Sprawdź, czy fotowoltaika się opłaca!

W przeciągu kilku ostatnich lat można zauważyć wyraźnie rosnącą popularność instalacji fotowoltaicznych. Jest wiele argumentów, które świadczą na ich korzyść: eksploatacja odnawialnych źródeł energii jest ekologiczne, umożliwia magazynowanie nadwyżek prądu w zakładzie energetycznym, jest modne oraz w wielu przypadkach pozwala na zmniejszenie wydatków. Montaż paneli PV nie wymaga składania wniosków o zgodę, dlatego sprawdź czy instalacja się opłaca i podejmij decyzję o inwestycji! Poniżej podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

Przydomowa instalacja

Sprawdzając opłacalność montażu instalacji PV przyjmujemy, że średnia jej wielkość dla gospodarstwa domowego wynosi 4 kWp, uśrednione zużycie energii elektrycznej liczy zaś 5 tysięcy kWh. Dane te pozwalają na stworzenie wyliczenia, którego wynikiem jest produkcja 4 tysięcy kWh, co daje nam 75% rocznego zapotrzebowania na prąd pozyskiwany z energii elektrycznej. Podane wartości są poglądowe i w zależności od wielkości gospodarstwa, ilości domowników oraz wykorzystywanej energii mogą się różnić. Jeśli jednak rzeczywiście uda się nam ¾ prądu wytwarzać z promieni słonecznych, to jest duża szansa, że po kilku latach inwestycja się zwróci.

Obliczenie opłacalności własnej instalacji

Wyliczenia tego rodzaju nie zawsze są proste i przejrzyste. Podjęcie decyzji o montażu paneli PV jest niełatwe a samo jej osadzenie – kosztowne, dlatego nie ma tu miejsca na błędy. W takiej sytuacji warto sięgnąć po kalkulator fotowoltaiczny – wykorzystuje on parametry takie jak wysokość miesięcznego rachunku za prąd, a uzyskane dzięki niemu dane są niezwykle rozbudowane. Z kalkulatora dowiemy się jaka moc instalacji jest zalecana, oraz parametry związane z miejscem jej zamontowania. Kluczowe są jednak wyniki mówiące o szacunkowej cenie instalacji, okresie zwrotu inwestycji i oszczędności, która uzbiera się po 25 latach. Warto również pamiętać, że oprócz mniejszych kosztów nasza decyzja wpłynie na środowisko minimalizując emisję dwutlenku węgla i zmniejszając smog, czy też ogólne zanieczyszczenie powietrza.

Fotowoltaika dla domu

Jakie wymagania trzeba spełniać?

Tak jak już pisaliśmy – opublikowana jest ustawa, dzięki której montaż instalacji fotowoltaicznej nie wymaga zgody. Trzeba jednak spełniać podstawowe wymagania:

  1. Potrzebny jest tytuł własności lub umowa dzierżawy nieruchomości / gruntu, na którym instalacja ma stanąć.
  2. Jeśli decydujemy się na osadzenie paneli na dachu to musi on mieć odpowiednią wytrzymałość, jeśli jednak planujemy instalację na gruncie, to powinien on być twardy i stabilny.
  3. Panele nie mogą być zacienione przez drzewa lub pobliskie budynki.

Jeśli kryteria te nas nie ograniczają, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby skontaktować się z profesjonalną firmą, która ustali szczegóły i dokładnie cały proces zaplanuje, np. z firmą SunErgo.

Fotowoltaika na dachu domu

Efektywność paneli oraz dodatkowe koszty

Musimy pamiętać, że szacunkowe wartości uzależnione są od wielu kryteriów: od strony osadzenia paneli, od warunków atmosferycznych i temperatury. Czynniki zewnętrzne powodują, że spodziewać się można spadku pozyskiwania energii na poziomie 0,5-2% po każdym roku działania instalacji. Ukrytych kosztów w zasadzie nie ma. Panele PV są odporne na deszcz, śnieg i grad, przez co bardzo rzadko ulegają zniszczeniu, a większość producentów zapewnia im gwarancję sięgającą 20-25 lat. Aby instalacja działała długo i efektywnie warto pamiętać o jej corocznym czyszczeniu.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.