Spawanie gazowe – co warto wiedzieć o tym procesie?

Spawanie jest dosyć popularną metodą, dzięki której łączy się w jedność kilka odrębnych elementów metalowych. Spawalnictwo ma zastosowanie szczególnie w czasie napraw i remontów. Wyróżnia się kilka rodzajów spawania: łukowe, laserowe, elektronowe oraz spawanie gazowe. Czym ono jest, jak przebiega i dlaczego jest lepszym wyborem? A także gdzie można znaleźć spawacza gazowego w Warszawie? W tym artykule pojawią się odpowiedzi na te pytania.

Na czym polega proces?

Spawanie gazowe jest znane od wielu lat. Spawanie elementów tą techniką polega na przytopieniu krawędzi każdego z nich przy pomocy palnika. Płomień w nim uzyskuje się poprzez spalanie tlenu i gazów palnych (najpopularniejszym jest acetylen). Acetylen cechuje nieprzyjemny i dosyć charakterystyczny zapach, który nie jest szkodliwy dla spawacza gazowego. Temperatura płomienia osiąga nawet 3160 stopni Celsjusza. Usługi gazowe tego typu odbywają się w dwóch etapach. Pierwszy ma miejsce w tzw. strefie redukcyjnej (odtleniającej), czyli tam, gdzie płomień ma najwyższą temperaturę. Drugi zaś odbywa się w strefie kity płomienia. Istnieje także tzw. jądro płomienia. Spawacze gazowi z Warszawy, szczególnie ci, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia gazowe, są w stanie poprzez odpowiednią regulację ilości tlenu i acetylenu dostosowywać wielkości każdej strefy, tak by zaspokajały potrzeby wynikające z konkretnej pracy.

Metody prowadzenia palnika – technika spawania gazowego

Posiadając pożądany płomień można rozpocząć spawanie elementów. Wyróżnia się trzy techniki prowadzenia palnika:

  • W lewo – spawacz gazowy prowadzi palnik od prawej do lewej i pochyla się zgodnie z kierunkiem pracy, najczęściej jest to kąt od 30 do 75 stopni, metoda ta należy do łatwych i przynosi estetyczne efekty,
  • W prawo – palnik powinien być zwrócony w przeciwną stronę niż kierunek spawania i prowadzony od lewej do prawej, metoda ta sprawdza się przy elementach grubszych niż 4 mm,
  • W górę – spawa się w pionowym położeniu i palnikiem rusza od dołu do góry, spoiwo powinno ruszać się wahadłowo i śledzić palnik pod kątem około 30 stopni, sposób ten wykorzystuje się szczególnie do blach o grubości od 2 do 6 mm, opcja ta jest wydajna i zużywa dużo gazów, dodatkowo tą technikę mogą wykonywać dwie osoby na raz.

Zalety i wady takiego spawania

Usługi gazowe, do których zalicza się technika spawania gazowego posiada szereg zalet i wad. Jest to dosyć popularna metoda od dłuższego czasu, ponieważ niesie ze sobą wiele korzyści. Do jej zalet zaliczyć można:

  • wysoką wydajność,
  • szybkość pracy,
  • możliwość pracy na elementach dosyć grubych i stworzonych ze wszystkich rodzajów metali nieżelaznych oraz stali,
  • narzędzia wykorzystywane do spawania gazowego są tańsze niż te używane do innych rodzajów spawalnictwa,
  • technika spawania elementów jest dosyć łatwą w opanowaniu,
  • możliwość automatyzacji procesu,
  • spawacze gazowi nie muszą posiadać żadnych przewodów zasilających, dlatego spawanie w terenie i na dużych przestrzeniach jest możliwe,
  • możliwość zastosowania w różnych instalacjach (gazowych, wodnych, ciepłowniczych).

 

Usługi gazowe tego typu posiadają także kilka wad. Są to:

  • wysokie koszty gazów eksploatacyjnych,
  • zmniejszenie estetyki w miejscach spoin,
  • trudności ze spawaniem aluminium i innych stali odpornych na rdzę,
  • trzeba mieć uprawnienia gazowe.

Mimo kilku wad, zalety zdecydowanie przeważają na korzyść stosowania techniki spawania gazowego. Spawalnictwo jest znane od długiego czasu. Spawacze gazowi z Warszawy są osobami wykwalifikowanymi, posiadającymi stosowne uprawnienia gazowe, zatem wykonują usługi w sposób profesjonalny. Zakładów tego typu jest bardzo wiele w Warszawie, zatem każdy znajdzie miejsce odpowiednie dla siebie.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.