Niezbędne akcesoria przy montażu drzwi i okien

Wybranie odpowiednich do naszych potrzeb drzwi i okien to nie wszystko. Aby zamontować te elementy wyposażenia w domu lub mieszkaniu, trzeba jeszcze dobrać niezbędne akcesoria montażowe. Które z nich są niezbędne? Postaramy się to krótko wyjaśnić w tym artykule!

Akcesoria do okien – niezbędne przy montażu nowych lub wymianie starych

W sklepach budowlanych można znaleźć wiele różnorodnych elementów, oznaczonych jako akcesoria do montażu okien. Podstawowe znaczenie jednak trzy elementy:

  • kotwy lub dyble,
  • pianka poliuretanowa,
  • kliny i klocki dystansowe.

Kotwy lub dyble – niezbędny element skrzynki z narzędziami montażysty okien

Kotwy lub dyble służą do zamocowania okna w ościeżu. Decyzję co do wyboru jednego lub drugiego typu elementów mocujących powinna podjąć osoba montująca okna, kierując się warunkami budowlanymi.

Jak pianka poliuretanowa może pomóc w montażu okna?

Pianka jest wykorzystywana do wypełniania przestrzeni między ramą okna, a ścianą. Tworzy ona opaskę termoizolacyjną oraz kompensuje ruchy spowodowane odkształceniami ramy.

Do czego służą kliny i klocki dystansowe?

Kliny i klocki dystansowe pozwalają na ustawienie okna w odpowiedniej pozycji i jego tymczasową stabilizację na czas montażu. Na klockach opiera się dolną część ramy, a kliny rozmieszcza po bokach oraz na górze. Klocki i kliny z reguły wykonane są z tworzywa sztucznego.

Niezbędne elementy wyposażenia drzwi

Podobnie jak w przypadku okien, również i przy montażu drzwi można używać wielu akcesoriów montażowych. Pośród nich możemy wyróżnić następujące elementy jako niezbędne do funkcjonowania drzwi:

  • ościeżnica,
  • klamki,
  • zawiasy

Ościeżnica – połączenie między drzwiami, a ścianą

Decydując o tym, jaką ościeżnicę wybrać do montowanych przez nas drzwi, należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepszym rozwiązaniem będzie ościeżnica stała czy regulowana. Zaletą ościeżnicy stałej (zwanej też blokową) jest prosta budowa, z kolei mocną stroną ościeżnicy regulowanej jest to, że idealnie sprawdzi się przy zabudowie muru o niestandardowych wymiarach. Kolejną ważną decyzją jest wybranie pomiędzy ościeżnicą przylgową (skrzydło montowane jest w niej na widocznych od zewnątrz zawiasach), a bezprzylgową (która musi być ściśle dopasowana do wybranego przez nas skrzydła).

Klamka – element sterujący drzwiami

Bez klamki niemożliwe (a przynajmniej bardzo trudne) byłoby otwieranie i zamykanie drzwi. Dlatego warto starannie wybrać tą najbardziej pasującą do modelu montowanych przez nas drzwi. W zależności od tego, czy klamka ma być dobrana do drzwi zewnętrznych, czy wewnętrznych, musi ona charakteryzować się większą lub mniejszą trwałością. Klamka do drzwi wejściowych musi być odporna na działanie różnego rodzaju czynników atmosferycznych, oraz włamywaczy. Z kolei szukając klamki do drzwi wewnętrznych, można zwrócić większą uwagę na ich wygląd. Klamka do drzwi wewnętrznych może też być mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych i lżejsza.

Bez zawiasów ani rusz!

Zawiasy to bardzo istotny element – umożliwiają poruszanie skrzydłem, a więc zamykanie i otwieranie drzwi. Dobór odpowiednich zawiasów zależy od rodzaju drzwi (innych należy użyć przy drzwiach drewnianych, a innych przy tych wykonanych ze szkła hartowanego) i ich wagi (im cięższe, tym zawiasy muszą być bardziej wytrzymałe).

Gdzie znaleźć wyżej wymienione akcesoria do montażu?

Ze względu na to, że opisywane wyżej elementy montażowe odgrywają tak istotną rolę, można je znaleźć w niemal każdym sklepie budowlanym. Jednym z miejsc, od których zaczniesz swoje poszukiwania, powinien być jednak Simteq.pl. To jeden z najprężniej rozwijających się obecnie internetowych sklepów, a jego specjalnością są właśnie akcesoria używane do montażu drzwi i okien. Znajdziesz tu wszystko – od ościeżnicy po uszczelki do drzwi i od kotew po konsole nośne! Nie czekaj – wejdź na stronę Simteq.pl!

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.