Remont starego domu, czy budowa nowego – co się bardziej opłaca?

W dobie galopującej inflacji oraz niepewnej sytuacji związanej z wojną na Ukrainie, wielu Polaków wstrzymało swoje plany i marzenia o własnym domu. Dużo ostrożniej podchodzimy do zaciągnięcia kredytu na trzydzieści lat, ponieważ z przerażeniem patrzymy na gigantyczne podwyżki rat, które dotknęły na przykład naszych znajomych. W ostatnich latach Polacy stali się dużo bardziej rozważni w podejmowaniu tak kluczowych decyzji. Z artykułu dowiesz się czy warto skorzystać z zasobów, które już mamy – np. starego domu po babci.

Co wybrać: budowę domu od podstaw czy przerobienie i remont starego budynku?

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem ziemi otrzymanej np. w spadku po babci czy po cioci to Twoja sytuacja jest już w chwili startu naprawdę bardzo, bardzo dobra. Jeżeli na nieruchomości nie ma budynków, to sama działka może być Twoim wkładem własnym do wzięcia kredytu hipotecznego. Zapewne jej wartość rynkowa będzie wysoka i nie będziesz musiał dokładać środków finansowych. Oczywiście zależy to od wielu czynników, np. od lokalizacji ziemi, wielkości itd. Powinieneś zatem rozeznać się, ile warta jest Twoja działka.

Czy remont starego domu jest drogi?

Stare mieszkanie po babci w zaniedbanym stanie niekoniecznie musi być dla Ciebie kulą u nogi. Warto bowiem zastanowić się, czy przypadkiem remont (bądź też ewentualnie dobudowanie części mieszkalnej) nie będzie bardziej opłacalne, aniżeli zburzenie istniejącego domu i budowa nowego. Jest to natomiast kwestia sporna, ponieważ zależy od tego jak bardzo zaniedbany jest budynek, ile części wymaga remontu. Zazwyczaj stare budownictwo cechuje się mało nowoczesnymi instalacjami, dlatego trzeba je wymienić.

Z pewnością konieczne ze względów bezpieczeństwa będzie założenie nowej elektroniki i hydrauliki (najlepiej założyć ogrzewacze wody elektryczne). Mimo wszystko jednak warto skonsultować z profesjonalistami stan techniczny domu i poprosić ich o wycenę. Przy tak kluczowej decyzji należy sprawdzić wszystkie możliwe opcje. Dodatkowo, jeśli zależy Ci, aby jak najszybciej zamieszkać w swoim lokum, remont starego domu powinien potrwać zdecydowanie krócej, aniżeli budowa. Jeżeli płacisz za wynajem jest to na pewno dla Ciebie istotne.

Ile kosztuje remont starego domu?

Temat ten może oczywiście bardzo naruszyć Twój portfel. Cena remontu budynku jest uzależniona jednak od wielu czynników. Najbardziej istotny jest oczywiście metraż domu, a dodatkowo gatunek materiałów oraz wynagrodzenie ekipy pracowników. Zakładając, że budynek ma sto metrów kwadratowych, remont może kosztować około 700-1700 złotych za metr. Połowa kwoty to cena materiałów, a druga część opłacenie fachowców. Wiele starych domów ma jednak mniejszy metraż, więc kwota powinna być proporcjonalna. 

Widełki finansowe są uzależnione od tego, czy uda Ci się kupić tańsze (choć pamiętaj, że muszą być one też jakościowo dobre) materiały budowlane do naprawy swojego domu, a także urządzenia zapewniające odpowiedni komfort mieszkańców, np. ogrzewacze wody. Jak widzisz zatem, remont budynku o powierzchni około 100 m2 to wydatek rzędu 70 – 170 tysięcy złotych. Warto zatem zestawić ten koszt z wyceną od firmy specjalizującej się w budowach domów. Jak w przypadku remontu, najważniejszy aspekt to ilość metrów kwadratowych, należy zatem rozważyć czy potrzebujesz bardzo dużego domu.

Od czego zacząć remont – jaka jest prawidłowa kolejność prac?

W pierwszej kolejności należy zaplanować aspekty najważniejsze, tj prace konstrukcyjne, instalacyjne czy w razie zapotrzebowania: naprawcze. W ich ramach należy przede wszystkim wzmocnić konstrukcję domu, zrobić między innymi montaż instalacji centralnego ogrzewania (rozważ ogrzewacze elektryczne), montaż instalacji wody. Są to tematy bazowe i niezwykle ważne do bezpiecznego mieszkania w “nowym-starym” domu.

Gdy skończymy już powyżej opisane prace, które będą także najbardziej czasochłonne, przychodzi moment na wykończenie powierzchni, pokoi. Należy zacząć od sufitów, kolejno ścian, a w ostatnim etapie zadbać o podłogi. Dopiero po skończeniu przedstawionego procesu należy zająć się  zamontowaniem drzwi oraz listew przypodłogowych. 

Materiał zewnętrzny.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.