Nawiewniki okienne – dlaczego warto zainwestować w okna z wywietrznikami?

Artykuł partnera.

Sprawna wentylacja w domu to jedno z wymagań niezbędnych do utrzymania odpowiednich warunków w budynku. Stały dopływ świeżego powietrza pomaga zapewnić wystarczającą wilgotność w pomieszczeniach. Ponadto w ten sposób z wnętrza usuwane są zanieczyszczenia. Sprawdź, dlaczego zakup okna z wywietrznikami to dobry pomysł!

Po co montować nawiewniki okienne?

Zbyt słaba wentylacja najczęściej skutkuje zwiększoną wilgotnością powietrza w budynku. Na ścianach, przy oknach i drzwiach pojawia się grzyb, który ma doskonałe warunki do rozwoju. Takiej sytuacji można zapobiec poprzez regularne wietrzenie i odpowiednie ogrzanie domu. Ważną rolę odgrywa także zamontowanie nawietrzaków okiennych. Zamontowanie w domu okien z wywietrznikami poprawia parametry powietrza we wnętrzu. Nawiewniki gwarantują stałą wymianę powietrza bez konieczności wietrzenia oraz narażania pomieszczenia na wychłodzenie.

Kiedy warto zdecydować się na okno z wywietrznikiem?

Decyzję o montażu nawiewnika okiennego warto podjąć zwłaszcza wtedy, gdy cyrkulacja powietrza w Twoim domu nie działa wydajnie. Objawem może być charakterystyczny zapach pleśni lub wilgoć zbierająca się na ścianach, przy oknach i drzwiach. Jeśli w budynku wymieniono stare okna na nowoczesne, szczelne modele, wymiana powietrza może być niewystarczająca. W takiej sytuacji należy zamontować okna z wywietrznikami, które zapewnią dostateczną wentylację.

Zalety nawiewnika okiennego

Sprawnie działająca wentylacja okienna umożliwia utrzymanie wydajnego obiegu powietrza, a także uczestniczy w jego wymianie – zanieczyszczonego ze środka na czyste z zewnątrz. Dzięki możliwości regulacji, wywietrzniki zapewniają optymalne warunki w pomieszczeniach, bez ryzyka ich nadmiernego wychłodzenia. Wybór wywietrzników automatycznych pozwala na bezobsługową regulację. Dzięki temu do pomieszczeń doprowadzana jest odpowiednia ilość świeżego powietrza, zależna od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.

 

Okna z wywietrznikami

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/okna-pvc/

Rodzaje wywietrzników okiennych

Wyróżnia się 3 podstawowe typy wywietrzników okiennych stosowanych w oknach PVC:

  1.     ciśnieniowe – automatyczne napowietrzniki, które działają na podstawie różnicy ciśnień powietrza w domu i poza nim. Są one samoregulujące, co oznacza, że do poprawnego działania nie wymagają interwencji człowieka;
  2.     higrosterowane – reagują na poziom wilgotności względnej, czyli zawartość pary wodnej w pomieszczeniu. Jeśli wewnątrz panuje zbyt duża wilgotność, nawiewniki uchylają się, wpuszczając do środka więcej świeżego powietrza;
  3.     sterowane ręcznie – nawiewniki okienne umożliwiają mechaniczną regulację stopnia otwartości przesłony. Ich poprawne działanie zależy od użytkownika. W przypadku nawiewników mechanicznych istnieje ryzyko niepotrzebnego zamknięcia otworu, gdy na zewnątrz jest zbyt zimno.

Można kupić okna z zamontowanymi fabrycznie wywietrznikami lub wbudować wentylację do okien, które posiadasz. Warto wiedzieć, że koszt zakupu okna z nawiewnikiem jest mniejszy, a montowanie tego elementu do standardowych okien może powodować utratę gwarancji.

Nawiewniki okienne – montaż

Montaż wywietrzników jest zalecany tylko w przypadku starszych okien. Umieszcza się je w górnej części profilu skrzydła lub w ościeżnicy. Ze względu na naturalny kierunek rozchodzenia się gazów o wyższej temperaturze, warto skierować napływ świeżego powietrza na sufit. Będzie tam mogło mieszać się z ciepłym powietrzem zgromadzonym w górnej części pomieszczenia. Zadanie montażu wywietrznika do okna najlepiej jest powierzyć profesjonalistom. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić o pogorszenie parametrów izolacyjnych stolarki. 

Wywietrzniki zapewniają dostęp świeżego powietrza, usprawniają wentylację w domu. Pełnią swoją funkcję przez cały rok, zapobiegając powstawaniu wilgoci w pobliżu okien i drzwi. Obecność drożnych wywietrzników zmniejsza ryzyko pojawienia się grzybów chorobotwórczych w Twoim domu. Zadbaj o komfort i zdrowie Twoje i Twojej rodziny – pamiętaj o skutecznej wymianie powietrza w domu!

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.