Rodzaje przyłbic spawalniczych – jak wybrać najlepszą?

Praca ze spawarką wymaga zachowania wszelkich standardów bezpieczeństwa, ze względu na szereg zagrożeń wynikających z obróbki cieplnej metalu. Jedną z form ochrony osobistej jest tzw. przyłbica spawalnicza, zabezpieczająca twarz przed szkodliwym działaniem rozgrzanych fragmentów materiału. Specjalistyczna maska chroni operatora spawarki również przed niekorzystnym promieniowaniem rentgenowskim i ultrafioletowym. Poznaj rodzaje przyłbic spawalniczych i dowiedz się jak wybrać najlepszą z nich!

Przyłbice spawalnicze – zastosowanie

Podstawowym zadaniem przyłbicy spawalniczej jest ochrona przed urazami mechanicznymi w czasie pracy. Spawanie materiału jest powiązane z nieustannym odpryskiwaniem kawałków metalu, rozgrzanych do bardzo wysokiej temperatury. Maska spawalnicza jest skonstruowana w sposób, aby umożliwić odbijanie się wspomnianych fragmentów.

Przyłbice spawalnicze pozwalają również na bezproblemową obserwację całego procesu, ze względu na przyciemnioną szybę. Obserwowanie spawanego miejsca bez osłony niesie ze sobą ryzyko poparzenia rogówki (zewnętrznej warstwy oka). Ostatnią funkcją przyłbic spawalniczych jest zabezpieczenie przed promieniowaniem rentgenowskim i ultrafioletowym, wydzielanym podczas spawania łukiem elektrycznym.

Najważniejszą normą przyłbic jest EN 379, wprowadzająca klasy optyczne przyłbic.

Przyłbice pasywne

Pierwszym rodzajem masek spawalniczych są tzw. przyłbice pasywne, odznaczające się niższą ceną w porównaniu do automatycznych egzemplarzy. Są one wyposażone w szkło o stałym, niezmiennym poziomie przyciemnienia, pozwalającym na precyzyjne wykonywanie pracy. Stanowią one szczególnie skuteczną ochronę oczu przed odpryskami oraz szkodliwymi skutkami dwóch rodzajów promieniowania. Model pasywny wymaga uprzedniego założenia na głowę przed rozpoczęciem spawania i opuszczenia na twarz przed zajarzeniem łuku.

Jedną z wad przyłbic pasywnych jest konieczność ustawicznego podnoszenia osłony, w celu sprawdzenia postępów pracy. Wysokie zaciemnienie szyby w dużym stopniu ogranicza śledzenie spawania na bieżąco, w związku z czym po pewnym czasie stosowanie tego rodzaju maski może być uciążliwe.

Przyłbice automatyczne

Drugim rodzajem przyłbic są tzw. modele automatyczne, umożliwiające swobodne dostosowanie poziomu zaciemnienia szyby w czasie spawania. Wyznaczają one najwyższy standard, nieustannie chroniąc przed szkodliwymi skutkami promieniowania rentgenowskiego i ultrafioletowego. Zaawansowane przyłbice automatyczne dostosowują stopień przyciemnienia w ciągu ułamka sekundy, ze względu na zastosowaną w produkcji ciekłokrystaliczną technikę.

Maski automatyczne są droższe w porównaniu do pasywnych egzemplarzy, jednak nie wymagają nieustannego podnoszenia i nasuwania na twarz. Dzięki temu możemy w pełni skupić się na procesie spawania, z jednoczesną kontrolą postępów. Przyłbice automatyczne są wyposażone w tzw. filtr Auto Darkening Filter (ADF), na który składają się detektory łuku oraz wyświetlacz LCD.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.