Przydomowa łąka kwietna – co na niej zasiać?

Łąki kwietne coraz częściej zastępują przydomowe trawniki. Ich zaletą jest imponujący, dekoracyjny wygląd przy niskim nakładzie pracy. Sprawdź, jakie wybrać trawy, kwiaty i byliny na łąkę kwietną, aby uzyskać efekt kolorowego kobierca kwiatów wokół domu.

Łąka kwietna wokół domu – czy to dobry pomysł?

W ostatnim czasie kwietne łąki zyskują coraz szersze grono zwolenników. Stanowią bowiem doskonałą alternatywę dla trawnika. Nie tylko ze względów wizualnych, ale także praktycznych i ekologicznych. Różnorodne, kolorowe i pachnące kwiaty nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Właściwie są one ograniczone do minimum. Łąka kwiatowa nie potrzebuje regularnego podlewania, koszenia i nawożenia, co oszczędza czas, ale także pieniądze i pozwala chronić środowisko, np. przed nadmiernym zużywaniem wody, hałasem czy spalinami generowanymi przez kosiarkę.

Łąki kwietne wpisują się w trend powrotu do natury. Wprowadzają bioróżnorodność przyrodniczą. Różne gatunki traw, bylin oraz kwiatów przyciągają pożyteczne owady, ptaki i inne zwierzęta. Kwietne łąki zapewniają im schronienie i stają się źródłem pożywienia. To jednak nie jedyne korzyści dla środowiska naturalnego. Warto chociażby wspomnieć o oczyszczaniu powietrza przez rośliny czy obniżaniu temperatury. Ważną zaletą jest poprawa retencji wód opadowych. Łąka kwietna jest w stanie zmagazynować więcej wody niż trawnik, co zapobiega erozji wodnej. Dodatkowo ogranicza parowanie wilgoci z gleby i poprawia wilgotność powietrza. To wszystko sprawia, że coraz więcej osób zakłada łąkę kwietną przy domu.

Jak założyć kwietną łąkę?

Zakładanie łąki kwietnej nie jest trudne. Warto wiedzieć, że rośliny łąkowe nie mają wysokich wymagań glebowych. Rosną nawet na niezbyt żyznych glebach. Podobnie jak w przypadku trawnika przed siewem należy przygotować podłoże. Wybrane miejsce trzeba oczyścić z chwastów oraz resztek roślin i korzeni. Następnym krokiem jest spulchnienie gleby, co sprawi, że trawy i kwiaty lepiej się ukorzenią. Ostatnim etapem jest wysiew nasion łąki kwietnej. Najlepiej robić to wiosną w okresie od marca do maja, ale zakładanie łąki w późniejszym terminie także jest możliwe.

Łąka kwietna - zdjęcie ilustracyjne

Nasiona należy wysiać równomiernie. Z uwagi na małe rozmiary można wymieszać je z piaskiem lub wermikulitem, aby lepiej dostrzec, gdzie już spadły. Nasion łąki kwietnej nie trzeba przykrywać ziemią – niektóre gatunki roślin wręcz potrzebują dostępu światła. Należy je jednak przycisnąć do podłoża za pomocą wału. Pozwoli to nasionom szybciej podciągnąć wodę z podłoża i wykiełkować. Ostatnim krokiem jest podlanie nowo posianej łąki kwietnej.

Po ok. 2 tygodniach pierwsze rośliny zaczną kiełkować. Ze względu różnorodność gatunkową nie wszystkie pojawią się w jednym czasie. Jednak przy sprzyjających warunkach już po 6 tygodniach mogą zakwitnąć pierwsze kwiaty.

Nasiona łąki kwietnej – jakie wybrać?

Nasiona kwiatów na łąkę kwietną można skomponować samemu. Jednak trzeba pamiętać, że wymaga to wiedzy i doświadczenia. W sklepach ogrodniczych dostępne są gotowe mieszaki nasion łąki kwietnej. Najlepiej wybrać taką, która dostosowana jest do warunków glebowych i stanowiskowych. Należy też wziąć pod uwagę skład mieszanki. Ciekawą propozycją są zwłaszcza te, które zawierają nasiona roślin kwitnących w różnym okresie. Dzięki temu łąka przez cały sezon będzie urzekła barwami.

Ponadto do wyboru są nasiona łąki kwietnej wieloletniej lub jednorocznej. Pierwsza kompozycja odnawia się samodzielnie przez kolejne lata. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w pierwszym roku nie wszystkie kwiaty zakwitną. Natomiast łąki kwietne jednoroczne są atrakcyjne już w pierwszym sezonie od posiania, ale w kolejnych latach wymagają dosiewania, jeżeli same się nie rozsieją. Najlepiej wybrać mieszankę składającej się zarówno z roślin wieloletnich, jak i jednorocznych.

Przy wyborze mieszanki warto sprawdzić skład pod względem proporcji nasion traw do kwiatów. W sprzedaży dostępne są zarówno gotowe kompozycje samych roślin kwitnących, jak i takie, w których są one niewielkim dodatkiem do nasion trawy. Można także wybrać mieszanki składające się z typowych roślin łąkowych. Wszystko zależy od tego, jaki efekt łąki kwietnej chce się uzyskać.

