Planujesz instalację fotowoltaiki w Krakowie? Sprawdź dofinansowania!

Całkiem niedawno na stronie internetowej WFOŚiGW w Krakowie rozpoczęły się nabory do kolejnych, być może już ostatnich dofinansowań na instalacje fotowoltaiczne.

Dla wielu mieszkańców miasta będzie to ostatnia szansą na skorzystanie z ulg przed zmianą przepisów, jaka ma nastąpić w tym roku w fotowoltaice. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, komu przysługuje najnowsze dofinansowanie do fotowoltaiki w Krakowie!

Fotowoltaika dofinansowanie – ostatnia szansa przed tegorocznymi zmianami

Jak czytamy na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, właśnie ruszyły dodatkowe dofinansowania dla tych, którzy planują w tym roku zainstalować u siebie fotowoltaikę. Stawka jest wysoka – w grę wchodzą bowiem dofinansowania przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Do kiedy można składać wnioski?

Dofinansowanie na fotowotaikę – zakres i forma dofinansowania

Dofinansowanie, o którym mowa, dotyczy zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych o mocy minimum 10 kW. Co ciekawsze tym razem dofinansowanie będzie przyznawane w 3 formach. Mogą one mieć formę:

  • pożyczki,
  • dotacji,
  • dotacjo-pożyczki.

Do kiedy można składać wnioski o dofinansowanie na fotowoltaikę?

Poprzedni nabór na dofinansowania, jaki ogłoszono na stronie Miasta Kraków, dobiegł końca 17 grudnia 2021 r. Jak się jednak okazuje, właśnie trwa kolejny nabór, który być może jest ostatnią szansą dla tych, którzy planują założyć fotowoltaikę przed nadchodzącymi w tym roku zmianami przepisów. Wnioski o to dofinansowanie przyjmowane są już od 01 lutego 2022 r. Zgodnie z regulaminem WFOŚiGW będzie można je składać do czwartku 31 marca 2022 r. W przypadku pożyczki termin ten upływa 31 grudnia 2022 r. lub w momencie wyczerpania środków.

Fotowoltaika dofinansowanie – kto może się o nie starać?

Na stronie WFOŚiGW Kraków czytamy, że o dotacje w wysokości do 20% kosztów kwalifikowanych mogą się starać tym razem starać instytucje takie jak:

  • szpitale,
  • inne podmioty lecznicze, które podlegają jednostce samorządu terytorialnego,
  • hospicja,
  • państwowe i samorządowe instytucje kultury,
  • kościelne osoby prawne,
  • instytuty badawcze,
  • uczelnie publiczne.

Dofinansowanie na fotowoltaikę w formie pożyczki

Kraków oferuje także możliwość otrzymania dofinansowania na fotowoltaikę w postaci pożyczki – do 100% kosztów kwalifikowanych netto. Ponadto Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie obiecuje także oprocentowanie preferencyjne, możliwość umorzenia pożyczonego oraz całkowity brak opłat i prowizji. Chętni mogą starać się także o przyznanie tzw. dotacjo-pożyczki, czyli pożyczki bez możliwości umorzenia. Zgodnie z regulaminem podmioty kwalifikujące się do przyznania tej dotacji mają możliwość pozyskania finansowania w formie pożyczki, która stanowi dopełnienie do 100% kosztów kwalifikowanych netto.

Ostatnia szansa na dofinansowanie

Do końca terminu składania wniosków o dofinansowanie kosztów instalacji pomp ciepła, kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych zostało już zaledwie kilka dni. Nabór kandydatów na to dofinansowanie zostanie zamknięty bowiem już 31 marca – dokładnie w dniu, w którym w życie wchodzą zmiany dotyczące fotowoltaiki (czyli net billing). Warto więc skorzystać z tej możliwości. Tym bardziej że dofinansowanie może zostać zrealizowane na terenie całego województwa małopolskiego.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.