Skandynawski taras – co powinno na niego trafić?

Przytulny i elegancki taras jest ozdobą każdego ogrodu. To właśnie w tym miejscu z radością wypoczywamy, bawimy się z dziećmi lub organizujemy spotkania ze znajomymi. Wygodny taras powinien być nie tylko funkcjonalny, ale też estetyczny. Obie te cechy spełniają przydomowe strefy relaksu, urządzone w modnym obecnie stylu skandynawskim. Czym się taki taras wyróżnia oraz co powinno się na nim znaleźć, by zapewnić optymalną jakość wypoczynku na świeżym powietrzu? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Taras skandynawski – najważniejsze cechy

Taras w stylu skandynawskim to przede wszystkim przestrzeń funkcjonalna, w której centrum znajduje się strefa do wypoczynku, wyposażona w wygodne meble. W zależności od wielkości dostępnego miejsca oraz liczby osób, na co dzień z niego korzystających, można umieścić w nim fotele, narożniki lub sofy. Forma konstrukcji jest najczęściej skrajnie prosta, oparta na geometrycznych bryłach.

W aranżacjach skandynawskich stawia się bowiem na funkcjonalną prostotę i stonowaną kolorystykę, z dominacją bieli, szarości i beżów, przełamanych pojedynczymi akcentami żywszych barw.

Szczególną rolę przykłada się do jakości zastosowanych materiałów, które często pozostawia się w naturalnej formie. One także stanowią ważne uzupełnienie aranżacji, a przy tym są prawdziwym łącznikiem między strefą do wypoczynku a przyrodą wokół.

Ograniczenie elementów zdobniczych na rzecz funkcjonalności nie oznacza bynajmniej, że aranżacje skandynawskie w ogrodzie nie mogą być eleganckie i dekoracyjne. Wszystko zależy od odpowiedniego zaplanowania przestrzeni oraz wykorzystania właściwych, ciekawych dodatków.

Podstawowe elementy wyposażenia na taras skandynawski

Jakie meble muszą znaleźć się na skandynawskim tarasie? Podstawą są oczywiście już wspomniane zestawy wyposażenia do wypoczynku. Zalicza się do nich przede wszystkim krzesła, leżaki, fotele lub sofy, ustawione razem ze stolikami kawowymi lub pełnowymiarowymi stołami. Aby zwiększyć komfort podczas relaksu, na siedziskach układa się wygodne i miękkie poduszki.

Oprócz standardowych mebli, na tarasie skandynawskim powinny się pojawić szafy i skrzynie do przechowywania przydatnych drobiazgów lub akcesoriów. Dzięki nim wszystkie przydatne narzędzia lub sprzęty są zawsze pod ręką, a na tarasie panuje nienaganny porządek.

Dekoracje w stylu skandynawskim na taras

Skoro taras ma być przestrzenią do wypoczynku, należy umieścić na nim też efektowne dodatki, budujące przytulny nastrój.

W stylu skandynawskim najchętniej stosuje się praktyczne tekstylia, jak choćby wspomniane wcześniej poduszki – najlepiej z poszewkami w modnych kolorach, zdobionymi wzorami geometrycznymi. Oprócz nich wiele osób decyduje się na wprowadzenie efektownych dywanów na taras lub ozdobnych makat lub makram, które wiesza się również na ścianach tarasów w stylu boho.

Na tarasie skandynawskim trudno się obyć bez oświetlenia. Mogą to być wodoszczelne i proste oprawy elewacyjne z metalu, drewna i szkła, jakie oferuje choćby sklep z lampami Lampy.it. Dodatkowo, chętnie zawiesza się na balustradach girlandy lampek LED, budujących przytulny i ciepły nastrój w przydomowej przestrzeni.

Na tarasie skandynawskim nie może zabraknąć roślin doniczkowych. Bywają to pnącza, drzewka, byliny, pachnące zioła lub wysokie trawy ozdobne. Najchętniej stawia się na okazy zielone wieloletnie, unikając nadmiaru barw i kwiatów. Również bowiem w tej kwestii dominuje na tarasie skandynawskim daleko idący minimalizm, a także praktyczność.

Rośliny zasadza się w donicach ceramicznych, z tworzyw sztucznych albo w drewnianych skrzynkach. Dzięki nim można cieszyć się relaksem na łonie natury nawet w centrum miasta.

Piękny taras skandynawski – idealnie miejsce do wypoczynku

Tarasy skandynawskie muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Tak powstają wygodne przestrzenie do wypoczynku, w których z chęcią spędza się czas na relaksie. Minimalizm z krajów skandynawskich tworzy bowiem naturalne miejsca regeneracji sił nawet po bardzo intensywnym dniu.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.