Odmień wygląd starych mebli

Od kilku lat styl vintage cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Pasjonaci wynajdują perełki w postaci starych mebli w sklepach z antykami, na wystawach, a czasami także pozostawione gdzieś do wyrzucenia. Jak tchnąć w nie życie, by wyglądały jak nowe? Farba akrylowa do drewna i kilka narzędzi pozwolą zmienić zniszczony mebel w prawdziwe dzieło sztuki!

Puść wodze fantazji

Przed rozpoczęciem prac związanych z renowacją starych mebli należy najpierw zastanowić się nad tym, jak ma wyglądać finalny efekt. Ważne jest przemyślenie tego, jaki odcień chcemy uzyskać – w tym celu warto przejrzeć katalog i sprawdzić, w jakich kolorach występuje farba akrylowa do drewna. Duże znaczenie ma także wybór dodatków, które mogą znacząco odmienić  wygląd mebla – takich jak nogi, gałki, czy drewniane listewki. Przemyślenie koncepcji pozwoli na uniknięcie stresu oraz konieczności późniejszego modyfikowania, czy zwracania zakupionych produktów.

Odnowa skrojona na miarę potrzeb

Zacznijmy od rozkręcenia mebla, który zamierzamy odświeżyć – dzięki temu znacznie ułatwimy sobie kolejne kroki. Obligatoryjnym etapem renowacji jest odpowiednie przygotowanie powierzchni do dalszych działań, czyli pozbycie się starego lakieru lub farby. Najlepiej użyć do tego delikatnego papieru ściernego lub cykliny. W tracie ściągania starego lakieru najlepiej robić to wzdłuż struktury drewna dbając o to, aby go nie wyżłobić. Kolejnym krokiem będzie nałożenie świeżej warstwy farby akrylowej do drewna. Duży wybór tego typu produktów odnajdziemy na beckers.pl. Przed malowaniem należy pamiętać o przeczytaniu instrukcji znajdującej się na wieczku farby, na której można znaleźć takie informacje jak czas schnięcia oraz ilość potrzebnych warstw. Po wybraniu koloru dobrze jest zastanowić się nad tym, które narzędzia pozwolą nam na osiągnięcie oczekiwanego efektu. Postarzenie struktury uzyskać można dzięki nierównomiernemu rozprowadzaniu farby gałgankiem, za to najlepsze i najbardziej gładkie krycie otrzyma się przy pomocy wałka. Dobrym pomysłem będzie też zaopatrzenie się w niewielki pędzelek, który może okazać się niezbędny w przypadku malowania szpar i trudno dostępnych miejsc.

Ostatnie szlify

Kiedy mebel jest już pomalowany, zostaje niewiele do zrobienia. Jeśli pragniemy uzyskać efekt vintage, musimy tylko stworzyć lekkie przetarcia na farbie akrylowej do drewna za pomocą delikatnego papieru ściernego. Jeśli natomiast zależy nam na nowoczesnym designie, sklepy budowlane posiadają szeroki wybór elementów, które pozwolą nam nadać odnowionemu meblowi lekkości i świeżości, np. ozdobne gałki, które nadadzą całości charakteru i klasy. Kiedy farba wyschnie, a wszystkie części zostaną ponownie złożone, możemy cieszyć się odświeżonym designem mebla, który dodatkowo urozmaici i uatrakcyjni aranżację naszego wnętrza.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.