Projektowanie ogrodów – na co zwrócić uwagę?

Planując aranżację ogrodu często nie wiemy co jest najważniejsze i od czego należy zacząć. A ogród jest głównie miejscem odpoczynku, spotkań, przez co powinien zachować nie tylko estetyczny walor, ale również funkcjonalność. Jak zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę przy projektowaniu swojego zielonego miejsca na ziemi?

Co na początek?

Warto zacząć od konkretnego planu. Obecne długie, zimowe wieczory sprzyjają planowaniu, możemy na spokojnie obmyślać rozmieszczenie roślin czy strefy relaksacyjnej. Przed projektowaniem trzeba określić kilka istotnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę:

 1. Charakter miejsca – tu wszystko zależy od tego, gdzie mieszkasz. Zarówno w mieście jak i na wsi należy zwrócić uwagę na zanieczyszczenie środowiska, zabudowę wokół Twojej działki i jej usytuowanie oraz co najważniejsze – sąsiedztwo. By ogród pasował do przestrzeni wokół, konieczne jest zadbanie o harmonię z jego otoczeniem.
 2. Ukształtowanie terenu – to równie ważna kwestia, ze względu na to jaką strukturę będzie miał Twój przyszły ogród. Jeśli masz znaczną ilość pagórków czy skarp – będzie można kreatywnie je wykorzystać w projekcie, na przykład jako rabaty.
 3. Styl zabudowy – ogród znajdujący się obok naszego domu powinien niejako być jego częścią, przedłużeniem, tak by stanowiły jedną całość. Łączenie różnych styli jest również możliwe, natomiast trzeba je umiejętnie dobrać.
 4. Podział przestrzeni ogrodu na konkretne strefy – mianowicie chodzi tu o odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych sektorów. Takie strefy powinny być zaplanowane i pasujące do otoczenia. Mogą do nich należeć: strefa wypoczynkowa, strefa aktywności ruchowej, strefa reprezentacyjna czy strefa użytkowa i gospodarcza.

  projekt ogrodu
  Źródło: http://gardenbx.pl/
 5. Dobór roślin do ogrodu – przy wyborze roślinności do naszego ogródka, należy sprawdzić wymagania rośliny oraz kwestie pielęgnacyjne. Nie każdy gatunek sprawdzi się w naszym klimacie. Koniecznie trzeba pamiętać o czynnikach takich jak rodzaj gleby, nasłonecznienie, nawadnianie, kolorystyka czy rozmieszczenie ścieżek.
 6. Plan małej architektury – do tego obszaru należą altany, huśtawki czy oczko wodne. Każdy element ogrodu powinien zostać dokładnie przemyślany i wkomponowany w strukturę ogrodu.
 7. Materiały budowlane – w ogrodzie równie ważne są materiały, z których powstaną ścieżki, skalniaki czy murki. Budulec również powinien pasować do stylu całego ogródka.

Samodzielny czy gotowy projekt?

Jeśli jest już wszystko rozplanowane, pozostaje pytanie – projektować samemu, czy zaufać architektowi? Na rynku działa wiele firm specjalizujących się w tej branży. Jedną z nich jest Garden Box. Przy projektowaniu ogrodu każdy element jest kluczowy i spełnia inną funkcję. Dlatego warto powierzyć swój skrawek ziemi profesjonalistom. Projekty tworzone są z myślą o tym, by uniknąć nadmiernej pracy w ogrodzie oraz by zachowana została estetyka wyglądu na długie lata. I nie mogą to być przypadkowe rośliny. W gotowym projekcie znajdziesz cały plan aranżacji ogrodu, odpowiednie rośliny skomponowane w estetyczny i jednolity projekt. Z Garden Box projektowanie ogrodów jest łatwe, tanie i szybkie! Wystarczy wybrać jedną z gotowych aranżacji i voilà! Zdjęcia projektów znajdziesz na stronie. Warto powierzyć swój ogród profesjonalistom by cieszyć się pięknym otoczeniem na lata!

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.