Sprawdzone przepisy na ogórki kiszone!

O tym, że o ogórki są soczyste, orzeźwiające i smaczne wiedzą wszyscy. W sezonie letnim warzywo to chętnie wykorzystywane jest do przygotowania surówek oraz pysznych sałatek. Na polskich stołach, oprócz ogórka świeżego, znacznie częściej spotkać można jego ukiszoną wersję. Już dawno odkryliśmy dobroczynne właściwości oraz niezwykle walory smakowe, jakie niosą za sobą wszelkiego rodzaju kiszonki. Ogórki nie stanowią tutaj wyjątku. Wręcz przeciwnie — ogórki obok kapusty są najpopularniejszymi kiszonymi warzywami. Ogórki kiszone stanowią rewelacyjny dodatek do obiadu, grilla, kanapek czy też sałatek. Gotowe ogórki kiszone bez problemu kupisz w sklepie spożywczym. Warto jednak przyrządzić je samemu. Poniżej proste przepisy na najlepsze ogórki kiszone!

Ogórki kiszone — bogactwo minerałów i cennych wartości odżywczych

Kiszone warzywa to źródło cennych składników odżywczych, minerałów oraz witamin. Nie bez powodu kiszone warzywa określane są mianem superfood. Dzięki zachodzącym podczas kiszenia procesom fermentacji w warzywach dwukrotnie zwiększa się ilość witamin. Ogórki kiszone bogate są w witaminę C, B, K oraz A. Z uwagi na powyższe ogórki kiszone w szczególności polecane są w okresie jesienno — zimowym.

Ogórki kiszone są mniej kaloryczne niż świeże ich odpowiedniki. Jest to szczególnie istotne dla osób, które liczą kalorie i są na diecie. Ponadto, kiszone warzywa — w tym i ogórki — pozytywnie wpływają na procesy trawienne, regulując pracę układu pokarmowego. Podczas procesu fermentacji węglowodany ulegają rozpadowi i zmieniają się w kwas mlekowy. Kwas ten wspiera funkcjonowanie flory bakteryjnej jelit oraz przywraca równowagę kwasowo zasadową organizmu. Dzięki temu ogórki kiszone uważane są za rewelacyjny, naturalny probiotyk. Dodatkowo ogórki kiszone są bogate w błonnik, który reguluje procesy trawienne i usprawnia przemianę materii.

Warto także nadmienić, że ogórki kiszone, a w szczególności woda z ogórków kiszonych, pomaga łagodzić dolegliwości związane z nadmiernym spożyciem alkoholu. Wysoka zawartość witamin i minerałów działa jak elektrolity. Dostarcza niezbędnych witamin i doskonale nawadnia organizm. Nadto woda z ogórków, jak i same ogórki ma działanie oczyszczające. Pozwala to na sprawne usunięcie toksyn z organizmu.

Proste przepisy na domowe ogórki kiszone

Ukiszone ogórki
Źródło: Freepik.com

Ogórki kiszone jako gotowe przetwory są łatwo dostępne. Niemniej jednak, przetwory przygotowane samodzielnie dają gwarancję wykorzystania produktów najwyżej jakości. Takie ogórki są także pozbawione konserwantów, octu oraz substancji konserwujących. Kiszenie ogórków to łatwy i niewymagający specjalnych umiejętności kulinarnych proces. Dlatego też ogórki kiszone to jeden z nielicznych przepisów, który każdy wykona w domowym zaciszu. Prawdziwy sekret dobrych kiszonych ogórków tkwi w jakości warzyw wykorzystanych do ich przygotowania.

Jakie ogórki kisić, żeby były twarde i jędrne?

Aby kiszone ogórki były smaczne i jędrne, przy zakupie warzyw należy kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim do kiszenia należy wybierać ogórki młode, świeże i soczyste. Nadto do kiszenia nadają się ogórki gruntowe. Te ogórki charakteryzują się niewielkimi kształtami oraz grubszą skórką. Dzięki grubej skórce z procesu fermentacji uzyskamy twarde ogórki kiszone. Do kiszenia idealnie nadadzą się ogórki mniejsze, o prostym i podłużnym kształcie. Najlepsze będą takie, które nie przekraczają 10-15 cm długości.

Na rynku dostępnych jest wiele odmian ogórków nadających się do kiszenia. Jeśli kupujecie warzywa na targu, spytajcie o odmianę właściciela straganu. Najlepiej do kiszenia sprawdzą się ogórki odmiany Julian, Andrus oraz Borus.

Już wiesz jakie ogórki powinieneś kupić, by cieszyć się ich najlepszym smakiem. Poniżej przepisy jak przyrządzić najlepsze ogórki kiszone krok po kroku!

Stary sprawdzony przepis na ogórki kiszone na zimę

Ogórki kiszone to istotny składnik świątecznych obiadów, rodzinnych uroczystości, czy też imprezowych przekąsek. Idealne ogórki kiszone powinny być twarde i chrupkie. Stosując się do poniższych wskazówek, na pewno takie będą!

