Piec a kocioł – czym się różnią? Który wybrać?

Zamienne stosowanie terminów „piec” oraz „kocioł” jest dzisiaj zjawiskiem nagminnym. W zasadzie mało kto potrafi wskazać różnicę między jednym a drugim urządzeniem. Słowo „piec” jest obecnie używane jako potoczny synonim kotła i niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, iż jest to błąd, a urządzenia zasadniczo się od siebie różnią. Zazwyczaj, gdy wspominamy o piecu, w rzeczywistości mamy na myśli kocioł. To ważne, by rozróżniać te dwa urządzenia. Czym się różnią i który jest lepszy?

Piec a kocioł

Piec (gazowy, kaflowy lub inny) zapewnia ogrzewanie miejscowe, tj. skumulowane w pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie. Nie jest to więc najlepsze rozwiązanie, jeśli zależy nam na dokładnym ogrzaniu całego domu. W przypadku pieca ciepło powstaje w wyniku spalania paliwa. Piec kumuluje w sobie ciepło i oddaje je do pomieszczenia stopniowo na przestrzeni dnia. Ciepło jest więc łagodne i nie powoduje dyskomfortu związanego z uczuciem nadmiernego gorąca.

Piece mają też jednak swoje wady. Prawdopodobnie największą z nich są zróżnicowane temperatury między ogrzewanym pomieszczeniem a resztą domu. Piec często jest dziś swoistą dekoracją (zwłaszcza ten kaflowy), lecz na ogół zajmuje dużo miejsca, dlatego nie jest on zbyt popularną opcją.

Jeśli chodzi o kocioł, jest on znacznie lepszym rozwiązaniem w przypadku, gdy zależy nam na równomiernym ogrzaniu całego domu. To centrum systemu grzewczego – wytwarzane przez niego ciepło jest przekazywane do odbiorników (np. grzejników) za pośrednictwem wody w instalacji. W kotle nie odbywa się magazynowanie ciepła – jest ono od razu oddawane do odbiorników. Istnieje możliwość regulacji poziomu ciepła w każdym pomieszczeniu osobno. Daje to dobre efekty i pozwala na pełną kontrolę nad temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach – zwłaszcza, że zaawansowane technologicznie kotły są dziś niemal samowystarczalnymi systemami ogrzewania domu.

Które ogrzewanie wybrać?

Każdy, kto wybiera źródło ogrzewania do swojego domu, szuka efektywnego, bezpiecznego i funkcjonalnego urządzenia. Dokonując wyboru należy zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy. Wiemy już, że kocioł ogrzewa całe mieszkanie lub dom, a piec jedynie to pomieszczenie, w którym się znajduje. Niektórzy sugerują, że najlepszym rozwiązaniem jest… i kocioł, i piec. Kocioł jest w tym przypadku podstawowym źródłem ciepła, które ogrzewa lokum i zapewnia ciepłą wodę, do tego jest całkowicie bezpieczny i ekologiczny. Piec gazowy ma z kolei pełnić funkcję przede wszystkim dekoracyjną, a przy okazji dogrzewać wybrane pomieszczenie, np. salon. Dzisiejsze piece prezentują się niezwykle estetycznie, są zaprojektowane w taki sposób, by komponować się z różnymi pomieszczeniami. Nie są to wyłącznie siermiężne konstrukcje, jakie wciąż możemy spotkać w starych kamienicach.

Na co zwrócić uwagę?

Jednym z kluczowych aspektów przy wyborze urządzenia ogrzewającego – niezależnie od tego, czy jest to kocioł gazowy kondensacyjny, piec gazowy czy inny – jest wybranie urządzenia o odpowiedniej mocy. Ponadto warto zwrócić uwagę na ekologię – dziś takie urządzenia dominują na rynku, a skoro cechują się dbałością o środowisko i zdrowie użytkowników, to warto się na nie zdecydować. Ważne są też jakość wykonania i parametry techniczne, które należy dobrać do swoich indywidualnych potrzeb. Więcej na temat konkretnych produktów związanych z centralnym ogrzewaniem możemy dowiedzieć się na stronie Immergas – renomowanej firmy zajmującej się szeroko pojętą techniką grzewczą: https://www.immergas.pl/.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.