Średnie zużycie prądu – jak obniżyć rachunki za energię elektryczną?

Ile wynosi średnie zużycie prądu w skali roku? Jak można skutecznie obniżyć rachunki za energię elektryczną? Te pytania zadaje sobie sporo osób. W końcu w Polsce prąd do najtańszych zasobów nie należy.

Co obejmuje koszt energii elektrycznej?

Zużycie prądu jest rozliczane w  kilowatogodzinach (kWh). 1 kWh to ilość energii elektrycznej, którą w ciągu godziny zużywa urządzenie o mocy 1000W. Koszt energii obejmuje w praktyce cenę zakupu, akcyzę, podatek VAT, przesył, koszty własne, marżę, a także podatki i opłaty lokalne. Znaczenie ma także wybrana taryfa. W Polsce najwięcej osób korzysta z taryfy G11. W tym przypadku przez całą dobę obowiązuje dokładnie taka sama cena za energię elektryczną. Jest też taryfa G12 z podziałem na strefy czasowe.

Co ciekawe, cena prądu zależy również od regionu kraju. Jest bowiem wielu sprzedawców prądu. Na rosnący koszt energii elektrycznej wpływa jednak nie tylko ogólne zużycie prądu. Ma to związek także z coraz wyższymi kosztami uprawnień do emisji CO2.

Średnie zużycie prądu w gospodarstwach domowych

Roczne zużycie prądu zależy od wielu czynników. Każdy ma bowiem inny sprzęt i funkcjonuje w nieco inny sposób. Dobrze jest określić zapotrzebowanie na energię elektryczną, biorąc pod uwagę posiadane urządzenia RTV i AGD, sposób ogrzewania wody i budynku czy funkcjonowanie klimatyzacji. Dokładne dane trudno jest jednak wskazać.

Czasem spotkać się można z informacją, że przeciętna rodzina składająca się z dwóch osób dorosłych i dwójki dzieci zużywa około 1900 kWh w skali roku. Jednak dotyczy to ludzi, którzy naprawdę oszczędzają energię elektryczną. Lepiej więc założyć wartość 2200-2300 kWh.

Jak ograniczyć wysokość rachunków za prąd?

Wiadomo już, jak wygląda przeciętne zużycie prądu przez rodzinę. Czy jest sposób na zmniejszenie tej wartości i płacenie niższych rachunków za energię elektryczną? Okazuje się, że tak.

Przy zakupie sprzętu elektrycznego, należy zwracać jego uwagę na klasę energetyczną. Im jest ona wyższa, tym mniejsze jest zużycie prądu przez to urządzenie. Warto też zakupić do domu żarówki energooszczędne. Ten wydatek naprawdę szybko się zwraca. Dobrze jest też popracować nad swoimi nawykami. Pralkę i zmywarkę należy włączać tylko po ich całkowitym napełnieniu. Nie można zostawiać urządzeń w trybie czuwania, w szczególności podczas dłuższych wyjazdów. Kolejną istotną kwestią jest gaszenie światła przy wyjściu z danego pomieszczenia.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.