Palnik do papy – jak wybrać odpowiedni?

Palnik do papy inaczej nazywany palnikiem dekarskim jest niezbędnym narzędziem używanym przy zgrzewaniu papy termozgrzewalnej na wszelkiego rodzaju dachach. Prawidłowe zastosowanie palników umożliwia uzyskanie odpowiedniej szczelności dachu, dzięki czemu jego powierzchnia jest wyjątkowo trwała.

Palnik do papy – czym jest?

 Palnik do papy jest zasilany gazem propanem lub mieszanką propanu i butanu. Gaz do butli jest przekazywany za pomocą węża, urządzenie jest sterowane za pomocą pokrętła albo dźwigni. Palniki są wykorzystywane nie tylko do wykończenia pokryć dachowych, ale również w kamieniarstwie, np. przy budowie  ogrodzeń. Mogą być wykorzystywane do różnego rodzaju prac, takich jak:

  •  artystyczne gięcie na ciepłe elementów metalowych,
  • wypalanie artystyczne drewna,
  • opalanie starych powłok malarskich na meblach w celu ich usunięcia,
  • oczyszczanie schodów i chodników z lodu,
  • spawanie tworzyw sztucznych.

Rodzaje palników do papy

Budowa palnika do papy jest stosunkowo prosta, ale występuje on w wielu odmianach, które odpowiadają na specyficzne potrzeby różnego rodzaju prac na dachu. Palnik dekarski z reduktorem jest zaopatrzony w dyszę, która jest połączona z reduktorem w sposób bezpośredni. Gaz jest dostarczany ze stałym ciśnieniem i nie możliwości jego regulowania. Natomiast palnik do papy z reduktorem umożliwia regulowanie pracy urządzenia. Reduktor jest zamontowany w zaworze butli, dzięki temu można obniżać ciśnienie gazu. Reduktor jest również związany z zastosowaniem zaworu bezpieczeństwa umożliwiającego odcięcie gazu w razie potrzeby.

Palnik do papy bez reduktora może być wykorzystywany tylko w przypadku, kiedy jest podłączony do niewielkiej butli. Często są to modele turystyczne, do 3 kg. W przypadku układania papy na dachu palniki muszą być zaopatrzone w reduktory. Budowa palników może się także różnić pod względem ilości dysz:

  •   palnik do papy jednodyszowy wykorzystywany jest do standardowych zastosowań, wtapiania posypki na brzegach dachu albo w trudnodostępnych miejscach, np. przy kominie,
  • palnik do papy wielodyszowy zaopatrzony jest w trzy dysze o różnych wymiarach, ma szersze zastosowanie, jest wykorzystywany do ułożenia całych połaci dachowych.

Palnik do papy – na jakie elementy zwrócić uwagę podczas wyboru?

Najważniejszym parametrem palnika jest jego moc, która warunkuje zakres wykorzystania. Do zaawansowanych i długotrwałych prac niezbędny jest palnik o mocy powyżej 20 kW. Istotna jest również właściwa regulacja przepływu gazu, która odbywa się na dwa sposoby, poprzez zastosowanie dźwigni albo specjalnego pokrętła na rękojeści palników. Jest to dobre rozwiązanie umożliwiające natychmiastowe dostosowanie pracy urządzenia. W czasie pracy na dużych powierzchniach znaczenie ma także budowa palnika do papy pod względem długości węża. Palniki zaopatrzone w wąż o długości co najmniej 3 metrów, gwarantują bardziej komfortową pracę. Najczęściej palniki zużywają 200 g gazu na godzinę. Standardowo temperatura palnika wynosi około 1900 stopni Celsjusza. Palniki mogą mieć na wyposażeniu klucze służące do przykręcania dysz. Budowa palnika nie jest skomplikowana, a jego ciężar oscyluje w granicach 1 kilograma. Podczas pracy z wykorzystaniem palnika do papy prawidłowe nagrzanie obrabianego materiału można rozpoznać po tym, że papa wydaje się prawie mokra. W czasie chłodniejszych dni nagrzewanie trwa dłużej, a w czasie cieplejszych zdecydowanie krócej. Około 80 procent ciepła powinno być skierowane na rolkę papy mineralnej, a reszta na podłoże, czyli papę bitumiczną.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.