Projekty poniżej 150m2

Miejsce pełne uśmiechu, kochająca osoba czekająca z pachnącym kubkiem kawy, własna biblioteka, gdzie w spokoju można zgłębiać tajemnice świata. Bajka? Niekoniecznie, obecna polityka kredytowa banków sprzyja uzyskaniu kredytu, a jeśli ma się własną działkę, to już połowa sukcesu. Zanim jednak pojawią się pierwsze ekipy budowlane, należy wybrać projekt odpowiadający nie tylko marzeniom na dziś, lecz raczej na całe lata. Jak wiadomo, budowa jest poważną inwestycją, budżet może nie wytrzymać pałacowej posiadłości, dlatego skupmy się na projektach dotyczących domów o kubaturze do 150 m kwadratowych.

Wymarzony projekt, czyli jaki?

Funkcjonalny

Zdziwienie może budzić fakt, że na pierwszym miejscu nie widnieje słowo „piękny”. Nie ma mowy o pomyłce, nie chodzi przecież o to, by zachwycić wszystkich dookoła, lecz o to, by mieszkać komfortowo. Łatwo sobie wyobrazić radość domowników z powodu usytuowania ślicznej łazienki na piętrze, dodajmy, że jedynej w domu. Zatem wybierając projekt, należy skupić się na funkcjonalności teraz i w przyszłości. Trzeba także wziąć pod uwagę charakter lokatorów, czy będą odbywać się przyjęcia, czy ktoś spędza wiele czasu w kuchni, czy dzieci mają zwyczaj uczyć się w ogólnodostępnym salonie itp. Zatem wybierając projekty małych domów, funkcjonalność stawiamy na pierwszym miejscu.

Projekt na konkretną działkę

Dysponując konkretnym gruntem o ustalonym kształcie i wymiarach, należy wziąć pod uwagę:

  • Plan miejscowy tudzież warunki zabudowy dla działki. Informacje można uzyskać w urzędzie gminy.
  • Prawo budowlane w zakresie usytuowania domu. Trzeba pamiętać między innymi o zachowaniu odpowiednich odległości od granic posiadłości.
  • Własne oczekiwania co do wyglądu i funkcjonalności.

Jak widać względy estetyczne, znalazły się dopiero na trzecim miejscu. Nie można także pominąć zasad zagospodarowania terenu zawartych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, choćby po to, by zyskać pewność, że wszystko odbywa się lege artis.

Projekt dla mnie

Pokonanie urzędniczych barier jest momentem, kiedy można zając się własnymi oczekiwaniami, czyli:

  • Powierzchnia. Tu należy wziąć pod uwagę liczbę obecnych i przyszłych domowników oraz możliwości budżetu co do zaopatrzenia w media, ogrzewanie, remonty itd.
  • Ilość pomieszczeń mieszkalnych oraz łazienek. Prawidłowe planowanie może zapobiec konfliktom w przyszłości.
  • Pomieszczenia gospodarcze. Kotłownia, spiżarnia, warsztat, jednym słowem pomieszczenia, które należy zaplanować przed rozpoczęciem budowy.
  • Ilość kondygnacji. W dużej mierze decyzja zależy od powierzchni działki, budynek piętrowy zajmuje znacznie mniej miejsca przy zachowaniu odpowiedniej kubatury.

Mieczysław Fogg śpiewał przed laty o swojej tęsknocie za małym białym domkiem. Skoro dotrwaliście Państwo do końca tego artykułu, można wyrazić nadzieję, że jesteście już bardzo blisko spełnienia swoich marzeń. Może niekoniecznie białych, liczy się to, że własnych.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.