Półka z palety – jak zrobić?

Moda na DIY (do it yourself – zrób to sam) i ekologię od dłuższego czasu podbija świat. Dzięki temu staramy się dawać przedmiotom drugie życie. Doskonałym przykładem takiej metamorfozy są meble z palet. Za jednym razem możemy dać upust swojej kreatywności, zaoszczędzić trochę pieniędzy, wesprzeć świat oraz wyposażyć dom w unikatowy element. Pomysłów przerobienia desek jest mnóstwo, ale półki z palet cieszą się największym zainteresowaniem.

Czego będziemy potrzebować, aby stworzyć regał i półkę z palet?

Kiedy zdążyliśmy się już rozmarzyć i oczami wyobraźni widzimy u siebie piękny i unikatowy regał z palet, musimy jeszcze na chwilkę wrócić do rzeczywistości, aby zebrać potrzebne materiały. Na pewno powinniśmy zaopatrzyć się w:

 1. rękawiczki ochronne,
 2. europalety,
 3. papier ścienny (o gradacji 80-100) lub szlifierkę,
 4. miarkę,
 5. marker,
 6. piłę,
 7. śruby,
 8. impregnat,
 9. wkrętarko-wiertarka lub wiertarka,
 10. pędzel malarski,
 11. ewentualnie emalię/bejcę/farbę.

Europalety a palety przemysłowe

Najczęściej przygotowania zaczynają się od zebrania europalet. Nagle okazuję się, że w wyszukiwarce wyskakuje sporo wyników z różnym rodzajami palet, a my nie wiemy, czym one się różnią. Europaleta jest certyfikowana, ma licencję oraz atest. Dzięki temu mamy pewność, iż utrzyma ona określone obciążenie i będzie jednakowych wymiarów (najpopularniejszy rozmiar to 80x120x14,4 cm). Zazwyczaj waży 20 kg. W paletach przemysłowych kostki drewniane lub wiórowe mogą nie pasować do siebie, a deski mogą być dużo cieńsze i mniej porządne.

Skąd weźmiemy europalety? Możemy kupić je przez internet (zazwyczaj jest to koszt około 30 zł) lub przejść się po sklepach, marketach i budowach z pytaniem, czy nie zalegają na zapleczu.

Półka z palety – Instrukcja

Kiedy mamy już wszystkie potrzebne rzeczy, możemy przystąpić do działania. Powinniśmy zacząć od przycięcia desek. To na jakie części, je przytniemy, zależy od końcowego efektu, jaki chcemy uzyskać. Jest do dobry moment, by zastanowić się jak, chcemy, by wyglądała nasza półka. Eko-design jest coraz bardziej popularny, więc projektów jest naprawdę sporo- regały, półki, całe ściany z palet o nietypowym kształcie, mniej lub bardziej wykrojone albo o zupełnie prostej formie.

Z wyborem pomoże nam plan, co będziemy trzymać w naszych szafkach. Mogą być to książki, zdjęcia, kwiaty, przetwory w kuchni. Zmierzmy produkty, które znajdą się na półkach i pod ten wymiar, przytnijmy paletę.

Następnie musimy zetrzeć papierem ściernym deski. Możemy również posłużyć się szlifierką.
Teraz zaaplikujmy impregnat na drewno. Warto to zrobić, by ochronić regał z palet przed zbędnymi zanieczyszczeniami oraz zawilgoceniem.

Jeśli chcemy, by nasza półka miała inny kolor, jest to odpowiedni moment, by ją przemalować. Po montażu będzie nam trudniej dotrzeć do każdej strony wszystkich desek.
Tak, przyszedł moment na montaż. Weźmy w ruch wiertarkę, marker, śrubki i nadajmy naszej ścianie z palet ostateczny kształt.
Sukces, teraz możemy cieszyć się niepowtarzalnym meblem.

Dlaczego nie należy pomijać kroku szlifowania desek?

Do najczęstszych błędów ludzi przy realizowaniu projektu regału z palet, należy pominięcie etapu szlifierki. Może się wydawać, że zabiera to sporo czasu. Mimo wszystko jest to naprawdę istotny krok. Jeśli go ominiemy, możemy mieć później ogromne problemy z pielęgnacją mebla. Wytarcie kurzu szmatką lub miotełką będzie niemożliwe, gdyż będą haczyć o fakturę drewna i zostawiać na nim resztki materiału. Może się też okazać, iż zanieczyszczenia, które chcieliśmy ukryć pod farbą, po pomalowaniu mebla nadal będą widoczne.

Meble skonstruowane z palet
Źródło: Pexels.com

Jaką farbę wybrać?

Przy zakupie farby, mogą pojawić się wątpliwości, gdyż wybór jest ogromny. To jaki preparat powinniśmy kupić, zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Jeśli będzie to pół transparentność, skłońmy się ku lakierobejcy. Efekt w pełni kryjący uzyskamy dzięki emalii akrylowej. W obu przypadkach pamiętajmy, by malować palety wzdłuż słojów drewna oraz, by pomalować deski ze wszystkich stron. Gdy będziemy mieć już odpowiedni puszkę w rękach, przeczytajmy jakie odstępy należy zachować pomiędzy kolejnymi warstwami produktu.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.