Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to jeden z najważniejszych systemów przeznaczony do użytku gospodarstwa domowego. Najczęściej budowane są one wtedy, kiedy nie ma możliwości podłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej. Istnieje ich kilka rodzajów, z którymi warto zapoznać się przed podjęciem ostatecznej decyzji co do montażu. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje przydomowej oczyszczalni? Sprawdźmy.

Oczyszczania ekologiczna z drenażem rozsączającym

Oczyszczalnia z drenażem rozsączającym to najpopularniejszy i najczęściej używany system działający w oparciu o aktywność tlenowych i beztlenowych bakterii. Proces oczyszczania nieczystości w tym przypadku składa się z m.in. oczyszczania ich w zbiorniku gnilnym, filtrowania przez specjalny filtr, a następnie przetransportowania ich do układu drenażowego, który rozprowadza pozostałości ścieków w glebie.

Oczyszczalnia z drenażem rozsączającym montowana może być natomiast w miejscach, w których jest przepuszczalny grunt oraz odpowiednie ułożenie rur drenarskich. Ze względu na to, że system ten nie potrzebuje zasilania prądem, doskonale sprawdzi się na terenach, na których nie ma możliwości podłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej lub elektrycznej.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków

Coraz popularniejszym rodzajem przydomowej oczyszczalni ścieków jest również system biologiczny. Cechuje go przede wszystkim niski koszt eksploatacji oraz praktyczna bezobsługowość. Podobnie, jak w poprzednim wariancie, oczyszczanie nieczystości przeprowadzane jest w kilku etapach. Oczyszczona woda pod koniec może zostać bezpiecznie wykorzystana do podlania roślin, odprowadzenia do gruntu, kanalizacji zbiorczej czy cieku wodnego. 

W ofercie producenta oczyszczalni ścieków EKO-BIO znajdują się również biologiczne przydomowe oczyszczalnie zanieczyszczeń o różnej wydajności dostosowane zarówno do małych gospodarstw domowych, jak i do budynków, w których zamieszkuje kilkanaście osób.

Oczyszczalnia biologiczno-chemiczna

Oczyszczalnia biologiczno-chemiczna to niejako nowocześniejsza wersja wariantu biologicznego. Jej działanie opiera się na zastosowaniu specjalistycznego środka chemicznego zawierającego związki siarki, który pozbywa się nadmiaru fosforanów i redukuje je o ponad 95 proc.

Oczyszczalnia biologiczno-chemiczna podzielona jest na pięć komór, a w każdej z nich zachodzą inne etapy oczyszczalnia ścieków. Warto także wiedzieć, że stosownie do treści rozporządzenia Ministra Środowiska może być ona wykorzystywana na terenach aglomeracji miejskich liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.