Rodzaje środków ochrony roślin

Stosowanie środków ochrony roślin pozwala zapobiegać powstawaniu wszelkiego rodzaju chorób oraz zmniejsza ryzyko pojawienia się szkodników. Kiedy już mamy z nimi do czynienia, preparaty skutecznie pomagają w walce. Takie działanie pozwala zachować obfite plony, niezależnie od problemów, które na swojej drodze napotykają rolnicy. Jednak środki ochrony roślin wymagają fachowej wiedzy. Na stronie internetowej Syngenta.pl odnajdziesz wiele rzetelnych informacji, na temat wszelkiego rodzaju preparatów wykorzystywanych do ochrony roślin. Poniższe przykłady, są zaledwie niewielką częścią z wszystkich dostępnych środków.

Środki ochrony roślin – podział

Środki ochrony roślin powinny być wykorzystywane przez właścicieli gospodarstw rolnych, którzy mają odpowiednią wiedzę z zakresu uprawy roślin. Właściciele ogrodów czy działek powinni traktować je jako ostateczność.

Środki ochrony roślin dzielą się na:

  • herbicydy (zwalczanie niepożądanych roślin),
  • zoocydy (zwalczanie szkodników),
  • fungicydy (zwalczanie chorób),
  • regulatory wzrostu,
  • synergetyki (wzmacnianie skuteczności innych preparatów).

Herbicydy – kiedy warto je stosować?

Choroby, pojawiające się na roślinach uprawnych to jeden z najczęstszych problemów dotykających każdego roku wiele gospodarstw. Całe szczęście preparaty takie jak herbicydy w zbożach doskonale sobie z nimi radzą. Są do preparaty służące do selektywnego i nieselektywnego zwalczania chwastów. Stosowane są dolistnie i działają systemicznie. Zielone części rośliny pobierają do wnętrza substancje aktywne a następnie przemieszczane po całej rośliny aż dotrą do części podziemnych.

Toksyczność środków ochrony roślin

Warto mieć na uwadze, że środki chemiczne stosowane w uprawie zawsze będą mieć wpływ na środowisko. Każdy z produktów, został przypisany konkretnej klasie toksyczności, która mówi jaka dawka na kilogram ciała jest śmiertelna. Możemy wyróżnić V klas toksyczności środków ochrony roślin. Należy zatem pamiętać, że decyzja co do preparatu powinna być podjęta po dokładnym zapoznaniu się z konkretnymi produktami i ich działaniem.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.