Reduktor ciśnienia powietrza – poznaj zasady działania

Czasami małe rzeczy mają duże znaczenie i niewątpliwie doskonałym przykładem jest reduktor ciśnienia powietrza. Choć wydaje się niepozorny, ma rzeczywiście szerokie spektrum zastosowania. Warto na jego temat dowiedzieć się odrobinę więcej i poznać zasadę działania.

Reduktor ciśnienia powietrza – zasada działania w warunkach układu pneumatycznego

Układy pneumatyczne wykorzystywane są na szeroką skalę. Jednak, aby cały proces, np. powstawania siły odbywał się prawidłowo, duże znaczenie ma jakość sprężonego powietrza. Niewłaściwe parametry mogą doprowadzić do uszkodzenia poszczególnych komponentów, ale to nie wszystko, co jest ważne. Kolejnym istotnym aspektem jest to, że w układach pneumatycznych występują naturalne zmiany ciśnienia. Stąd też tak ważną rolę odgrywa reduktor ciśnienia powietrza. Zasada jego działania jest stosunkowo prosta. Otóż pobiera on energię na wejściu i to w takiej ilości, by zapewnić jej stały poziom i to bez względu na wielkość zużycia po stronie wyjściowej. Należy zauważyć, że reduktor ciśnienia powietrza wykorzystywany jest na szeroką skalę i rzeczywiście trudno jest znaleźć dziedzinę życia czy branżę, gdzie nie stosuje się reduktora powietrza. Wyobraźcie sobie, że nawet w przypadku najbardziej zaawansowanego technologicznie łazika, który został wysłany na Marsa na pewnym etapie inżynierowie stosowali reduktor ciśnienia powietrza. Bardzo duże znaczenie ma też zasada dotycząca tego, jak ustawić reduktor ciśnienia powietrza. W tym przypadku trzeba pamiętać, że sprężone powietrze dostając się do wnętrza urządzenia, musi pokonać opór, który stawiany jest przez zawór wlotowy. Po drugiej stronie występują siły wytworzone przez ciśnienie wewnątrz instalacji. W zależności co przeważa, dochodzi do uzupełnienia wartości ciśnienia bądź zamknięcia zaworów.

Jak wybrać najlepszy reduktor ciśnienia powietrza?

Nim przejdziemy do tego, jak znaleźć najlepszy regulator ciśnienia powietrza, koniecznie trzeba poznać jego budowę. Rzecz jasna urządzenia mogą być bardziej lub mniej zaawansowane technologicznie, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że zasadniczo każdy reduktor ciśnienia składa się z podobnych elementów. Bardzo ważny jest tutaj zawór redukcyjny pneumatyczny wlotowy i zawór regulacji ciśnienia powietrza wylotowy. Reduktor ciśnienia powietrza składa się też ze wskaźnika zdławienia wkładu, zaworu pilotowego i odcinającego. Za bezpieczeństwo działania w dużej mierze odpowiada wkład filtracyjny, który zapewnia jakość sprężonego powietrza i wyłapuje cząsteczki stałe. Nie można też zapominać jak dużą rolę odgrywają uszczelki, które zapobiegają wyciekaniu czystego medium i w ten sposób nie dochodzi do zwiększonego zużycia. W końcu nie można zapominać, że sprężone powietrze nie jest tanie.

Znalezienie odpowiedniego reduktora sprężonego powietrza nie musi być trudne. Przede wszystkim należy stawiać na jakość, a nie kierować się ceną. Lepiej zapłacić więcej za reduktor pneumatyczny i zyskać funkcjonalne i trwałe urządzenie. Oczywiście każdy reduktor ciśnienia sprężonego powietrza z zaworem regulującym ciśnienie powietrza powinien posiadać odpowiednie atesty, spełniać restrykcyjne normy jakościowe, ale też poprawiać bezpieczeństwo użytkowania. Trzeba bowiem pamiętać, że nadciśnienie jest szczególnie niebezpieczne, a to oznacza, że wszelkiego rodzaju prace konserwacyjne, ale też samo podłączenie powinno przebiegać pod okiem osób, które posiadają wiedzę, umiejętności i właściwe kwalifikacje. Podczas podłączenia, ale i konserwacji trzeba zastosować wiedzę z zakresu łączy elektrycznych i ich funkcjonowania. W żadnym wypadku nie można prowadzić czynności serwisowych w miejscach, gdzie występuje ryzyko wybuchu. Trzeba jeszcze pamiętać, że występują duże naprężenia. Z tego też powodu tak ważny jest właściwy montaż. Reduktor ciśnienia powietrza powinien znajdować się w mocnych uchwytach. Jednocześnie przewody muszą być właściwie doprowadzone, ale też umieszczone na gwintach pojemnika kondensatu. Zawsze należy pamiętać, że nawet w przypadku urządzeń zasilanych energią elektryczną podczas montażu może dojść do iskrzenia, które grozi wybuchem. Stąd tak ważne jest, by czynności serwisowe nie były prowadzone w niewłaściwym miejscu. Zachowanie środków bezpieczeństwa jest więc kluczowe. Reduktory ciśnienia powietrza mają szerokie spektrum zastosowania, choćby w butlach z gazem, aparaturze spawalniczej czy zakładach generycznych. Rzeczywiście trudno jest znaleźć miejsce, gdzie nie są wykorzystywane.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.