Okna okrągłe. Czy warto zdecydować się na nietypowy wymiar okna?

Najważniejszym zadaniem stolarki okiennej, jest dostarczanie wystarczającej ilości światła do pomieszczenia, oprócz tego musi ona stanowić dekorację naszego domu. Okna mają wpływ na prezencję całego budynku, warto więc zastanowić się nad ich wyborem. Producenci okien oferują swoje produkty w wielu kształtach, także tych nietypowych. Ciekawą propozycją są zwłaszcza okna okrągłe, łukowe i trapezowe.

Jakie nietypowe okna wybrać do domu?

Najczęściej okna o nietypowych kształtach wykonywane są z drewna, gdyż surowiec ten jest łatwy w obróbce. Popularne są zwłaszcza drewniane okna okrągłe oraz półokrągłe i okna łukowe. Owe modele sprawiają, iż budynek prezentuje się arystokratycznie. Takimi oknami charakteryzują się w szczególności obiekty zabytkowe. Tego typu okna produkowane przez producentów, są jednak jak najbardziej nowoczesne, trwałe i energooszczędne. Już na etapie projektu domu, warto zastanowić się nad tak oryginalną stolarką okienną. Warto mieć na uwadze, iż okrągłe okno wpuszcza mniejszą ilość światła do pomieszczenia, aniżeli okno o standardowym wymiarze. Z tego względu należy zastanowić się, nad większą ilością tego typu okien, żeby zapewnić pomieszczeniu właściwą ilość światła.

W jakich miejscach w domu znajdują zastosowanie okna okrągłe?

Kiedyś okrągłe okna najczęściej zauważyć można było na dworkach, pałacach i dworcach. W dzisiejszych czasach znajdują zastosowanie w budynkach przekrytych spadzistymi dachami oraz w domach o kształcie kostki, w stylu modernistycznym. W takich domach stosuje się okna w formie bulaja. Bulaj jest to rodzaj okna wykorzystywanego w budownictwie okrętowym, okno to stanowiło inspirację dla architektury modernistycznej. Okrągłe okna w domu doskonale nadają się do podkreślania pewnych elementów architektonicznych, takich jak ryzalit, facjata, lukarna czy wykusz.

Dzięki nim można także uwidocznić wszelakiego rodzaju wnęki oraz podcienia. Taka stolarka okienna umożliwia podkreślenie symetrycznej kompozycji detalu i ściany elewacyjnej. Doskonale przydają się jako zwieńczenia ścian szczytowych. Kiedy widać je z daleka, mogą być wówczas doskonałą wizytówką domu. Okna okrągłe montuje się także po to, aby urozmaicić nieco ścianę elewacyjną domów w stylu modernistycznym. Wówczas nie przestrzega się zasad symetrii, a okna umiejscawiane są na ścianach zamykających strefy niewymagające dobrego oświetlenia. Najczęściej stosowane są wtedy na klatkach schodowych, wiatrołapach, czy w łazienkach.

Kiedy warto zdecydować się na nietypowe wymiary okien?

Nietypowa stolarka okienna najczęściej stosowana jest w przypadku, gdy w pomieszczeniu brakuje wystarczającej ilości miejsca na standardowe rozwiązania. Wybierają ją także osoby, które chcą urozmaicić swoje wnętrze o ciekawy element, w postaci oryginalnego okna. Niekiedy niewielkie pomieszczenie wymaga doświetlenia, wówczas dobrą opcją jest małe łukowe czy trójkątne okno. Okna w formie trapezu czy trójkąta najczęściej montuje się na poddaszach, gdzie pełnią one funkcje lukarny. Nietypowe wymiary okien coraz chętniej wybierane są w nowoczesnym budownictwie, gdyż stanowią one doskonałą dekorację całego budynku.

Ograniczenia techniczne

Wybierając niestandardowe okna, należy mieć na uwadze pewne ograniczenia natury technicznej. Niektóre modele takich okien nie da się na przykład całkowicie otworzyć czy uchylić. Na etapie projektu domu, warto więc dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Okna o odmiennych niż typowe kształtach mają również niższą dopuszczalną powierzchnię, wynikającą ze sposobu ich usztywnienia.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.