Oliwnik – wymagania, pielęgnacja, rozmnażanie

Oliwnik należy do rodziny oliwnikowatych. Rodzaj ten jest szeroko rozpowszechniony na kuli ziemskiej. W Europie występuje oliwnik wąskolistny, w Azji spotkamy oliwnika japońskiego, a w Ameryce Północnej rośnie oliwnik srebrzysty. Rośliny te są zazwyczaj dostosowane do życia w warunkach z ograniczoną ilością wody (takie rośliny nazywamy kserofitami), niektórzy przedstawiciele są odporni na zasolenie (halofity). Oliwniki mogą mieć postać drzew lub krzewów, są miododajne i bardzo ozdobne ze względu na srebrną barwę liści oraz owoce. Drzewa oliwne sadzone są w ogrodach przydomowych, często też w przestrzeni miejskiej, gdyż są bardzo wytrzymałe. Roślina kwitnie na żółto, kwiaty są niepozorne, ale bardzo miododajne. Następnie pojawiają się owoce – nibypestkowce, które mają barwę żółtą, zielonkawą lub czerwoną (zależnie od odmiany), są jadalne.

Oliwnik wąskolistny – rosyjska oliwka

Oliwnik przyjmuje postać małego drzewa lub krzewu. Zazwyczaj jego wielkość docelowa to 6 metrów. Charakteryzuje się rozłożystą koroną, liście są wąskie i pokryte srebrnymi włoskami. Z daleka roślina wygląda, jakby mieniła się w słońcu. Kora na pędach jest szara, roślina posiada ostre ciernie. Czasami na pędach pojawiają się narośle, z których wyrastają liczne i krótkie pędy. W okolicach maja i czerwca na roślinie pojawiają się kwiaty, są żółte, rurkowate i charakteryzują się przyjemnym zapachem, który silnie wabi owady zapylające. Owoce pojawiają się w październiku i bardzo przypominają oliwki, są mączyste i pokryte srebrzystym kutnerem.

Oliwniki – zastosowanie

Dekoracyjne drzewa i krzewy sadzone są w ogrodach przydomowych, w alejach parkowych, jako tło dla innych roślin, ponieważ idealnie komponują się z purpurowymi odmianami drzew i krzewów. Oliwniki sadzi się również w terenach rekultywowanych, poprzemysłowych ze względu na wysoką tolerancję na zasolenia. Regularnie przycinane mogą tworzyć żywopłoty i szpalery.

Warunki uprawne drzew oliwnych

Krzewy i drzewa oliwników wymagają słonecznego stanowiska, są odporne na mróz oraz na zasolenie. Oliwnik wąskolistny nie lubi gleb podmokłych, o dużej zawartości gliny. Preferuje raczej gleby luźne, wapienne i suche. Roślinę można przycinać, w ten sposób będzie bardziej zwarta i gęsta.

Choroby oliwników

Roślina jest odporna nie tylko na mróz, suszę i zasolenie, ale również na choroby i szkodniki. W momencie, kiedy wilgotność podłoża i powietrza jest spora, a oliwnik rośnie w cieniu – mogą pojawiać się choroby powodowane przez grzyby. Najczęściej jest to mączniak prawdziwy. Patogen powoduje charakterystyczny, mączysty nalot na liściach po wierzchniej stronie blaszki liściowej. Z racji tego, że liście drzew oliwnych są omszone – pierwsze objawy są trudne do zaobserwowania. Na starszych osobnikach może pojawić się rak bakteryjny, który widoczny jest głównie na pędach i pniu w postaci ran zgorzelowych.

Rozmnażanie

Białe kwiaty oliwnika
Źródło: Pixabay.com

Oliwnik wąskolistny to gatunek, który rozmnaża się łatwo. Nowe osobniki pozyskuje się z nasion wysiewanych wprost do gruntu. Nasiona jednak wymagają uprzedniego przygotowania, którym jest proces stratyfikacji. Zabieg ten polega na przemrożeniu nasion. Drugim sposobem rozmnażania rośliny jest pobieranie sadzonek pędowych, korzystnie działa zastosowanie substancji aktywującej ukorzenienie. Niektórzy zimą pobierają sadzonki zdrewniałe, które po uprzednim przechowywaniu w chłodnych warunkach są wysadzane.

Oliwnik baldaszkowy i jego odmiany

Na uwagę zasługuje inny przedstawiciel rodzaju – oliwnik. Oliwnik baldaszkowy jest ceniony ze względu na piękne i dekoracyjne owoce, które pojawiają się na roślinie na przełomie września i października. Ma duże, czerwone owoce, które mają kwaskowaty smak. Owoce używane są w przetwórstwie.

Poniżej ciekawsze odmiany:

  • ‘Sweet Milan’ – duże, słodkie owoce, krzew potrzebuje zapylacza.
  • ‘Red Milan’ – owoce pojawiają się bardzo licznie na pędach.
  • ‘Amber’ – nietypowa odmiana, ponieważ owoce są żółte. Owocować zaczynają już młode rośliny. Gatunek lubiany przez ptaki.
  • ‘Pointilla’ – odmiana również o żółtych owocach.
  • ‘Fortunella’ – owoce są bursztynowe, większe o twardszej skórce.

Autor:
Aleksandra – Ogrodnik z wykształcenia i z zamiłowania,
miłośniczka kwiatów i owadów,
w wolnym czasie zajmuje się swoim naturalistycznym ogrodem i pszczołami.

Źródła:

  • R. Lancaster, Wielka Księga Roślin Ogrodowych, Świat Książki, Warszawa 2004.

 

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.