Skaning laserowy – gdzie jest używany i na co pozwala?

Skanowanie laserowe, to technologia, która w krótkim czasie rozwinęła się w wielu dziedzinach i ma bardzo szerokie zastosowanie. Pozwala na bardzo dokładny pomiar niezwykle złożonych geometrycznie obiektów i skomplikowanej geomorfologii. Skaning laserowy wyróżnia się milimetrową dokładnością, dzięki czemu sprawdza się w wielu różnych dziedzinach od archeologii poprzez rolnictwo, budownictwo, aż do monitoringu powierzchniowych osuwisk. W zależności od celu i potrzeb można wykonać naziemny skaning laserowy, lub lotniczy skaning laserowy, a także wykonywać pomiary poprzez użycie mobilnego i bezzałogowego skanowania laserowego.

Skanowanie laserowe — jak uzyskujemy chmurę punktów i do czego możemy jej użyć?

Skanowanie laserowe pozwala nam na uzyskanie chmury punktów, która jest odpowiednio filtrowana, żeby mogła być użyta w wybranym przez nas celu. Opracowaniem chmury punktów mogą zająć się specjalistyczne firmy takie jak innowacyjna Gispro, która wykonuje skanowanie laserowe przy użyciu najnowocześniejszych narzędzi dostępnych na rynku. Wysokiej klasy skanery laserowe odpowiednio dobrane do ich przeznaczenia pozwalają trójwymiarowe modele wysokiej rozdzielczości w postaci cyfrowej, czyli modele BIM.

Chmura punktów jest efektem skaningu laserowego i jest to zapis pomiarów współrzędnych XYZ, które możemy uzyskać nawet w miejscach, w których mamy zagęszczony ruch uliczny, czy trudny dostęp. Skanowanie laserowe 3D, to nowoczesna technologia, która jest dostępna nie tylko dla specjalistów i geodetów, ale także dla osób, które zajmują się budownictwem, rolnictwem, czy archeologią, lub nawet turystyką. Z uzyskanych chmur punktów możemy utworzyć model 3D, który zapisany jest w najpopularniejszych formatach plików cyfrowych, takich jak CAD, CAM, czy BIM.

Naziemny skaning laserowy i lotniczy, do jakich są zastosowań?

Naziemne skanery laserowe doskonale sprawdzają się w przypadku wykonywania pomiarów obiektów zabytkowych, czy też skomplikowanych i rozbudowanych budynków przemysłowych. W wyniku skanowania uzyskujemy w bardzo dokładny sposób najważniejsze dane, które sprawdzą się podczas tworzenia dokładnej dokumentacji przeznaczonej do inwentaryzacji architektonicznej. Skaner laserowy to powszechnie wykorzystywane narzędzie w przemyśle na potrzeby modyfikacji w halach produkcyjnych różnych elementów, które odznaczają się bardzo skomplikowanymi konstrukcjami.

Do zadań związanych z archeologią, czy ochroną środowiska skanowanie laserowe 3D bardzo często wykonywane jest poprzez lotniczy laser scanning. Na dużych obszarach, gdzie ciężko wykonać dokładne prace pomiarowe, to właśnie lotniczy skaning laserowy 3D sprawdza się najlepiej, zapewniając w krótkim czasie bogatą bazę chmur punktów, z których możemy uzyskać niezwykle dokładne modele 3D do wykorzystania w celu identyfikacji każdego napotkanego obiektu.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.