego zainteresowania, trafiając jedynie w ręce żony hetmana, Marysieńki.

“Pyrlandia” – brzmi znajomo? Tak potocznie nazywana jest Wielkopolska, bowiem to właśnie tutaj zaczęła się tworzyć historia polskiej uprawy ziemniaków. Podczas zaborów były one jedynie karmą dla zwierząt, jednak w XIX wieku nagle zdobyły ogromne uznanie wśród mieszkańców Wielkopolski. Najpierw trafiły na stół niższych grup społecznych, by następnie, małymi krokami, zdobyć zaufanie szlachty i burżuazji.
Słynne regionalne potrawy, takie jak pyry z gzikiem czy placki ziemniaczane zwane “plyndzami” pochodzą właśnie z województwa wielkopolskiego, a ziemniak stał się jednym z symboli historii Poznania.

Polska gospodarka, a uprawa – eksport polskich ziemniaków za granicę

Najpopularniejsze odmiany ziemniaków
Źródło: Pexels.com

Polska, choć nie jest krajem o dużej powierzchni, to wbrew pozorom, znajduje się na szczycie partnerów eksportowych dla wielu krajów. Od lat współpracujemy z Niemcami, Czechami, Rosją czy nawet Chinami i Francją.

Polskie ziemniaki uprawne trafiają naprawdę do wielu zakątków świata. Według danych GUS dotyczących eksportu ziemniaków jadalnych, z naszego kraju, w 2018 roku, ich wolumen wyniósł łącznie 32,1 tysięcy ton. Eksportowane ziemniaki z polskich upraw trafiają nie tylko do krajów europejskich – w 2018 roku nasze warzywa trafiły nawet na Antarktydę w ilości 435 kg. Najwięcej ziemniaków importowały wówczas Niemcy (prawie 6 tysięcy ton), Mołdawia (8,2 tysięcy ton) czy Rumunia (ok. 7 tysięcy ton). 

Najpopularniejsze odmiany ziemniaków

Wszyscy doskonale znamy ziemniaki – ich wygląd, charakterystykę i wymagania. Wielu z nas jednak nie zna większości odmian, jakie istnieją na rynku międzynarodowym. Jakie są najpopularniejsze odmiany jadalne ziemniaków?

Ziemniaki – odmiany o czerwonej skórce:

Odmiany ziemniaków o czerwonej skórce są uważane za jedne ze smaczniejszych gatunków. Wśród popularnych odmian tego typu można wyróżnić:

  • “Bellarosa” – odmiana ziemniaka charakteryzująca się czerwonawą skórką i żółtym miąższem wewnątrz. Posiada duże i okrągłe bulwy, a kwiaty są w kolorze fioletowo-czerwonym. Ich jedynym minusem jest podatność na zarazę, jednakże smak tego gatunku zdecydowanie podnosi jego rangę.
  • “Irga” – posiada jasną, różową skórkę i białe kwiaty. Jest jednym ze smaczniejszych gatunków ziemniaków. Jest odporna na choroby wirusowe, ale często ulega szkodliwej zarazie.
  • “Raja” – typowa odmiana ziemniaka o czerwonej skórce – kwiaty również w kolorze czerwono-fioletowym, a miąższ jasny. Często stosowana do wyrobu domowych frytek.

Pozostałe popularne gatunki ziemniaków:

  • Vineta Lord – należy do wczesnych odmian uprawnych. Charakteryzuje się lekko chropowatą skórką i jasnym miąższem, który może się rozpadać po ugotowaniu.
  • Denary – wczesna odmiana ziemniaków, jedna z najczęściej stosowanych i spożywanych przez Polaków. Należy do grupy konsumpcyjnej AB, co oznacza, że nadaje się do ogólnego użytku i do sałatek. Wśród odmian denarów można wyróżnić “Tajfun”, “Irgę” czy “Arielle”.

Źródło:

  • https://www.rynek-rolny.pl/artykul/ziemniaki-vineta-opis-i-charakterystyka-odmiany.html.

 

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.