Rozpoczęcie budowy – jakie pozwolenia są wymagane?

Rozwijasz swoją firmę i potrzebujesz kolejnego miejsca na magazynowanie produktów lub produkcję? To świetnie! Czas więc przystąpić do budowy hali lub innego budynku, który pozwoli Ci zwiększać obroty w swoim przedsiębiorstwie. A może po prostu chcesz postawić duży garaż? Tak czy siak – zobacz jakie pozwolenia są wymagane!

Pozwolenia różnego typu są konieczne niezależnie czy stawiasz budynek murowany czy konstrukcje stalowe. Jedyną kwestią, która może zmienić Twoje obowiązki jest wielkość planowanej inwestycji.

Co możesz postawić bez pozwolenia na budowę?

Jeżeli chcesz postawić budynek, którego wielkość nie przekracza 35 metrów kwadratowych, to nie masz obowiązku posiadania pozwolenia na budowę. Tak stanowi prawo. Konieczne jest jednak zgłoszenie tego typu inwestycji do określonego organu samorządowego – gminy lub miasta.

Dzięki temu możesz postawić na swojej działce stalowy lub murowany garaż, zakład lub inny budynek użyteczności (także mały dom), bez całej procedury zezwoleń.

Jak otrzymać pozwolenie na budowę?

Budowa większego budynku wiąże się już jednak z konkretnymi obowiązkami. Po pierwsze, plan inwestycji musi być zgodny z miejskim lub gminnym planem zagospodarowania przestrzennego lub wydanymi na dany teren warunkami zabudowy. Po drugie – na inwestycję muszą zgodzić się sąsiedzi Twojej działki. Odmowa zezwolenia musi wiązać się jednak z konkretnymi argumentami.

Do pozwolenia musisz mieć specjalny projekt architektoniczny. Wszystkie dokumenty składasz w odpowiednim wydziale urzędu gminy lub miasta i czekasz. Pamiętaj też, że do niektórych budynków konieczna może być np. pozytywna decyzja środowiskowa (dla obszarów, które objęte są programami ochrony ekologii) lub organów państwowych (w przypadku budowy na gruntach rolnych lub leśnych).

Z tego względu daj sobie czas na przygotowanie inwestycji i skompletowanie dokumentów. Pamiętaj, że procedury mogą się przeciągnąć, a więc nie szacuj zbyt wcześnie czasu uruchomienia produkcji czy magazynu.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.