Skrzynki pocztowe – obowiązek czy dekoracja?

Posiadanie własnego domu z kawałkiem działki to z pewnością ogromna wygoda. Nie musimy wówczas martwić się o wiele rzeczy. Nie zastanawiamy się, czy nasza domówka przeszkadza sąsiadom lub, czy płaczący bobas pozwoli im spać, a nasz szczekający pies nie zakłóci ich ciszy nocnej. Większa przestrzeń to wiele zalet i udogodnień, ale także wiele obowiązków, takich jak: koszenie trawy, odprowadzanie szamba czy konieczność znakowania posesji tabliczkami adresowymi lub montaż skrzynki pocztowej, która w bloku byłaby wspólna dla wszystkich mieszkańców. Czy skrzynki pocztowe LED to konieczność? A może to jedynie ozdoba? Jakie normy musi spełniać poprawnie wybrana skrzynka na listy? Na te pytania odpowiadamy w artykule. Zachęcamy do dalszej lektury!

Posiadanie domu to tak jak wspominaliśmy szereg przywilejów, ale także wiele obowiązków, o które nie musielibyśmy się martwić, decydując się na mieszkanie w bloku. Nikt nie uprzątnie za nas chodnika czy nie odśnieży naszego pojazdu i nie naprawi zepsutego na klatce schodowej gniazdka. Wreszcie, mieszkając w bloku, nikt nie zatroszczy się o to, by wszystkie związane z tym obowiązki, takie jak montaż w widocznym miejscu skrzynki pocztowej z numerem domu, były spełnione.

Skrzynki pocztowe to wygoda właścicieli i bezpieczeństwo korespondencji

Skrzynka pocztowa przy wejściu do posesji to bez wątpienia ogromna wygoda i ułatwienie. Pozwala nam na otrzymywanie poczty, newsletterów, ulotek czy awiz bez konieczności chodzenia po nie np. do popularnych paczkomatów. Posiadając dobrą, nieprzemakającą i solidnie wykonaną skrzynkę pocztową, nie musimy obawiać się, że nasza korespondencja zmoknie od deszczu lub śniegu bądź zostanie wyjęta ze skrzynki przez niepożądane osoby. To ważne, szczególnie gdy mowa o ważnych pismach i dokumentach, wysyłanych do nas z różnego rodzaju urzędów.

Skrzynki pocztowe LED czy te bez podświetlenia – czym się kierować wybierając skrzynki na listy?

Skrzynka na listy, którą decydujemy się zamontować na elewacji, jest oczywiście ozdobą domu, dlatego powinna się nam ona podobać pod względem wizualnym. Aktualnie znajdziemy na rynku naprawdę wiele różnego typu rozwiązań. Kolory, kształty, materiały – wybór należy do Was. Możecie zaopatrzyć się zarówno w skrzynki pocztowe LED, jak i te bez podświetlenia. Podświetlane mogą służyć jako powtórzenie numeru domu, który znajduje się na elewacji. Z pewnością ułatwi to trafienie do Was: rodzinie, znajomym, kurierom.  Oczywiście, poza wyglądem, ważne są także parametry wybranej przez nas skrzynki. Nawet ta najpiękniejsza, musi umożliwiać pozostawienie w niej przesyłki, której wymiary to: 23 cm x 32,4 cm x 60 mm. Wymiary te są odgórnie narzucone i regulowane prawem unijnym oraz pocztowym.

Skrzynka pocztowa.

Skrzynki pocztowe są obowiązkowe

Tak! To nie pomyłka. Nawet jeśli wydaje się Wam to absurdalne, bo od dawna nie korzystacie z poczty, zamiast listów wysyłacie maile, a paczki odbieracie z paczkomatów – skrzynkę pocztową musicie umieścić na swoim ogrodzeniu. Jeśli mieszkacie w bloku, kamienicy czy innym budynku wielorodzinnym ten obowiązek musi spełnić osoba nim zarządzająca – zarządca bądź deweloper. Jeżeli natomiast jesteście właścicielami domu jednorodzinnego – sami musicie się o to zatroszczyć. Brak skrzynki pocztowej jest wykroczeniem podlegającym grzywnie w wysokości od 50 złotych do – o zgrozo – aż 10 tysięcy złotych. Z pewnością nie warto podejmować takiego ryzyka, tym bardziej że w sklepach, jak np. CUCUDO, znajdziemy wiele pięknych modeli, idealnie pasujących zarówno do nowoczesnych oraz bardziej klasycznych domów.

 

 

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.