Panele na ogrzewanie podłogowe – czym się kierować przy wyborze?

Ogrzewanie podłogowe staje się jednym z najpopularniejszych systemów grzewczych, jednak czasem niesie ze sobą dodatkowe dylematy, choćby te, które dotyczą wyboru podłogi.

Jakie panele pod ogrzewanie podłogowe wybrać i na jakie parametry zwracać uwagę, by cieszyć się dobrym stanem podłóg przez wiele lat?

Ogrzewanie podłogowe a panele – co warto wiedzieć?

Zanim przejdziemy do wyboru paneli pod ogrzewanie podłogowe, trzeba powiedzieć sobie o różnicach, które występują pomiędzy poszczególnymi rodzajami ogrzewania podłogowego. 

  • Ogrzewanie wodne, które połączone jest z systemem ogrzewania centralnego. Oznacza to, że po podłodze rozprowadzone są małe rurki grzejne, przez które przepływa ogrzana woda. Tego rodzaju ogrzewanie wymaga posiadania pieca. 
  • Ogrzewanie elektryczne, w ramach którego pod podłogą można rozmieścić kable grzewcze, folie grzewcze lub maty grzewcze. Nie wymaga posiadania pieca i można je włączać w dowolnym momencie, wedle potrzeby. 

Pierwsza opcja wymaga wyboru paneli podłogowych, które będą się wyróżniały większą wytrzymałością i odpornością na odkształcenia i temperaturę. Z kolei druga – ogrzewanie elektryczne – daje możliwość wyboru właściwie dowolnych paneli, ponieważ to rozwiązanie znacznie prostsze i mniej wymagające. 

Parametry paneli do ogrzewania podłogowego – na co patrzeć?

Istnieją trzy parametry paneli, na które warto zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie do swojego domu. 

  • Klasa ścieralności paneli;
  • Grubość paneli;
  • Klasa użyteczności paneli.

Jeśli chcemy wybrać panele pod kątem klasy ścieralności, musimy patrzeć na oznaczenie AC. Dodany jest do nich numer od 1 do 5. Im wyższy numer, tym wyższa klasa ścieralności paneli. Podczas wyboru paneli na ogrzewanie podłogowe, warto rozważyć klasę ścieralności na poziomie AC3 lub AC4. Tego rodzaju jakość paneli pozwoli na użytkowanie ich przez długie lata, podczas których zachowają dobrą kondycję. Ważne jest również to, by panele nie miały zbyt wysokiego współczynnika oporu ciepła. Niezależnie od materiału, z którego zostały wykonane, współczynnik ten nie powinien być wyższy niż 0,15 m2* K/W. 

Jeśli chodzi o grubość paneli, optymalnym rozwiązaniem będzie 8 lub 9 milimetrów, przy czym panele mogą mieć grubość między 6 a 12 milimetrów. Klasa użyteczności pozwoli natomiast dobrać odpowiednie panele do zmiennych warunków temperaturowych, które przy ogrzewaniu podłogowym mają miejsce. Tutaj z kolei warto rozważyć klasę 31 lub 32. Łącznie istnieje ich 6: 21, 22, 23, 31, 32, 33. 

Ogrzewanie podłogowe na podczerwień a wybór paneli

Jeśli decydujemy się na ogrzewanie podłogowe z folią grzewczą, wybór paneli będzie samą przyjemnością. Jest to bezpieczna forma ogrzewania, w którym długa fala podczerwona ogrzewa przedmioty i ludzi – wszystko, co znajduje się w jej zasięgu. To najbezpieczniejsza i najzdrowsza forma ogrzewania, która daje nam również bardzo szeroki wybór paneli na podłogę. Warto zatem zwrócić uwagę na ich kolor, design, czy rysunek drewna, jaki się na nich znajduje. Wszystko po to, by stworzyć możliwie najładniejszą aranżację wnętrza. Następnie odpowiednio dobrać panele do wnętrza i cieszyć się piękną podłogą przez długie lata. 

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.