Pielęgnacja ogrodu – kiedy wykonywać konkretne prace?

Nie da się ukryć, że prace ogrodowe należy wykonywać przez cały rok. Nawet, gdy roślinność zostanie przykryta przez ogromną warstwę białego puchu, to i tak znajdzie się kilka czynności koniecznych do zrobienia. Poniżej przedstawimy więc skrótowy kalendarz ogrodowy, zawierający najważniejsze czynności dotyczące naszej przydomowej przestrzeni.

Pierwszy kwartał nowego roku – o co warto zadbać?

Zawsze mówi się, że nowy rok związany jest w renowacją i przycinaniem roślinności. Pomimo mroźnych i śnieżnych dni jest to najlepszy czas, w którym możemy podciąć zalegające i uschnięte gałęzie przy wielu krzewach i drzewkach. Zimowe miesiące mają to do siebie, że żadne rośliny nie pobierają wtedy soków z gruntu, co przekłada się na znacznie łatwiejsze i zdrowsze dla nich przycinanie.

W okresie styczniowym najlepiej jest podcinać wyłącznie twarde drzewa i krzewy. Mowa tu chociażby o leszczynie czy wierzbie. Uschnięte gałęzie drzew owocowych ucinamy natomiast w okolicach lutego. Śnieg wtedy teoretycznie zaczyna topnieć, a liści na drzewach jeszcze nie widać. W podobnym okresie można przystąpić również do podcięcia żywopłotów i krzewów ozdobnych. Oczywiście, samo podcinanie nie jest najważniejsze w kontekście zimowych prac. Istotne jest jeszcze odśnieżanie w miarę możliwości przestrzeni wokół domu. Dodatkowo, końcem pierwszego kwartału rozpoczyna się sezon na wstępny zasiew nasion pod dachem oraz pierwsze czynności związane z trawnikiem.

Drugi kwartał – pierwsze koszenie i pielęgnacja trawnika

Po wyzbyciu się zimy, można wreszcie skupić się na jednej z najważniejszych części ogrodu – murawie. To właśnie początkiem drugiego kwartału wykonujemy pierwsze koszenie wraz z aeracją i wertykulacją podłoża. Do tego potrzebne nam będą takie maszyny ogrodnicze jak kosiarka i aero – wertykulator. W tym okresie przychodzi także czas na zwalczanie mszycy oraz opiekę nad kwiatami. Wiele ich odmian zaczyna już w tym czasie przekwitać, a to bez wątpienia symbol wiosny. Przekwitnięte kwiatostany należy usunąć wraz zawiązkami nasion po to, by rośliny cebulkowe miały w późniejszym okresie znacznie łatwiej.

Koszenie trawy

Końcem drugiego kwartału, rośliny nie rosną już tak jak dotychczas. Ich wzrost znacząco się osłabia, a nam pozostaje wyłącznie dbanie o ich dobrą kondycję poprzez podlewanie.

Trzeci kwartał roku – przygotowanie ogrodu do zimy

Powolny rozrost trawy oraz spadające liście to sygnał dla ogrodnika, że zbliża się zima. Przygotowanie ogrodu na ten okres jest najtrudniejsze i najbardziej wymagające spośród wszystkich procesów. Spójrzmy tylko na ilość samych prac do wykonania. Zdecydowanie najważniejszymi są ostatnie przedzimowe koszenie oraz jesienna aeracja i wertykulacja.

Oprócz tego, istotne jest również pozbycie się zalegających na ogrodzie liści oraz przygotowanie wszystkich roślin do zimy. Mowa tu chociażby o okrywaniu roślin włókniną, co ma zapobiec ich uschnięciu w mroźne dni. Pamiętajmy, że zaniedbanie którejkolwiek z tych czynności będzie świadczyło o przyszłorocznym stanie naszego ogrodu. Warto więc się zmobilizować i zrobić wszystko, co potrzeba.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.