Składniki:

  • 1 kg gruntowych ogórków kiszonych,
  • 1 główka czosnku,
  • duży pęczek kopru,
  • 1 kawałek korzenia chrzanu,
  • 1 litr wody,
  • 2 łyżki stołowe soli,
  • dodatkowo: liść dębu, czarnej porzeczki lub wiśni.

Do przygotowania ogórków będzie potrzebować dwóch litrowych słoików.

Przygotowanie:

  1. Ogórki dokładnie wypłucz z piasku i ziemi. Najlepiej umyj je pod bieżącą wodą.
  2. Obierz korzeń chrzanu i pokrój go na mniejsze kawałki.
  3. Obierz czosnek.
  4. Przygotowane słoiki wyparz, a następnie ułóż na ich dnie kilka ząbków czosnku, kawałki chrzanu i kopru.
  5. Ogórki ciasno ułóż w słoiku. Ogórki powinny być układane pionowo, tak ciasno, jak tylko się da.
  6. Zagotuj wodę. Kolejno do gorącej, ale nie wrzącej wody dodaj sól. Dokładnie wymieszaj.
  7. Przygotowaną solanką zalej słoiki. Woda musi w całości pokryć ogórki.
  8. Dokładnie zakręć słoiki i odwróć je do góry dnem. Tak przygotowane odstaw w ciemne miejsce do wystygnięcia.
  9. Gotowe słoiki przenieś do spiżarki lub piwnicy. Ważne, aby miejsce przechowywania było ciemne i chłodne.
  10. Pozostaw ogórki do ukiszenia na czas około 2 tygodni.
  11. Smacznego!

Złota rada. Pamiętaj, że proces kiszenia nieodłącznie związany jest z fermentacją. Jeśli woda z ogórków będzie się sączyć przez wieko, a dodatkowo słyszalne będzie wyraźne syczenie — nie przejmuj się! To naturalne!

Przepis na ogórki kiszone małosolne

Ogórki kiszone małosolne
Źródło: Freepik.com

Ogórki małosolne cieszą się popularnością w sezonie letnim. Jest to jedyny okres w roku, kiedy można cieszyć się ich smakiem. Z ich spożyciem nie trzeba czekać kilku tygodni czy też miesięcy. Ogórki małosolne są już gotowe po upływie kilku dni. Od ogórków kiszonych odróżnia je w zasadzie czas leżakowania. Ponadto ogórki małosolne, są tylko lekko kwaskowate, a strukturą przypominają surowe warzywo.

Poniżej stary, niezawodny przepis jak krok po kroku przyrządzić pyszne ogórki małosolne.

Składniki:

  • 1 kg ogórków kiszonych,
  • 1,5 litra przegotowanej wody,
  • 2 łyżki soli,
  • 3 gałązki kopru,
  • 4 ząbki rozgniecionego czosnku,

Przygotowanie:

  1. Na samym początku wymocz ogórki w zimnej wodzie. Moczenie powinno trwać około 2-3 godzin.
  2. Kolejno, ogórki dokładnie oczyść oraz umyj. Najlepiej pod bieżącą wodą.
  3. Przygotuj jeden duży, wyparzony słój i ułóż w nim ciasno ogórki.
  4. Ogórki przekładaj koprem oraz ząbkami czosnku.
  5. Zagotuj i przestudź wodę. Do przestudzonej wody dodaj sól.
  6. Kiedy solanka jest gotowa, zalej naczynie z ogórkami. Żaden ogórek nie może wystawać ponad poziom wody.
  7. Całość przyciśnij małym talerzykiem lub przykryj gazą i zabezpiecz gumką recepturką.
  8. Pierwsze ogórki można spożywać już pod 2-4 dniach.

Jakich błędów należy unikać przy kiszeniu ogórków?

Bez względu na to, czy przygotowujesz ogórki kiszone, czy też małosolne unikaj poniższych błędów.

  1. Ogórki w naczyniu muszą być ułożone ciasno! W żadnym stopniu ogórki nie mogą wypłynąć poza zalewę. Ich dość swobodne ułożenie może spowodować, że ogórki pod wpływem wody i soli wypłyną na powierzchnie. Nie dopuść do tego, jeśli nie chcesz, aby ogórki uległy zepsuciu.
  2. Proces fermentacji powinien zachodzić powoli i naturalnie. Wszystko w swoim czasie. Błędem jest stawianie słoików w wysokiej temperaturze. Powyższe, zamiast usprawnić proces fermentacji, może przyczynić się do zepsucia przetworów.
  3. Jeśli chcesz, aby ogórki były kwaśne i bez posmaku goryczki, ogranicz dodawanie do nich zbędnych przypraw. Czasem klucz tkwi w prostocie.
  4. Do przygotowania solanki używaj soli kamiennej, a nie jodowanej. Jodowana sól spowalnia proces fermentacji.
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.