Przegląd najpopularniejszych roślin domowych – propozycje dla osób średniozaawansowanych

Ogrodnictwo domowe przeżywa obecnie prawdziwy renesans. W sklepach branżowych, kwiaciarniach, a także w supermarketach aż zaroiło się od roślin doniczkowych. Jednak nie wszystkie sprawdzą się w mieszkaniu amatora. Zapraszamy na krótki przegląd, w którym zaprezentujemy różne kwiaty doniczkowe. Będą one odpowiednie dla osób średniozaawansowanych.

Anturium – roślina ozdobna z liści i kwiatów

Anturium to roślina, która wielu osobom kojarzy się z kwiatami w biurach, poczekalniach, czy salach szkolnych. Jej najpopularniejsza odmiana cechuje się jednolitymi, sercowatymi liśćmi, spomiędzy których wyrastają pojedyncze kielichowate kwiaty z charakterystycznym, wyraźnym słupkiem. Kwiat anturium przyjmuje różnorodne ubarwienie, jednak najczęściej spotykamy gatunki z białymi lub czerwonymi płatkami.

Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że rodzaj anturium obejmuje ponad 850 różnych gatunków, a kilkanaście z nich można z powodzeniem uprawiać w domu. Te ozdobne rośliny doniczkowe zachwycają nie tylko ciekawymi kwiatostanami, lecz także ciekawymi liśćmi o fantazyjnym unerwieniu.

Dużą popularnością cieszy się Anthurium Clarinervium. Jest to roślina o ciemnozielonych, dużych liściach z widocznym, jasnym unerwieniem. W warunkach domowych jest w stanie bez problemu zakwitnąć, jednak kwiaty nie są najbardziej atrakcyjną częścią tej rośliny. Aby prawidłowo się rozwijać, wymaga bardzo dużej wilgotności, więc niezbędny może okazać się nawilżacz powietrza. Roślina preferuje luźne, dobrze przepuszczalne podłoża i umiarkowane podlewanie. Anturium odwdzięczy się, jeśli postawimy je w jasnym miejscu, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia, które może uszkodzić jej delikatne liście.

Jaka palma najlepiej sprawdzi się w domu?

Palmy domowe to chyba najpopularniejsze kwiaty doniczkowe, a wbrew pozorom wcale nie należą do najłatwiejszych. Aby utrzymywać dobrą kondycję, palmy domowe potrzebują odpowiedniego nasłonecznienia i wilgotności. To właśnie ten drugi czynnik jest najczęściej sprawcą wielu kłopotów. Palmy domowe często wybiera się jako efektowny i duży kwiat do salonu i stawia blisko grzejników. Właśnie to jest powodem zasychania końcówek liści lub całych blaszek.

Jako rośliny domowe do większych pomieszczeń chętnie wybierane są palmy domowe areki. Odpowiednio zaopiekowane są w stanie urosnąć do naprawdę imponujących rozmiarów.  Potrzebuje dość dużej wilgotności powietrza i dostępu do rozproszonego światła. Przesadzając arekę, należy zaopatrzyć się w dobrze przepuszczalne i żyzne podłoże.

Inne popularne kwiaty do salonu to chamedory. Z wyglądu przypominają nieco areki i niektórym osobom bardzo trudno jest je rozróżnić. Ich wymagania życiowe są zresztą bardzo podobne. Również potrzebują wysokiej wilgotności i stałego dostępu do promieni słonecznych. Jeśli zauważysz, że liście Twojej chamedory zaczynają zasychać na końcach, koniecznie zwiększ jej wilgotność. Możesz zrobić to za pomocą nawilżacza, spryskania rośliny wodą lub ustawienia jej na podstawce z mokrymi kamykami.

Alokazja – efektowna, bardzo ładna roślina doniczkowa

Jedną z trudniejszych, ale też najbardziej efektownych roślin doniczkowych jest alokazja. Zachwycają one różnorodnością liści, które prezentują różne kształty, kolory, faktury i sposoby unerwienia. Są to kwiaty doniczkowe kwitnące, jednak wypuszczenie kwiatostanu przez alokazje jest niezwykle rzadkie. Większość hodowców pozbywa się kwiatów, ponieważ są one bardzo dużym obciążeniem dla rośliny i w dodatku nie należą do najbardziej urodziwych.

Najmodniejsze kwiaty doniczkowe z tego rodzaju to bez wątpienia alokazja black velvet, która charakteryzuje się praktycznie czarnymi, welurowymi liśćmi o białym unerwieniu, a także alokazja red secret, która zachwyca swoją głęboką, czerwoną barwą. Do mniej popularnych, ale równie efektownych należy alokazja azlanii, której liście wybarwiają się na głęboki fiolet.

Trzeba jednak wspomnieć, że tego typu kwiaty w domu radzą sobie bardzo różnie. Niektórzy hodowcy nie mają z nimi problemów, a u innych alokazja nie jest w stanie utrzymać więcej niż 2-3 liści. Wymagają one nie tylko wysokiej wilgotności, lecz także dobrej jakości nawozu.

Rośliny domowe – pozostałe propozycje

Wybór roślin doniczkowych jest naprawdę ogromny, więc nie sposób wymienić wszystkie opcje warte uwagi. Miłośnikom ozdobnych liści polecamy również mniej oczywiste odmiany syngonium, takie jak syngonium mohito, syngonium emerald gem, czy syngonium milk confetti. Dużą popularnością cieszą się również filodendrony, które jako pnącza są w stanie osiągnąć imponujące gabaryty. Ciekawą propozycją jest filodendron pink princess, który zachwyca ciemnozielonymi liśćmi z różowymi plamami, czy jego biały odpowiednik – filodendron white knight. Pamiętajmy jednak, że najładniejsze kwiaty doniczkowe to takie, które nam się podobają. Wszystko więc zależy od naszych indywidualnych upodobań.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.