Piła szablasta – co warto wiedzieć o tym wciąż niedocenianym narzędziu

Ciągle jeszcze mało znana, chociaż coraz więcej osób się do niej przekonuje. Ma wiele zastosowań i umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Występuje w wersji zasilanej sieciowo, ale też bez większego problemu można kupić akumulatorową. Nazywana jest lisim ogonem, chociaż większość bardziej skojarzy określenie piła szablasta lub bagnetowa. Co to za urządzenie i co warto o nim wiedzieć?

Piła z silnikiem? Duży nóż do chleba?

W pile szablastej ostrze ustawione jest wzdłuż urządzenia, będąc jego przedłużeniem. Używanie jej przypomina cięcie nożem lub piłą ręczną, a to za sprawą ruchu posuwisto-zwrotnego jaki wykonuje ostrze. Różnica polega na tym, że w tym urządzeniu napędem nie są ludzkie mięśnie, a silnik zasilany z sieci lub akumulatora. Niektórzy porównują ją nawet do dużego elektrycznego noża do chleba. Jest to zatem mniej wymagające narzędzie, którego używanie tak nie męczy. Użytkownik musi jedynie utrzymywać je w odpowiedniej pozycji i ewentualnie manewrować, jeśli nie jest to wyłącznie cięcie w linii prostej.

Jedno urządzenie o wielu zastosowaniach

Piłę szablastą można wykorzystywać do cięcia różnych materiałów. Sprawdzi się zarówno w przypadku elementów drewnianych, metalowych czy wykonanych z tworzywa sztucznego. Znakomicie nadaje się też do cięcia płyt gipsowych, cegieł, a nawet betonu. Jest to zatem narzędzie mogące znaleźć zastosowanie zarówno w domu majsterkowicza czy ogrodzie, jak i zakładzie stolarskim lub na budowie.

Uniwersalność zapewniają jej wymienne ostrza – brzeszczoty, przeznaczone do różnych materiałów:

  • Do metalu
  • Do tworzyw sztucznych
  • Do drewna mokrego
  • Do drewna suchego
  • Do materiałów budowlanych
  • Do materiałów termoizolacyjnych

Sposób ich umieszczenia oraz budowa samego urządzenia sprawiają, że z powodzeniem może zastąpić wiele innych, jak np. pilarka tarczowa, piła łańcuchowa , szlifierka kątowa, której używa się do cięcia, czy wyrzynarki. Wystarczy kupić narzędzie odpowiedniej wielkości i mocy.

Szybka zmiana ostrza i wygoda użycia

Szerokie zastosowanie piły szablastej to także zasługa beznarzędziowego systemu wymiany brzeszczotów, dzięki czemu zajmie ona zaledwie kilka sekund, a prace remontowe będą wymagały mniejszej ilości walizek ze sprzętem. Inną zaletą jest też możliwość ustawienia brzeszczotu w 4 kierunkach: w górę, w dół, w lewo lub w prawo. To w połączeniu z docieraniem nawet w trudno dostępne miejsca powoduje, że używanie tego narzędzia jest niezwykle wygodne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Na rynku obecnych jest wiele różnych modeli pił szablastych. Oczywiście cena często jest głównym elementem wpływającym na decyzję, jednakże aby cieszyć się udanym zakupem warto wziąć pod uwagę także inne cechy:

  • Liczba suwów – jest to niezwykle ważna cecha, ponieważ im wyższa wartość, czyli liczba ruchów posuwisto-zwrotnych brzeszczotu na minutę, tym większa precyzja cięcia, a przy niektórych materiałach również gładsza krawędź po cięciu
  • Moc – wartość szczególnie istotna przy profesjonalnym, długotrwałym używaniu i bardziej wymagających (twardych) materiałach.
  • Głębokość cięcia – im większa tym szersze zastosowanie
  • Dodatkowe zalety – możliwość ustawienia głębokości i kierunku cięcia, system umożliwiający usuwanie odpadków, jak np. trociny, czy zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem, np. w czasie, gdy wymieniamy brzeszczot to również cechy, które wpływają na komfort i bezpieczeństwo pracy.

Poradę dostarczył serwis Tooles.pl – sklep z profesjonalnymi narzędziami dla domu i ogrodu.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.