Poddasze użytkowe w budownictwie mieszkaniowym – najważniejsze informacje

Płyty gipsowo-kartonowe są doceniane ze względu na łatwość montażu i dają ogromną możliwość aranżacji powstałej powierzchni.

Na rodzimym polskim rynku najpowszechniejsza zabudowa to budynki jednorodzinne. Wśród nich najwięcej jest budowli parterowych z użytkowym poddaszem. Osoby, które decydują się na taką inwestycję, zwracają szczególną uwagę na aspekt ekonomiczny pod względem zagospodarowania obydwóch kondygnacji. Bardzo ważne jest, aby taki dom był bezpieczny i zabezpieczony przed pożarem. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące budowy takich domów.

Poddasze użytkowe w budownictwie mieszkaniowym – przepisy

Polskie ustawodawstwo jasno określa te wymogi. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych jasno określa jak zabezpieczyć budynki mieszkalne. Niestety w wielu miejscach ten przepis nie jest należycie respektowany.

W myśl przepisu § 219 ust. 2 WT, poddasze mieszkalne albo biurowe powinno być oddzielone od palnej konstrukcji i od palnego przykrycia dachu. Niektórzy interpretują to w ten sposób, iż pokrycie dachowe — blachodachówka, dachówka ceramiczna są niepalne. To błędna interpretacja, ponieważ w skład warstw przykrycia wchodzą warstwy izolacji termicznej, warstwa membran i drewnianych konstrukcji.

Przeczytaj również: Gotowa masa szpachlowa oraz jej zalety

Dostosowanie się do wymogów

Większa część wyżej wspomnianych warstw nie jest ognioodporna, co dyskwalifikuje taki układ jako niepalny. Zatem wymusza to stosowanie się do zabezpieczenia ppoż. poddasza za pomocą przeprowadzenia poprawnego projektowania obiektu, nadzoru i odbioru. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa domu. Powołując się na obowiązujące przepisy, bezwzględnie musimy oddzielić warstwę mieszkalną (bądź biurową) od palnej konstrukcji. Wszystko po to, aby dom był bezpieczny i zbudowany zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Przy wykończeniu poddasza ważne jest, aby stosować odpowiednie materiały. Wszystkie materiały służące do budowy podwieszonych sufitów znajdziesz na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl. Więcej informacji szukaj na blogu: https://www.siniat.pl/pl-pl/projekty/strefa-eksperta/87572/projektowanie-poddaszy-uzytkowych-w-budownictwie-mieszkaniowym/.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.