Rodzaje odpadów budowlanych

Odpadami budowlanymi nazywamy materiały, które są pozostałością prowadzenia prac remontowo-budowlanych, rozbiórek lub wyburzeń. Jest to niezwykle zróżnicowana grupa odpadów, ze względu na stosowanie różnorakich materiałów w branży budowlanych. Do najczęściej występujących można zaliczyć: gruz (w formie kruszonego betonu, ceramiki i tynku), elementów drewnianych, tworzyw sztucznych itd. Część z nich może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego.

Jakie są rodzaje odpadów budowlanych?

Jednym z najczęściej spotykanych rodzajów odpadów budowlanych jest gruz. Powstaje on w wyniku prac związanych z wyburzeniami elementów konstrukcyjnych budynków, wymiany dachówek lub części dekoracyjnych. Nie może się on znaleźć w zwykłych kontenerach komunalnych, chyba że wcześniej zostanie uiszczona odpowiednia opłata w gminie. Jednakże, nawet wtedy, ilość możliwy do odprowadzenia odpadów budowlanych jest niewielka. Dlatego wiele osób decyduje się na wynajem kontenerów lub big bagów.

Kolejną często spotykaną grupą są odpady związane z elementami wykończenia wnętrz. Można do nich zaliczyć różnego rodzaju tapety, panele, wykładziny, elementy wykonane z gipsu (np. dekoracje, płyty karton-gipsowe), płytki ścienne oraz podłogowe, cement.

Ważnym rodzajem odpadów budowlanych jest złom metalowych, do którego można zaliczyć przedmioty wykonane z mosiądzu, aluminium, miedzi, brązu oraz cynku, do których należy armatura łazienkowa, czy elementy grzewcze.

Do odpadów budowlanych zaliczyć można jeszcze materiały izolacyjne oraz wyroby szklane. Często znajdują się w nich też materiały opakowaniowe wykorzystywane do transportowania i składowania surowców wykorzystywanych w pracach budowlanych.

Wywozem odpadów budowlanych wszystkich rodzajów zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak Selectbud.

Wywóz odpadów budowlanych i recykling

Wynajęcie odpowiednich pojemników na odpady budowlane jest najlepszym sposobem na zarządzanie nimi w trakcie prowadzenia prac. W ten sposób możliwe jest rozdzielenie materiałów, które mają zostać wywiezione od tych, które mogą zostać jeszcze wykorzystane w innych praca. Tutaj na szczególną uwagę zasługują elementy drewniane, które mogą zostać wielokrotnie wykorzystane, o ile nie uległy zniszczeniu oraz nie zostały zaatakowane przez owady lub grzyby. Gruz, który jest wywożony w kontenerach lub big bagach może zostać poddany recyklingowi. W ten sposób powstaje kruszywo, które wykorzystywane jest przy budowie nawierzchni lub pracach związanych z wyrównywaniem terenu.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.