Pomidor malinowy – odmiany, właściwości, witaminy, kcal

Pomidory to jedne z najczęściej spożywanych warzyw w naszym kraju. Są nie tylko pyszne, ale także bardzo zdrowe, a uniwersalność ich zastosowania sprawia, że w kuchni mogą być wykorzystywane w tysiącach różnych dań, napojów i sposób. Jedną z najpopularniejszych odmian tej rośliny jest pomidor malinowy, który dla wielu z nas jest nieodłącznym elementem lata. Dowiedz się, jakie witaminy i składniki odżywcze znajdziemy w tej popularnej roślinie oraz ile kalorii ma pomidor malinowy.

Pomidor – co to za roślina?

Chociaż pomidory od wieków traktowane są jak warzywa, w klasyfikacji naukowej zalicza się je do owoców. W przypadku rośliny takiej jak pomidor malinowy odmiany dostępne na naszym rynku są bardzo różne. Odmiany pomidorów malinowych różnicuje się je ze względu na kształt, wygląd, smak, rodzaj miąższu a także ilość pestek. Wyróżniamy między innymi:

  • Bazalt.
  • Retro.
  • Kmicic.
  • Konsul.
  • Turbacz.

Jedną z najpopularniejszych odmian jest pomidor malinowy.

Historia pomidora w Polsce

Pomidory dotarły do Europy z Ameryki Północnej wraz z wyprawami Kolumba. W naszym kraju po raz pierwszy wyhodowane zostały w Warszawie w 1880 roku. Warto jednak wiedzieć, że przez wieki raczej nie były traktowane jako roślina jadalna, a jedynie ozdobna. Wynikało to z charakterystycznego czerwonego koloru, który nie zachęcał do konsumpcji. Dopiero po pierwszej wojnie światowej zwrócono na nie uwagę, a na nasze stoły pomidory trafiły dopiero w latach czterdziestych poprzedniego wieku. Było to spowodowane popularnością koncentratów i przecierów pomidorowych, sprowadzanych do PRL z terenów Związku Radzieckiego.

Co wyróżnia pomidory malinowe?

Pomidory malinowe są jedną z najpopularniejszych odmian tej rośliny w naszym kraju. Charakteryzują się okrągłym kształtem, są stosunkowo duże i nieco spłaszczone. Wyróżnia je pyszny smak, który jest jednocześnie delikatny i słodki. Specjaliści i konsumenci są przekonani, że należą one do  najsmaczniejszych pomidorów dostępnych na naszym rynku. Świetnie nadają się do tworzenia przetworów, jednak mogą być także spożywane na surowo w formie świeżej.

Ile kalorii ma pomidor malinowy?

Pomidory malinowe to nie tylko prawdziwa bomba witaminowa. Są one także doskonałym rozwiązaniem dla osób przebywających na diecie. W przypadku pomidora malinowego kalorie są bardzo niskie. W stu gramach produktu znajdziemy jedynie 18 kcal. Właśnie dlatego warto wzbogacać nimi każdą dietę, także tę redukcyjną. W przypadku owocu, jakim jest pomidor malinowy kcal są naprawdę niewielkie, a duża ilość błonnika sprawia, że jest on naprawdę sycący i świetnie sprawdzi się jako przekąska między posiłkami. 

Wartości zdrowotne pomidorów

kalorie w pomidorze malinowym
Źródło: Pexels.com

Pomidory malinowe to rośliny, które zapewniają nam potężną dawkę witamin i minerałów. Są doskonałymi antyoksydantami i chronią nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Wpływa to nie tylko na zahamowanie procesu starzenia, ale także chroni organizm przed nowotworami.

W pomidorach znajdziemy duże pokłady witamin C, E i A. Pomidory malinowe posiadają także znaczne pokłady bromu, który ma zbawienny wpływ na nasz układ nerwowy. Zawarty w nich błonnik wspomaga działanie układu pokarmowego i jego regularną pracę. Pomidory poprawiają kondycję układu krwionośnego, wpływają na układ nerwowy i mają bardzo pozytywny wpływ na metabolizm. Zawarte w nich magnez i wapń wpływają na nasz układ kostny. Pomidor malinowy ma także działanie moczopędne, dlatego są zalecone pacjentom, którzy walczą z różnego rodzaju infekcjami dróg moczowych.

Pomidory malinowe są nie tylko pyszne, ale także wyjątkowo zdrowe dla naszego organizmu. Dostępne są liczne odmiany pomidorów malinowych. Właśnie dlatego warto korzystać z ich dużej dostępności podczas każdego sezonu letniego. Na zimę natomiast możemy przerabiać je na różnego rodzaju pyszne przetwory. Pomidor malinowy ma niewiele kcal, a do tego jest smaczny.

Artykuł napisała:
Magdalena Polena
 – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje trzy koty

źródło:

  • Agnieszka SzajdekJulita BorowskaWłaściwości przeciwutleniające żywności pochodzenia roślinnego,
  • „Żywność. Nauka. Technologia. Jakość”, 41 (4), Kraków: Wydawnictwo Naukowe PTTŻ, 2004, s. 13-14, |
  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński, Bogumił Pawłowski: Rośliny polskie. Lwów – Warszawa: Książnica – Atlas, 1924, s. 488.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.