Poznaj 5 smacznych przepisów na buraki zasmażane

Burak to warzywo, które towarzyszy nam od pokoleń. Korzeń buraka wykorzystywany jest w polskiej kuchni do przyrządzania wielu potraw. Kojarzony z okresem świątecznym, powinien zagościć na stołach także i poza nim. Burak bowiem oprócz walorów smakowych posiada też wiele innych zalet.

Działanie i właściwości buraka

Burak to warzywo bogate w wartości odżywcze oraz liczne minerały. Badania pokazują, że buraki mają działanie przeciwzapalne, wspomagają pracę układu krążeniowego oraz dobroczynnie wpływają na wzrok. Ponadto, jako składnik potraw, burak jest niezwykle wszechstronny. Nadaje się do przyrządzania zup, sałatek, surówek, purée i wielu innych. Buraki można piec, grillować, gotować, marynować, smażyć, a także spożywać na surowo. Ćwikła z chrzanem, czy też wiórki buraczane to surówki, które na stałe zagościły na obiadowych talerzach. Nie można zapomnieć o zasmażanych burakach, które są numerem jeden wśród dań z tych wartościowych warzyw. Poniżej najlepsze propozycje przygotowania buraczków zasmażanych!

Wartości odżywcze buraków

Buraki to przede wszystkim źródłem wapnia, potasu, magnezu, żelaza, kwasu foliowego oraz błonnika. 100 gramów buraka dostarcza, aż 2 g błonnika. Taka ilość pozwala na regulację pracy jelit oraz układu pokarmowego. Dostarczanie błonnika w pokarmach sprzyja prawidłowemu trawieniu, zapobiegając dolegliwościom ze strony układu pokarmowego.

Burak jest także bogaty w substancje bioaktywne, tj. luteinę, karotenoidy czy też flawonoidy. Nadto wysoka zawartość azotanów wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu krążenia. U osób spożywających buraki, zaobserwowano prawidłowy poziom ciśnienia krwi oraz mniejsze ryzyko powstawania miażdżycy. Dzięki burakom uzyskujemy lepszy przepływ krwi, niższe ciśnienie tętnicze. Powyższe wpływa na zwiększenie wydajności podczas aktywności fizycznej.

Niewiele osób wie, ale buraczki to także cenne źródło tryptofanu — aminokwasu odpowiedzialnego za poprawę samopoczucia. Tak więc, buraki włączone do codziennej diety wpływają na poprawę zdrowia psychicznego.

Warzywa te są w szczególności cenne, z uwagi na wysoką zawartość kwasu foliowego. Kwas foliowy wpływa pozytywnie na prawidłowy wzrost komórek oraz rozwój płodu. Jego suplementacja jest niezwykle istotna dla kobiet w ciąży. Burak to także naturalne lekarstwo dla kobiet pomagające w walce z menopauzą. Bogactwo zawartych w nich składników eliminuje uderzenia gorąca, migreny czy też podwyższone ciśnienie krwi.

Ponadto burak jak wiele innych warzyw wykazuje właściwości przeciwzapalne. Dzięki nim organizm jest silniejszy, odporny na przeziębienia i infekcje.

Burak w kuchni

Burak jako warzywo znany był w już starożytności, a jego lecznicze właściwości doceniali nawet starożytni Grecy. Liście buraka znane dziś jako boćwina stosowane były w ziołolecznictwie w IV w. p.n.e.. W polskich izbach warzywo to pojawiło się około XIV wieku i zostało do dzisiaj.

Współcześnie wyróżniamy dwa podgatunki buraka, tj. buraka korzeniowego oraz liściowego. Do najpopularniejszych odmian buraka korzeniowego zaliczyć należy buraka cukrowego, pastewnego oraz ćwikłowego. To właśnie burak ćwikłowy dominuje na polskich stołach.

Pod względem kulinarnym, najbardziej cenione są te odmiany buraków, które po przekroju mają intensywne i jednolite zabarwienie. Burak idealny charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami i błyszczącym miąższem. Takie buraki są soczyste, aromatyczne i posiadają najwięcej walorów smakowych. Zdecydowanie, do przygotowywania potraw powinno unikać się buraków starych oraz przesuszonych.

