Płyty osb: rodzaje, wymiary, zastosowanie

Płyty osb są często używane w budownictwie. Najczęściej w formie zamiennika płyt kartonowo-gipsowych, gdyż płyty gipsowe kiepsko znoszą wilgoć i co najistotniejsze, nie nadają się do pomieszczeń, w których brakuje ogrzewania. Natomiast płyty osb są trwalsze i tak samo jak płyty meblowe są uzyskiwane z tego co zostało po obróbce drewna. Dowiedz się wszystkiego co ważne na temat płyt osb.

Płyty OSB – wymiary

Płyty kartonowo-gipsowe i płyty osb mają podobne wymiary, czyli dwa i pół metra na sto dwadzieścia pięć centymetrów i do tego dwanaście milimetrów grubości, choć płyty osb spotyka się też w wymiarach trzy metry na sto pięćdziesiąt centymetrów. Taka większa płyta o grubości dwunastu milimetrów to nadal ciekawa opcja jeśli chodzi o wykończenie poddasza lub altany, bo jeśli jest większa to ewentualny odpad po docięciu na właściwy wymiar może być o wiele mniejszy, a samą płytę można jeszcze pomalować lub zakryć fototapetą. Dlatego ten konkretny materiał budowlany cieszy się olbrzymią popularnością i to także ze względu na cenę, która zazwyczaj jest niską na tle innych materiałów, z tej przyczyny ten rodzaj płyty nadaje się do tego oszczędnego wykończenia poddasza lub przedpokoju, choćby tylko po to by te belki konstrukcyjne nie były widocznymi, czyli by zostały w jakiś sposób zasłonięte.

Płyty osb mogą mieć też grubość ośmiu milimetrów lub dwudziestu dwóch i posiadać pióro, dzięki któremu można łączyć płyty bez użycia jakichś listew, czyli tak samo jak panele podłogowe. Użycie takich właśnie płyt na podłodze to oszczędność i szybsze wykładanie w porównaniu z panelami podłogowymi. Problem w tym przypadku może polegać tylko na tym, że posadzka musi być równą, bo jedna taka płyta z piórami, przykrywa znaczną część podłogi. Rzecz jasna spoczywa też na macie z gąbki, ale taka mata nie zrównoważy sporego garbu na podłodze i w tym może tkwić problem. Jednym słowem taka płyta może się z czasem nieco odkształcić, ale zwolennicy tanich rozwiązań nie widzą w tym sporej wady, bo dla kogoś kto preferuje rozwiązania dość tanie wystarczy to, że podłogę tworzy coś innego niż jakaś tania używana wykładzina, która nie wygląda nadzwyczaj modnie i co najistotniejsze te najlepsze lata ma już za sobą.

Zastosowanie płyt OSB

W USA z płyt osb robi się znacznie więcej niż w Europie. Jednym słowem, tam grubsze elementy wykonane z tej płyty mogą być belkami tworzącymi konstrukcję podłogi. Belki tego rodzaju są słabszymi od naturalnych drewnianych i co najistotniejsze są też o wiele tańszymi, czyli przeznaczonymi do tanich domków. Te belki mają kształt teownika i znaczną grubość, a jeśli chodzi o Europę to grubość typowych płyt osb to osiemnaście lub dwadzieścia dwa milimetry.

Jeśli chodzi o produkcję seryjną, to nie produkuje się grubszych, bo markety budowlane nie handlują innymi masywniejszymi wyrobami z płyt osb. Kluczowe znaczenie ma też to, że ten rodzaj płyt na starym kontynencie jest materiałem wykończeniowym zaliczanym do tych najtańszych. Płyty te stosuje się w regałach i w tych tanich obiektach przemysłowych, które często pełnią rolę magazynów do rzeczy lekkich, bo regał z konstrukcją stalową i z płytami osb w charakterze półek nie ma tej samej nośności, co regał wykonany w całości ze stali polakierowanej proszkowo.

Remon i pomiary z wykorzystaniem płyt OSB
Źródło: Pixabay.com

Podział pomieszczeń za pomocą płyt OSB

Z płyt osb można też wykonywać meble, zaliczane do tych mniej urodziwych, czyli regały, które trzyma się w piwnicy, po to by składować na nich przetwory. Rzecz jasna, często bywa też i tak, że taka płyta jest tyłem od sporej szafy z trzema przesuwnymi skrzydłami drzwiowymi, choć najczęściej tymi płytami handlują spore sieci marketów budowlanych. W ich przypadku kupuje się te najpopularniejsze płyty, jeśli chodzi o grubość, szerokość i długość, a ludzie kupują te płyty po to by wykonać ściankę działową w mieszkaniu i podzielić jeden pokój na dwa. Następnie do grubych płyt osb przykręcają płyty kartonowo-gipsowe i to z dwóch stron, a na sam koniec malują płyty gipsowe kolorową farbą. Ten patent na podział pokoju jest tanim i dostatecznie łatwym, czyli nie trzeba być fachowcem, by za pomocą tych płyt podzielić pokój, choć niektórzy z płyt osb wykonują też i inne konstrukcje. Mowa tu o konstrukcjach, które zazwyczaj się jakoś maluje lub okleja, po to by poprawić ich walory estetyczne.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.