Przepuszczalność powietrza i wodoszczelność okien – co należy wiedzieć?

Wodoszczelność oraz przepuszczalność powietrza są bardzo istotnymi parametrami każdej stolarki okiennej. To właśnie od nich zależy komfort użytkowania okien, a także ich trwałość. Zatem z czym są one związane i jakie mają znaczenie dla eksploatacji okien?

Wodoszczelność stolarki okiennej – istotny parametr

Wodoszczelność jest zdecydowanie jednym z najbardziej istotnych parametrów, który charakteryzuje okno. Jest to szczególnie istotne podczas jesieni, kiedy bardzo często pada deszcz oraz wieje silny wiatr. Jeżeli okna będą słabej jakości lub nie zostały odpowiednio wbudowane do wnęki okiennej, wówczas może dojść do przeciekania. Efektem jest zniszczona podłoga lub ściany. Tym samym nawet przy bardzo silnym wietrze oraz ulewnym deszczu okna powinny zachować pełną szczelność na wodę opadową. Dlatego podczas zakupu okien należy zwrócić uwagę na ich klasę wodoszczelności.

Decydujący wpływ na szczelność okna ma precyzja wykonania stolarki, jakość, a także rodzaj zastosowanych komponentów, takich jak:

  • rodzaj uszczelek,
  • sztywność stolarki – właściwie wzmocnione okno wykazuje się większą odpornością,
  • sposób okucia – rozmieszczenie zaczepów.

Najwyższymi parametrami w zakresie wodoszczelności okien wyróżniają są produkty klasy 9A. Wytrzymują one ciśnienie wynoszące nawet 600 Pa. Są to zatem okna wodoodporne.

Przepuszczalność powietrza stolarki okiennej

Oprócz parametru przenikania ciepła, który określany jest symbolem UW, niezwykle istotna jest także przepuszczalność powietrza. Straty ciepła powodowane przez nieszczelności mogą mieć ogromny wpływ na energooszczędność budynku oraz komfort mieszkania. Zgodnie z wprowadzoną normą okienną pn-en 14351 dostępne na rynku okna powinny być maksymalnie szczelne. Natomiast napływ powietrza powinien odbywać się tylko przez urządzenia nawiewne.

Poziom szczelności okien określany jest przez skalę zawierającą 4 wartości. Najniższą przepuszczalność powietrza wykazują okna, które mają wartość 4, natomiast najwyższą przepuszczalność odnotowuje się w przypadku okien o współczynniku 1. Jednak w praktyce zarówno w przypadku drzwi balkonowych, jak i okien występują wyłącznie systemy, które oznaczone są klasą 3 i 4. Tym samym okna o niższych klasach nie mogą zostać wprowadzone do obrotu. Aspekt szczelności okien jest niezwykle ważny, zwłaszcza ze względu na wykonywane testy szczelności budynków. Wybór nieodpowiednich okien może prowadzić do obniżenia klasy energetycznej budynku, a także wpływać na wyższą energochłonność inwestycji. Zatem warto stosować systemy o najwyższej klasie przepuszczalności powietrza oraz wodoszczelności.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.