Ramy z passe partout jako sposób na wyróżnienie swoich obrazów

Passe partout (paspartu) to kartonowa ramka otaczająca dzieło sztuki. Najczęściej jest prostokątna, ale może też mieć kształt kwadratu, owalu lub koła. Szerokość obramowania, faktura oraz kolor paspartu w dużej mierze zależą od naszego poczucia estetyki. Ramka passe partout jest elementem fakultatywnym, który jednak ma liczne zalety. Sprawdźmy, jakie pełni funkcje oraz jakie są jej rodzaje. Podpowiadamy, jak dobrać passe partout do obrazu.

Ramka passe partout – zalety

Passe partout nie jest odpowiednie do każdego rodzaju dzieła sztuki. Dodatkowe obramowanie można użyć przy oprawianiu zdjęć, grafik, plakatów, ważnych dokumentów, różnych ozdób (np. suszonych kwiatów, haftowanych serwetek), a także szkiców oraz akwareli (czasem nawet obrazów olejnych). Ramka passe partout umożliwia:

  • wyeksponowanie dzieła – pomaga skupiać wzrok odbiorcy na tym, co najważniejsze (a nie np. na obramowaniu), może też optycznie powiększyć lub zmniejszyć wielkość dzieła,
  • stworzenie przestrzeni pomiędzy ramą obrazu a dziełem sztuki – kartonowa ramka pozwala odgraniczyć dzieło od bogato zdobionych ram, które mogłyby zakłócać jego odbiór,
  • odsunięcie pracy artystycznej od frontu ramki – to ważna zaleta, jeżeli chcemy oprawić delikatną pracę (np. szkic węglem, akwarele, pastele), która może się rozmazać i zawilgnąć przy bezpośrednim kontakcie z szybą lub szkłem akrylowym,
  • stworzenie spójnej całości z wystrojem wnętrza – kolor kartonowej ramki powinien nawiązywać do kolorystyki pomieszczenia, w którym powiesimy pracę artystyczną.

Obrazy z paspartu mogą być wyrazem naszej kreatywności – różnorodność kształtów, kolorów i faktur, sprawiają, że oprawione przez nas dzieła nabierają indywidualnego charakteru. Warto przed przystąpieniem do pracy, poznać najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować przy wybieraniu paspartu do obrazu.

Jak dobrać passe partout do obrazu?

W sprzedaży znajdziemy wiele, różnorodnych passe partout do obrazów. Jedną z pierwszych rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę, jest odpowiedni kolor kartonowej ramki. Jasne kolory będą powiększać wizualnie oprawione dzieło (polecane są do mniejszych prac), a ciemne barwy mogą go optycznie zmniejszyć (tworząc tzw. efekt tunelu). Obydwa sposoby są dobre, ponieważ pomagają skupić wzrok na dziele sztuki – wybór koloru paspartu do obrazu zależy w dużej mierze od naszej wizji artystycznej oraz kolorystyki pracy. Kierując się podstawowymi zasadami doboru barw (np. czerń komponujemy z czerwonym, żółtym, mocnymi odcieniami różu i zieleni, ecru łączymy z brązami itd.), możemy stworzyć ciekawą całość, która na pewno zaintryguje naszych gości. Kolor passe partout do obrazupowinien być spójny z kolorystyką wnętrza, ale nie może mieć identycznego odcieniu, jak ściana, na której chcemy zawiesić dzieło.

Inną istotną kwestią przy zakupie paspartu do obrazu jest jego rozmiar. Eksperci polecają wybierać ramki o szerokości przynajmniej 5 cm – wtedy zapewnimy oprawianej pracy odpowiednią przestrzeń, dzięki której będzie świetnie wyeksponowana. Grubość ramki waha się pomiędzy 1,5 mm a 4,4 mm. Ostatnim elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest tzw. okienko, czyli rozmiar wewnętrznej ramki passe partout. Powinno ono być nieco mniejsze niż oprawiana praca artystyczna – przyjmuje się, że musi zachodzić przynajmniej 0,5 cm na dzieło z każdego boku. Obraz lub fotografia muszą znajdować się dokładnie pośrodku passe partout, aby stworzyć z nim harmonijną całość.

Warto także wiedzieć, że ramka passe partout może być dodatkowo zdobiona różnymi wzorami. Czasami do jej kartonowego rdzenia doklejane są materiałowe warstwy (np. welurowa lub płócienna), które umożliwiają tworzenie ciekawych kompozycji.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.