Buraki zasmażane — przepisy

Buraki to warzywo wielu odsłon. Znane są buraki gotowane, smażone, pieczone czy też marynowane. Najczęściej na polskim stole goszczą w formie zup i surówek. Czym jest niedzielny obiad bez buraczanej surówki? Zarówno buraczki tarte, jak i zasmażane u wielu osób przywołują wspomnienia rodzinnego domu. Poniżej przepisy, które pozwolą odtworzyć ten smak w zaciszu własnej kuchni.

1. Buraki zasmażane mojej babci — najlepszy przepis!

Poniżej przepis, który obecny jest w rodzinnej książce kucharskiej od pokoleń. Przepis na buraczki zasmażane mojej babci przekazywany jest z pokolenia na pokolenie i niezmiennie zachwyca każdego. Prostota, niewielka ilość składników to klucz do sukcesu.

Składniki:

  • 0,5 kg buraczków,
  • 2 łyżki masła,
  • sok z cytryny,
  • 2 łyżki mąki,
  • 1 łyżka kwaśnej, gęstej śmietany,
  • sól, pieprz do smaku.

Przygotowanie:

  1. Buraki należy dokładnie umyć, a następnie włożyć do garnka z zimną wodą.
  2. Buraki należy ugotować do miękkości.
  3. Ugotowane buraki studzimy, obieramy i trzemy na tarce o małych oczkach.
  4. W osobnym rondelku należy przygotować zasmażkę. Rozpuść masło i dodaj do niej mąkę. Dokładnie wymieszaj i chwilę podsmaż.
  5. Do przygotowanej zasmażki dodaj drobno starte buraki. Wszystko dokładnie mieszamy oraz dusimy kilka minut.
  6. W kolejnym kroki dopraw buraczki solą i pieprzem do smaku. Całość polej sokiem z cytryny oraz dodaj śmietanę.
  7. Wymieszaj oraz podawaj gorące.
  8. Buraczki możesz przechowywać w lodówce i spożywać także na zimno.

Dodatkowo śmietanę można zastąpić jogurtem, najlepiej typu greckiego. Buraczki wówczas będą mniej kaloryczne.

2. Buraczki tarte zasmażane z cebulą

Pieczone buraki pozwalają na zachowanie 100% smaku oraz aromatu. Jest to doskonały sposób na ich wstępną obróbkę. Co więcej, buraki pieczone obiera się z niezwykłą łatwością. Ta surówka przygotowane z wcześniej upieczonego buraka to prawdziwy hit!

Składniki:

  • 0,7 kg buraków podobnej wielkości,
  • 1 cebula,
  • 70 ml wody,
  • 1 łyżka masła,
  • 1 łyżka mąki,
  • sól i pieprz do smaku,
  • 1 łyżka oliwy z oliwek.

Przygotowanie:

  1. Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 stopni.
  2. Dokładnie umyj buraki, a następnie zawiń je w folię aluminiową. Nie obieraj buraków!
  3. Tak przygotowane buraki należy włożyć do nagrzanego piekarnika i piec do miękkości. W zależności od wielkości buraków, czas pieczenia będzie się różnił. Najlepiej w trakcie pieczenia buraki nakłuć patyczkiem, celem sprawdzenia i oceny ich miękkości.
  4. Upieczone buraki należy wyjąć i pozostawić do przestudzenia. Ciepłe, ale nie gorące buraki obieramy ze skóry. Skóra powinna sama odchodzić.
  5. Kolejno należy zetrzeć buraki na tarce o dużych oczkach.
  6. Przygotuj patelnie. Na oleju podsmaż drobno posiekaną cebulkę.
  7. Do podsmażonej cebulki dodaj buraki oraz wodę. Całość chwilę podsmaż.
  8. Odgarnij nieco buraczki i na tej samej patelni roztop masło z łyżką mąki. Chwilę podsmaż i wymieszaj zawartość patelni.
  9. Całość dopraw solą i pieprzem.
  10. Tak przygotowane buraczki najlepiej podawaj na ciepło!

3. Zasmażane buraczki z jabłkiem

Jabłka oraz buraki to przepis na gwarantowany sukces. Surówka ta stanowi idealny dodatek do dań z kaczki czy też wątróbki. Jabłka nadto usprawniają proces trawienia i pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu pokarmowego. Co istotne, do przygotowania tych buraczków nie używamy mąki, tak więc z powodzeniem mogą z niego korzystać osoby z nietolerancją glutenu.

Składniki:

  • 0,5 kg buraków,
  • 1 cebula,
  • jabłko,
  • 1 łyżka masła,
  • 2 łyżki soku z cytryny,
  • sól i pieprz do smaku.

