Rurki termokurczliwe – odkryj ich zastosowanie i sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie

Wszelkie prace wykonywane przy instalacjach elektrycznych wymagają szczególnej ostrożności. Z tego właśnie względu wykorzystuje się w nich różnorodne akcesoria, chociażby taśmy izolacyjne. Cenionym rozwiązaniem stosowanym podczas ochrony i organizacji przewodów są również rurki termokurczliwe. Co świadczy o ich użyteczności i o czym należy pamiętać przy zakupie?

Czym są rurki termokurczliwe i w jaki sposób można je wykorzystać?

Rurki termokurczliwe to sprawdzone akcesoria, które znajdują swoje zastosowanie podczas zabezpieczania i oznaczania przewodów. Powszechnie użytkowane są w gospodarstwach domowych, przemyśle lub handlu. Szereg ich zalet z łatwością można dostrzec podczas wszelkich czynności konserwacyjnych, napraw i nie tylko.

Na pierwszy plan wysuwa się wysoka wytrzymałość na uszkodzenia, a także zmienne warunki atmosferyczne oraz ciepło. Tym samym gwarantują długą żywotność chronionych kabli. A jednocześnie zapobiegają potencjalnym odkształceniom. Sprawdzają się nie tylko w izolacji przewodów, ale również w tworzeniu wiązek. Natomiast różnorodność kolorystyczna rurek ułatwia ich identyfikację, co jest szczególnie ważne, chociażby w instalacjach elektrycznych.

Rurki termokurczliwe – jakie znaczenie ma parametr kurczliwości?

Rurki termokurczliwe to elementy, na które oddziałuje ciepło, na skutek czego materiał wykonania zostaje skurczony. Całość tym samym zaczyna przylegać do kabli. Wobec tego jednym z najważniejszych kryteriów wyboru jest parametr kurczliwości.

Przykładowo, jeśli powyższy współczynnik wynosi 2:1, oznacza to, że pojedyncza rurka może zmniejszyć swoją średnicę o połowę. Natomiast przy stosunku 3:1 kurczy się do jednej trzeciej całej średnicy. Jak zatem wybrać najlepsze rozwiązanie? Przed dokonaniem zakupu nie obejdzie się bez dokładnego zmierzenia średnicy kabla. To niezbędne działanie, dzięki któremu dobierzesz właściwy wariant zapewniający optymalną żywotność zabezpieczanych przewodów.

Pozostałe parametry rurek termokurczliwych, które mają znaczenie

Jeśli chodzi o zastosowanie rurek termokurczliwych, ogromne znaczenie ma ich odporność na skrajne temperatury. Z reguły jest to pomiędzy 30°C a +120°C. Tym samym zyskujesz pewność, że akcesoria nie ulegną zniszczeniu w momencie zgrzewania na przewodzie, a także dalszego funkcjonowania. Nie można też zapominać o skuteczności izolacji. Wskazane jest, aby wynosiła przynajmniej 20kV/mm.

To oczywiście nie wszystko. O jakości rurek termokurczliwych świadczy wytrzymałość przed wyginaniem i rozciąganiem w ustalonym odgórnie przez producenta zakresie. A jeśli zależy Ci na produktach, które na skutek ewentualnego pożaru nie będą wydzielać toksycznych i żrących gazów, wybierz akcesoria wolne od halogenu. Tego rodzaju rurki termokurczliwe znajdziesz w wielu specjalistycznych sklepach takich jak opaskikablowe.pl.

Pamiętaj o bezpieczeństwie i zaleceniach podczas pracy z rurkami termokurczliwymi

Praca z rurkami termokurczliwymi bez wątpienia wymaga szczególnej ostrożności. Przede wszystkim należy pamiętać o pilnowaniu prawidłowej temperatury roboczej zgodnie z zaleceniami producenta. Dotyczy to zarówno zgrzewania pojedynczego elementu na kablu, jak i również późniejszej eksploatacji. Przekroczenie dopuszczalnych norm może doprowadzić do zniszczenia rurki oraz umiejscowionego pod jej spodem przewodu.

Co więcej, nie powinny być przechowywane w zbyt niskiej temperaturze powodującej pęknięcia i inne uszkodzenia. Niewskazane jest też ich rozciąganie ponad wskazaną wartość. Takie działanie przyczynia się do degradacji materiału i obniżenia jego właściwości.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.