Pięknie kwitnące krzewy, które dobrze znoszą cień

Niemal w każdym ogrodzie znajduje się zakątek pozbawiony słońca. Zacienione miejsca z reguły pozostają niezagospodarowane, ponieważ wielu właścicieli ogrodów jest zdania, że nie urośnie tam nic oprócz trawy. To błędne założenie marnuje okazję do efektownej aranżacji, ponieważ wybór krzewów, które swobodnie kwitną w cieniu, jest całkiem spory.

Sadzenie krzewów w cieniu – o czym warto pamiętać?

Wszystkie rośliny sadzone w ogrodzie, w tym także i krzewy, mają konkretne wymagania. W przypadku aranżacji zacienionego fragmentu warto mieć na uwadze cechy roślin. Krzewy dedykowane do miejsc słabo nasłonecznionych mają liście w kolorze ciemniej zieleni. Gatunki o wielobarwnych liściach nie nadają się do takich miejsc, ponieważ potrzebują solidnej dawki promieni słonecznych.

Przy planowaniu aranżacji w cieniu należy unikać krzewów o dużych kwiatach. Te z reguły najlepiej kwitną w miejscach, gdzie słońce utrzymuje się co najmniej 5-6 godzin dziennie. Warto też wiedzieć, że miejsca cieniste są też bardziej wilgotne, dlatego nie sprawdzą się tam krzewy lubiące suche stanowiska.

Krzewy, które można posadzić w cieniu

Aranżacja miejsc, do których nie docierają promienie słońca, wydaje się więc dość skomplikowana. W rzeczywistości pasjonaci ogrodnictwa mają do dyspozycji sporą listę krzewów, które znakomicie sprawdzą się w takich warunkach. Najpopularniejsze z nich to:

  • bukszpan wieczniezielony – to krzew wolno rosnący o charakterze dekoracyjnym. Nie zrzuca liści na zimę, charakteryzuje się powolnym wzrostem, jest także podatny na formowanie. Zachowuje zieloną barwę liści również w trakcie bezśnieżnej zimy, co pozwala cieszyć oko niemal przez cały rok,
  • porzeczka alpejska – roślina z gatunku agrestowatych o dużym, rozłożystym kształcie. Nie ma żadnych wymagań glebowych i świetnie radzi sobie w niesprzyjających warunkach pogodowych. Z racji sztywno wyprostowanych pędów często pełni funkcję żywopłotu,
  • mahonia pospolita – ma małe wymagania uprawowe, a jedynym warunkiem, jaki należy spełnić, jest stała wilgotność podłoża. Krzew wypuszcza miododajne kwiaty, których owoce można przeznaczyć po zebraniu na konfitury.

Róże do cięcia

Róże do cienia – na jakie się zdecydować?

Krzewy różane o słodko pachnących kwiatach kochają ogrzewać się w słońcu, lecz nie oznacza to wcale, że w miejscach mało nasłonecznionych trzeba z nich rezygnować. Wyróżnia się odmiany, które wykazują zdolność do pięknego wzrostu także w strefach pozbawionych słońca.

Idealne róże do cienia to między innymi odmiana Jasmina, która charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu i możliwością kształtowania pędów. Na uwagę zasługuje także róża pnąca Libertas, która po zakwitnięciu przykuwa wzrok drobnymi kwiatami o intensywnej amarantowej barwie. Doskonałym wyborem będzie też odmiana Romantic Siluetta, której jasnoróżowe kwiaty i elastyczne pędy zachwycą niemal o każdej porze roku.

Ku radości ogrodników wybór krzewów cieniolubnych jest całkiem spory, a efekty aranżacji są co najmniej reprezentacyjne. Wiele z gatunków obficie kwitnie, urozmaicając krajobraz i nadając zacienionym miejscom jeszcze bardziej tajemniczego charakteru.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.