Warto również uwzględnić gatunki roślin, które składają się na gotową mieszankę łąki kwietnej. W tym przypadku wybór także uzależniony jest od preferencji. Jeżeli celem jest przyciągnięcie pszczół, motyli i innych owadów, to najlepiej sięgnąć po mieszanki miododajne. Można także wybrać nasiona kwiatów, które np. będą nadawały się do tworzenia bukietów i kompozycji kwiatowych.

Jakie nasiona wybrać do łąki kwietnej? Infografika

Jakie kwiaty na łąkę kwietną? Dobór gatunków do stanowiska

Trzeba wiedzieć, że dobrze dobrane gatunki roślin do stanowiska ułatwiają utrzymanie łąki kwiatowej. Nie wymaga ona już dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, np. nawożenia czy podlewania. Przy wyborze nasion warto uwzględnić:

  • nasłonecznienie terenu – pełne słońce czy stanowisko zacienione,
  • rodzaj gleby – zwięzła, przepuszczalna, sucha, wilgotna,
  • stopień zróżnicowania terenu pod względem warunków glebowych.

Na podłożu wilgotnym i żyznym najlepiej wysiać nasiona łąki kwietnej, w której składzie znajdują się takie rośliny, jak: bodziszek łąkowy, dzwonek rozpierzchły, koniczyna białoróżowa, firletka poszarpana, krwawnica pospolita, mięta polna, niezapominajka błotna, rdest wężownik, rzeżucha łąkową, przytulia właściwa, marchew zwyczajna, złocień właściwy, żywokost lekarski.

Na przeciętnych, mieszanych glebach sprawdzają się takie rośliny, jak: chaber łąkowy, koniczyna biała i czerwona, łubin trwały, mak polny, wiesiołek czworokątny, nachyłek lancetowaty, wyka kosmata.

Z kolei na suchym podłożu najlepiej rosną: dziurawiec, dziewanna wielkokwiatowa i dziewanna pospolita, żmijowiec zwyczajny, dzwonek okrągłolistny i rozpierzchły, goździk kropkowany i piaskowy, macierzanka, gipsówka, krwawnik pospolity, rumian żółty rogownica polna czy szałwia łąkowa.

Czytaj więcej: Jakie kwiaty posiać na łące kwietnej?

Łąka kwietna przyjazna dla pszczół – rośliny miododajne

Bardzo często łąki kwietne są zakładane właśnie z myślą o pszczołach. Trzeba mieć świadomość, że bez owadów zapylających wiele roślin by nie przetrwało. Dzięki temu, że są zapylane przez pszczoły mogą owocować i się rozmnażać. Dlatego warto siać kwiaty miododajne, ponieważ ich obecność przyciąga pożyteczne owady zapylające. Ponadto rośliny te są niezwykle kolorowe, atrakcyjne i pięknie pachną. Łąka, na której są obecne rośliny miododajne jest pełna barw i zapachów, a przy tym tętni życiem.

Gatunki roślin miododajnych to: szałwia lekarska, żmijowiec lekarski, nostrzyk biały i żółty, pszczelnik, dziurawiec zwyczajny, hyzop lekarski, ogórecznik lekarski, facelia błękitna, tymianek czy kocimiętka zwyczajna.

Czytaj więcej o roślinach miododajnych

Pielęgnacja łąki kwietnej

Założenie łąki kwietnej to doskonały pomysł z wielu względów. Jednym z nich jest łatwa pielęgnacja. Łąka kwiatowa wymaga zdecydowanie mniej uwagi niż tradycyjny trawnik, który trzeba regularnie kosić, nawozić i podlewać. W przypadku roślin łąkowych, jeżeli są dobrze dobrane do środowiska, nie potrzebują intensywnej pielęgnacji.

Łąka naturalna z przewagą maków i chabrów

Łąkę kwietną należy właściwie tylko kosić, a termin i częstotliwość zależy od gatunku roślin. Jednoroczne ścina się raz pod koniec sezonu, gdy kwiaty przekwitną i wytworzą nasiona. Natomiast łąki kwiatowe wieloletnie lub mieszane kosi się najczęściej 2 razy. Pierwszy raz na przełomie maja i czerwca, czyli po przekwitnięciu roślin. Natomiast drugie koszenie przeprowadza się jesienią. Warto przy tym pamiętać, że łąkę kwietną ścina się na wysokość ok. 10 cm. Natomiast pokos pozostawia się na kilka dni, aby nasiona się wysiały. Dzięki temu łąką rozrasta się naturalnie.

Jeżeli chodzi o podlewanie, to łąkę kwietną nawadnia się tylko podczas długotrwałej suszy. Rośliny mają bowiem rozbudowany system korzeniowy, co sprawia że są bardziej odporne na suszę. Potrafią absorbować 2 razy więcej wody niż trawnik i magazynować ją w glebie. Nawożenie łąki kwietnej nie jest konieczne. Jeżeli jednak stosowane są nawozy, to wyłącznie organiczne, które nie zagrażają ekosystemowi.

Łąka kwietna to znakomita alternatywa dla trawnika, która przynosi się wiele korzyści. Warto rozważyć wysianie nasion roślin łąkowych wokół domu.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.