Popiersie – jak zastosować do dekoracji domu i mieszkania?

Wykorzystanie sztuki jako dekoracji wnętrza kojarzone jest głównie z obrazami, ale warto zauważyć, że nie jest to jedyna możliwość. Popiersia, choć nie są tak popularne, to umiejętnie wykorzystane mogą stanowić świetny element aranżacji wnętrz. Inspirowane stylem dawnych artystów nie tylko wprowadzą niezwykły klimat do każdego pomieszczenia, ale będą także cieszyć oko każdego dnia. Jak zastosować je do dekoracji domu lub mieszkania i jak je dobrze wyeksponować?

Czym jest popiersie i w jakich wnętrzach się sprawdzi?

Termin popiersie wykorzystywany jest zarówno w malarstwie, jak i rzeźbiarstwie. Oznacza półpostać, inaczej portret ujęty do ramion. W dekoracji wnętrz wykorzystanie właśnie takiej rzeźby może być oryginalnym i stylowym wyborem. Możliwości na ich wykorzystanie jest wiele, a co więcej same popiersia dostępne są wersjach nawiązujących do różnych epok. Można znaleźć zarówno greckie boginie, jak i znanych noblistów, takich jak Einstein. Taka rzeźba będzie świetną ozdobą salonów i choć kojarzy się głównie ze stylem retro, czy wręcz klasycznym, to warto zastosować ją także we wnętrzach nowoczesnych. Idealnie sprawdzi się do przełamania wnętrz i dodania im wyjątkowego charakteru. Popiersia dobrze wyglądają również w przedpokojach, na tarasach, czy nawet w łazienkach. Odpowiednio wkomponowane będą piękną ozdobą, a otaczanie się dziełami sztuki sprawi, że cały dom zacznie wyglądać luksusowo. 

Jak dobrze wyeksponować popiersie?

Popiersia, jak większość rzeźb, wykonywane są z różnych materiałów i warto znać dostępne opcje. We wnętrza inaczej wkomponuje się popiersie z brązu, a inaczej z marmuru. Na rynku znaleźć można także rzeźby z drewna, ceramiczne, kamienia, metali szlachetnych, kości słoniowej, gliny czy nawet z wosku. Wybierając popiersie, należy zwrócić uwagę na materiał nie tylko ze względu na wygląd, ale i na trwałość, aby mogło ono zdobić wnętrze przez długie lata. Taka dekoracja sprawdzi się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i tradycyjnych. W przypadku nowoczesnych warto postawić na kontrast. Klasyczne popiersia nawiązujące do starożytności i przedstawiające dawnych myślicieli czy piękne boginie będą świetnym przełamaniem postępowych domów, czy mieszkań. Wykonane z marmuru lub barwionej gliny dodadzą każdemu pomieszczeniu zupełnie nowego charakteru. Dobrze jest ustawić je na stonowanym stoliku albo specjalnie dokupionej kolumnie. We wnętrzach tradycyjnych lepiej wyglądają popiersia mosiężne lub wykonane z brązu. Wyeksponowane na odpowiedniej, najlepiej zdobionej kolumnie dodają szyku całemu pomieszczeniu i dopełniają ten klasyczny styl.

Jak wykorzystać popiersia w nietypowych miejscach?

Większość osób kupuje popiersie z myślą o wstawieniu go do salonu. Jest to dobry wybór, ale nie jedyny i warto sprawić sobie taką rzeźbę również do innych pomieszczeń. Tak wystawna dekoracja może być idealnym uzupełnieniem gabinetu – doda mu szyku i elegancji, a całość sprawi wrażenie luksusowe i profesjonalne. Szczególnie dobrym wyborem może tu być popiersie znanych filozofów, na przykład Platona. Rzeźbami można udekorować również łazienkę. Choć nie jest to jej typowa ozdoba, to w dużych łazienkach może sprawić wyjątkowe wrażenie.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.