Nemezje – gatunki, uprawa i inspiracje wykorzystania

Nemezje to naprawdę piękne i okazałe kwiaty, które świetnie sprawdzają się na balkonach oraz tarasach. Są one wyjątkowo delikatne, ale także bardzo atrakcyjne, dlatego coraz więcej osób poszukuje informacji na temat ich prawidłowego sadzenia i pielęgnacji. Z poniższego artykułu dowiecie się wszystkiego, co istotne na temat nemezji, a tym sposobu dbania o nie, tak, aby ozdabiały nasze przestrzenie jak najpiękniej i jak najdłużej.

Nemezje – czym są te piękne kwiaty?

Nemezja, nazywana czasami także jawnostką, jest rośliną z rodziny trędownikowatych. Pochodzi z Południowej Afryki, gdzie szczególnie często można spotkać je w Prowincji Przylądkowej Zachodniej. Najczęściej można spotkać je w miejscach o dużej wilgotności, na przykład w pobliżu strumieni lub na źródliskach. Większość gatunków nemezji wykorzystywana jest w celach ozdobnych. 

Na naszych balkonach przede wszystkim widywana jest nemezja powabna, która charakteryzuje się ogromną ilością bardzo kolorowych kwiatów. Są one bardzo liczne, dwuwargowe i zebrane w gronach na samych szczytach pędów. Paleta barw jest bardzo szeroka, a same nemezje często porównywane są do pięknych motyli, które masowo obsiadają zielone liście. Bardzo rzadko możemy zaobserwować jednokolorowe kwiaty w obrębie jednej rośliny. Najczęściej mienią się one wszystkimi barwami tęczy.

Jakie odmiany nemezji wybrać?

Nemezje, w zależności od odmiany, mogą osiągnąć od piętnastu do nawet czterdziestu centymetrów. Właśnie dlatego nadają się doskonale nawet na niewielkie balkony. Obecnie na rynku trudno znaleźć konkretne gatunki tych roślin, ponieważ producenci skupiają się w dużej mierze na określonych kompozycjach kolorystycznych. Szczególną popularnością cieszą się takie mieszanki jak na przykład:

  • Blue Gem,
  • Cherry on Ice.

Nemezje – wybrać nasiona czy sadzonki?

Nemezje to rośliny jednoroczne, które hodowane są wyłącznie z nasion. Najlepiej wysiewać je na wiosnę między kwietniem a majem do skrzynek. Następnie pikowane kępkami w małych doniczkach mogą być przeniesione na miejsce stałe w drugiej połowie maja. Kwiaty zaczną kwitnąć po około półtora miesiąca od wysiania. Robią to falami od początku lata aż do jesieni. Jeżeli zależy nam na konkretnych kolorach warto zakupić gotowe sadzonki w dobrych sklepach ogrodniczych. 

Jak dbać o nemezje? 

Uprawa kolorowych nemezji
Źródło: Pixabay.com

Nemezje to piękne kwiaty, które są jednocześnie bardzo delikatne i wymagające. Jeżeli chcemy, aby cieszyły nas swoimi kwiatami przez całe lato, powinniśmy bardzo dobrze o nie zadbać. Powinny rosnąć w miejscu ciepłym i dobrze nasłonecznionym, a przy tym bardzo dobrze osłoniętym od wiatru. Podłoże powinno być natomiast żyzne, przepuszczalne i najlepiej próchnicze, pH ziemi powinno być lekko zasadowe.

Warto pamiętać, że nemezje bardzo źle czują się zarówno na zbyt suchym, jak i zbyt mokrym podłożu. Należy więc zachować bardzo duży umiar w podlewaniu. Nemezje powinny być nawożone systematycznie za pomocą wieloskładnikowych nawozów do roślin kwitnących.

Nemezja – wykorzystanie

Nemezje to bardzo piękne i wielobarwne kwiaty, które można wykorzystywać w bardzo różnych aranżacjach. Świetnie sprawdzają się przede wszystkim na balkonach i tarasach. Możemy sadzić je zarówno w stojących, jak i w wiszących donicach. Jeżeli wystąpią odpowiednie warunki nemezje mogą także być sadzone na rabatkach. W takich wypadkach jednak lato musi być  bardzo ciepłe, a ziemia, którą dysponujemy spełniać warunki odpowiednie dla nemezji. Podłoże powinno więc być próchnicze o lekko zasadowym pH. Co ciekawe, wyższe odmiany tych roślin świetnie sprawdzają się w formie kwiatów ciętych.

Nemezje są piękne i bardzo okazałe, jednak wymagają od nas sporej ilości poświęcenia. Jest ono jednak bardzo uzasadnione, ponieważ kwiaty te potrafią świetnie ozdobić każdą przestrzeń, w jakiej się znajdą. 

Artykuł napisała:
Magdalena Polena
 – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje trzy koty

Źródło:

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001, Nemezja. W: Index Nominum Genericorum (ING) [on-line]. Smithsonian Institution.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.