Ogrzewanie podłogowe a fotowoltaika – dlaczego warto zastosować to połączenie?

Artykuł partnera.

Rosnące koszty ogrzewania i niezbędnej energii do pracy urządzeń elektrycznych, powoduje, że coraz częściej poszukujemy alternatyw.

Wówczas z dużą przychylnością przyglądamy się instalacjom fotowoltaicznym i połączeniu ich z rozwiązaniem ogrzewania podłogowego. Na popularyzację tego połączenia mają wpływ nie tylko wciąż towarzyszące nam wzrosty cen energii elektrycznej, ale również świadomość społeczeństwa. Całkowita rezygnacja z posiadania ogrzewania nie jest jednak możliwa w naszej strefie klimatycznej. Dlatego poszukiwanie bardziej ekologicznych rozwiązań jest jak najbardziej uzasadnione. Dowiedz się więcej na temat ogrzewania podłogowego i możliwości wykorzystania paneli fotowoltaicznych.

Ogrzewanie podłogowe z fotowoltaiką – czy to się opłaca?

Inwestycja w ogrzewanie podłogowe i instalację fotowoltaiczną może wydać się dla wielu z nas wysoka. To czynnik, który nierzadko staje się silnym argumentem przeciwko stosowaniu tej formy m.in. do ogrzewania domu. Jednak patrząc z perspektywy czasu, taka inwestycja pozwala na zminimalizowanie kosztów za energię elektryczną, a także eksploatacyjnych do maksymalnego minimum. Posiadanie instalacji fotowoltaicznej jest w stanie nie tylko zagwarantować nam energię niezbędną do ogrzewania podłogowego, ale również może posłużyć jako energia do ogrzewania wody, zasilaniu urządzeń RTV i AGD oraz wytwarzania światła. Ponadto, taka instalacja zwraca się już w przeciągu 5-8 lat.

Czy ogrzewanie podłogowe i fotowoltaika to dobry wybór?

Biorąc pod uwagę fakt, że ceny energii elektrycznej będą stale rosły (z 2021 na 2022 rok wzrosły średnio o 24%), jednym z najbardziej skutecznych rozwiązań na uniknięcie wyższych rachunków jest zamontowanie paneli fotowoltaicznych.

Nie powinniśmy także obawiać się takiej inwestycji – przy zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej o odpowiedniej mocy możliwe jest wytworzenie energii elektrycznej na potrzeby całego gospodarstwa domowego.

Panele fotowoltaiczne stosowane w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym to zatem znacznie bardziej uniwersalne rozwiązanie niż kolektory słoneczne, ponieważ wykorzystywana przez nie  energia słoneczna służy do ogrzewania. I choć korzyści wykorzystania ich w systemie grzewczym jest wiele,zimą może pojawiać się jej niedobór, z kolei latem, gdy ilość potrzebnej ciepłej wody zmniejsza się – może występować jej nadmiar.

Zastanawiasz się nad wykorzystaniem ogrzewania podłogowego i instalacji fotowoltaicznej w swoim domu? Czy takie połączenie ma sens? Nie zwlekaj, Dowiedz się więcej na ten temat od ekspertów z  Sunday Polska.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.