Przygotowanie:

  1. Buraki dokładnie myjemy oraz wkładamy do rondla z zimną wodą.
  2. Buraki gotujemy do miękkości. W zależności od wielkości buraków czas ten będzie różny.
  3. Ugotowane buraki studzimy, obieramy i trzemy na tarce o dużych oczkach.
  4. W międzyczasie myjemy jabłko i ścieramy je na tarce o grubych oczkach.
  5. Cebule kroimy w drobną kostkę.
  6. Na patelni rozpuszczamy masło i podsmażamy na niej cebulkę.
  7. Gdy cebulka się zeszkli, dodajemy buraki, jabłko i całość mieszamy. Wszystko smażymy około 5-10 minut.
  8. Na końcu dodajemy sól i pieprz do smaku. Surówkę polewamy cytryną.
  9. Gotowe! Podajmy na ciepło.

4. Buraczki z wędzonym boczkiem

Kolejna propozycja zdecydowanie nie należy do wegetariańskiej. Niemniej jednak pokochają ją miłośnicy mięsnych potraw. Ten przepis na zasmażane buraczki nada się idealnie jako dodatek do kolacji.

Składniki:

  • 4 średnie buraki,
  • 10 dag wędzonego boczku,
  • 1 cebula,
  • 3 łyżki gęstej śmietany 18%,
  • 1 łyżka masła,
  • odrobina soli i pieprzu do smaku,
  • sok z jednej cytryny.

Przygotowanie:

  1. Buraki myjemy, a następnie gotujemy do miękkości.
  2. Ugotowane buraki należy zetrzeć na tarce o grubych oczkach.
  3. Cebule kroimy w drobną kosteczkę i szklimy na maśle. Dodajemy pokrojony w kostkę boczek. Smażymy razem.
  4. Do zeszklonej cebulki z boczkiem, dodajemy tarte buraki. Wszystko smażymy razem i doprawiamy do smaku.
  5. Na koniec, gdy buraki są gotowe, dodajemy śmietanę. Mieszamy razem i chwilę smażymy.
  6. Podajemy na ciepło!

5. Przepis na buraczki zasmażane z cebulą i czerwoną papryką

Tarte zasmażane buraczki z marchewką
Źródło: Freepik.com

Czerwona papryka podobnie jak buraki to źródło witamin i wartości odżywczych. Co więcej, papryka podczas smażenia uwalnia piękne aromaty i najlepszy smak. Sałatka z zasmażanych buraków i papryki to prawdziwy hit!

Składniki:

  • 1 kg buraków,
  • 2 sztuki czerwonej papryki,
  • 1 cebula,
  • 1 łyżka mąki,
  • 2 łyżki masła,
  • woda,
  • sól i pieprz do smaku,
  • 2 łyżki octu balsamicznego.

Przygotowanie:

  1. Buraki należy dokładnie umyć i ugotować wraz ze skórką. Czas gotowania buraków zależy od ich wielkości. Buraki muszą być miękkie.
  2. Ugotowane i ostudzone buraki obieramy ze skórki.
  3. Kolejno buraki należy zetrzeć na tarce o grubych oczkach.
  4. W międzyczasie obieramy i kroimy w drobną kostkę cebulę.
  5. Paprykę należy dokładnie umyć, usunąć gniazdo nasienne oraz pokroić w kosteczkę.
  6. Na patelni rozpuszczamy 1 łyżkę masła, a następnie szklimy cebulę.
  7. Kiedy cebula jest zeszklona, dodajemy do niej drobno pokrojoną paprykę. Chwilę smażymy, a następnie warzywa podlewamy wodą. Całość należy dusić pod przykryciem kilka minut.
  8. Gdy woda odparuje, do podduszonej papryki i cebuli dodajemy buraki. Całość należy dokładnie wymieszać i chwilę podsmażyć.
  9. W kolejnym kroku na tej samej patelni należy rozpuścić drugą łyżkę masła oraz dosypać mąkę. Lekko przyrumienioną zasmażkę mieszamy z pozostałą zawartością patelni. Smażymy około 5 minut.
  10. Na koniec doprawiamy całość solą i pieprzem do smaku. Polewamy octem balsamicznym.
  11. Podajemy od razu na gorąco. Sałatka rewelacyjnie smakuje również następnego dnia podana na zimno.

Dla wydobycia 100% aromatu oraz smaku buraków, zamiast wstępnego gotowania, warto upiec je w piekarniku.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.