Ogrody przydomowe stanowią idealne tło do relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Wygodnie i funkcjonalnie urządzony ogród to radość, nie tylko dla jego właściciela, ale również dla odwiedzających przyjaciół i rodziny. Spotkania przy grillu, letnie popołudnie z książką w dłoni, czy zabawy z dziećmi, smakują lepiej w przemyślanej i praktycznej przestrzeni. Szczęśliwi posiadacze dodatkowej przestrzeni na świeżym powietrzu dosłownie prześcigają się w aranżacjach ogrodów przydomowych. Sprawdźmy, jak sprawić, aby ogród stał się nie tylko miejscem, ale również przygodą.
Ogrody przydomowe – aranżacje: 1. Ogród jak z bajki
Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek – to cytat rzymskiego filozofa i pisarza Cycerona. Nie ma w nim ani krzty przesady, ponieważ ogród jest jak wejście do innego świata. Niektórzy właściciele ogrodów bardzo dosłownie traktują takie podejście i na przydomowej przestrzeni wyczarowują bajkowy świat. Soczysta zieleń wszechobecnych roślin, mnogość barw różnokolorowych kwiatów, a wśród nich romantyczne ławeczki, kamienne ścieżki, mostki, fontanny i pergole. Krajobraz rodem z królewskiego ogrodu ubogacają przystrzyżone na kształt stożków, postaci z bajek, lub zwierząt iglaki, a całości dopełnia klimatyczne oświetlenie wysokich stylizowanych lamp, oraz rzeźb i figur. W takim ogrodzie bardzo łatwo uciec od trosk i stracić rachubę czasu. W tematyce bajkowych ogrodów przydomowych inspiracje można czerpać z dzieł Gaudiego, oraz królewskich ogrodów całego świata.

Ogrody przydomowe: 2. Nowoczesny minimalizm
Ogrody przydomowe nowoczesne to przestrzeń dla osób ceniących sobie minimalizm i funkcjonalność. Nie ma tu miejsca na niezaplanowane rośliny samosiejki, czy przypadkowo postawioną ławkę. Wszystko ma tu swoje miejsce i ściśle określoną funkcję.
Do cech charakterystycznych ogrodów przydomowych nowoczesnych należą:
- proste niewymyślne kształty,
- przestronność,
- ścieżki, trawniki, kwietniki, oraz mała architektura w formie figur geometrycznych,
- nieskomplikowane, lecz wygodne i funkcjonalne meble ogrodowe z naturalnych materiałów,
- mocne kontrasty i soczysta zieleń,
- zieleń w postaci zadbanego trawnika, oraz roślinność stawiająca na wyraziste duże kształty,
- surowy beton oraz drewno użyte w malej architekturze.
Ogrody przydomowe: 3. Mocny punkt w centrum uwagi

Aranżacja ogrodów przydomowych to spore wyzwanie. Kiedy brakuje pomysłów, lub wręcz przeciwnie — cierpimy na ich nadmiar, warto aranżację ogrodu oprzeć na mocnym akcencie, który przyciągnie uwagę. Dopiero dookoła tego najbardziej widocznego punktu planujemy pozostałe elementy stylizacji ogrodowej w postaci roślin, oraz zakątka do odpoczynku.
Mocnym punktem wyjściowym może stać się efektowne drzewo, niestandardowa fontanna lub rzeźba, uroczy skalniak obsadzony iglakami i bylinami, albo niesztampowe miejsce do relaksu wyposażone w surowe betonowe meble. Liczy się kreatywność, ale równie ważna jest harmonia i współgranie z sobą wszystkich elementów.
Ogrody przydomowe – inspiracje: 4. Woda w roli głównej
Woda w ogrodzie to dla wielu nieodzowny punkt programu. Szum wody koi skołatane nerwy i przywodzi na myśl wakacje nad jeziorem. Dlaczego zatem nie stworzyć ogrodu z ogromną fontanną, oczkiem wodnym obsadzonym trzciną, lub dużym rodzinnym basenem?
Urozmaicenie przestrzeni ogrodu elementami wodnymi wprowadza niezwykłą atmosferę. W zależności od upodobań można stworzyć niewielki stawik, lub przestrzeń przypominającą luksusowy kurort. Ozdobne kamienie, meble okryte poduchami i zadbane rośliny to doskonałe dopełnienie wodnych aranżacji.
Ogrody przydomowe – inspiracje: 5. Ogród stylizowany na egzotyczny
Inspiracji ogrodów przydomowych można szukać w kulturach egzotycznych krajów. Miłośnicy ciepłych krajów z powodzeniem mogą obsadzić ogród jukami i palmami, tworząc miejsce odpoczynku rodem z tunezyjskich plaż. Sympatycy klimatów japońskich, zaopatrując ogród w krótko przystrzyżony trawnik, kamienną ścieżkę, oraz obsadzając ogród fioletowymi bzami, azaliami, oraz glicyniami w różnych odcieniach różu i fioletu a w centrum uwagi sadowiąc okazałe bonsai, z pewnością zyskają zachwycającą aranżację przyciągającą wzrok przechodniów.
Artykuł napisał:
Marek – ogrodnik