Pompy ciepła powietrzne – dlaczego warto w nie inwestować?

Rozwój współczesnej technologii pozwala na stosowanie ciekawych alternatyw dla tradycyjnych instalacji grzewczych. Jedną z nich jest pompa ciepła powietrzna, która odznacza się wydajnością i ekologią. Wyjaśniamy, skąd bierze się duża popularność tego urządzenia i dlaczego warto na to urządzenie postawić.

Czym jest powietrzna pompa ciepła?

Najprościej rzecz ujmując powietrzne pompy ciepła stanowią ekologiczny system ogrzewania domów jednorodzinnych oraz innych budynków. Urządzenie korzysta z powszechnie dostępnego i odnawialnego źródła energii jakim jest powietrze. Może być wykorzystywane do ogrzewania wnętrz oraz do podnoszenia temperatury wody użytkowej. Stanowi efektywny i ekologiczny sposób na zmniejszenie rachunków za gaz i prąd. Warto dodać, że sprawdza się też podczas upałów, kiedy to można ją stosować do schładzania pomieszczeń. W odróżnieniu od innych rodzajów pomp ciepła modele wykorzystujące powietrze są najszybsze i najprostsze w instalacji. Nie wymagają wykonywania odwiertów ani innych kosztownych czynności. W przypadku niewielkich budynków opisywany rodzaj pomp może stanowić jedyne źródło grzewcze, dzięki czemu koszt ich zakupu oraz montażu zwraca się po bardzo krótkim czasie. Ponadto ich codzienna eksploatacja nie należy do najdroższych ani kłopotliwych. Nowoczesne pompy cieplne powietrzne wyróżniają się przemyślaną konstrukcją, która przekłada się na niską emisje hałasu podczas ich pracy. Pozwalają na skuteczne podwyższanie komfortu codziennego funkcjonowania z jednoczesnym poszanowaniem środowiska naturalnego.

Powietrzne pompy ciepła – jak działają?

Mechanizm działania powietrznych pomp ciepła jest nieskomplikowany, a zarazem bardzo skuteczny. Urządzenie ma wbudowany specjalny nośnik, którego zadaniem jest pobieranie energii z powietrza. Gromadzona energia jest doprowadzana do systemu grzewczego poprzez układ przewodów. We wspomniany nośniku znajduje się ciecz, której temperatura jest niższa od temperatury powietrza. Po zgromadzeniu energii jest ona podgrzewana i przekształcana w parę, co umożliwia przetransportowanie ciepła do drugiego obiegu systemu.

Wspomniany drugi obieg zawiera czynnik chłodniczy, który przejmuje pozyskiwane ciepło, a następnie wrze, co prowadzi do powstawania pary. Ta dostaje się do sprężarki, w której dochodzi do zwiększenia jej temperatury pod wpływem ciśnienia. W ostatnim etapie środek chłodniczy transportuje ciepło do systemu grzewczego. Energia cieplna może zostać wykorzystana do ogrzewania pomieszczeń lub podnoszenia temperatury wody użytkowej. Opisany system jest przyjazny dla środowiska i nie emituje żadnych szkodliwych substancji. Warto zaznaczyć, że odpowiednio dobrana instalacja zużywa niewielkie ilości energii elektrycznej.

Pompy ciepła split i monoblok

Wyróżnia się dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła, są to modele typu split i monoblok. Te pierwsze są zbudowane z dwóch jednostek zewnętrznych oraz wewnętrznych. Czynnik chłodniczy, którego zadaniem jest przekazywania ciepła krąży pomiędzy obiema jednostkami. Pompy typu monoblok posiadają jednolitą konstrukcje. Są montowane na zewnątrz budynków, a znajdująca się w nich energia cieplna jest przekazywana do wnętrza nieruchomości. Oba rozwiązania posiadają wielu zwolenników i antagonistów, a ostateczny wybór powinien być uzależniony od kilku czynników. Przy jego dokonywaniu trzeba zwrócić uwagę na takie aspekty jak wiek, wielkość oraz stan utrzymania danego budynku.

Zalety powietrznych pomp ciepła

Zakup i montaż powietrznej pompy ciepła to rozwiązanie niosąc ze sobą szereg korzyści, a najważniejsze z nich to:

  • oszczędność – powietrzne pompy ciepła pozwalają na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania wnętrz oraz wody użytkowej. Dzięki nim opłaty za prąd oraz gaz przestają być olbrzymim obciążeniem.
  • łatwość obsługi – pompy ciepła są niezwykle komfortowe w użytkowaniu. Nie wymagają regularnego czyszczenia lub codziennego zmieniania ustawień.
  • ekologia – montaż omawianego urządzenia przynosi korzyści dla środowiska. Dzięki niemu zmniejsza się ilość emitowanych pyłów i zanieczyszczeń, które mają negatywny wpływ na otaczające nas środowisko.
  • uniwersalność – pompy ciepła powietrzne sprawdzą się zarówno w nowo powstałych, jak i starszych budynkach.
  • efektywność – wysokiej jakości pompy ciepła pozostają wydajne nawet w czasie panowania ujemnych temperatur.

Jak widać instalacja opisywanych pomp to rozwiązanie o wielu zaletach. Warto dodać, że ze względu na swoją ekologiczność jej montaż może być dofinansowany z różnych programów. Dzięki temu jest to niezwykle rozsądna inwestycja, która spłaca się już po kilku latach.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.