Storczyki – ceny poszczególnych gatunków

Storczyki znane są na całym świecie, jako popularne rośliny ozdobne. Istnieje mnóstwo gatunków, które z powodzeniem uprawiane są w domach. Niektóre z nich są powszechne, inne to prawdziwe rarytasy dla kolekcjonerów. Rośliny wymagają specjalnych warunków w uprawie i mogą przysporzyć problemów. Warto znać wymagania roślin, aby móc wybrać gatunek odpowiedni do domowych warunków. Popularne storczyki są zwykle prostsze w uprawie niż odmiany kolekcjonerskie. Różnice widać również w cenie. Najdroższe są rzadkie storczyki, które mają nietypową budowę kwiatów lub barwę.

Słów kilka o storczykach

Storczyki należą do rodziny storczykowatych, większość gatunków to epifity. Bycie epifitem oznacza, że roślina żyje na wysokich drzewach, nie prowadzi jednak pasożytniczego trybu życia. Orchidee lokują się na pniach drzew, miejscu, w którym gromadzi się materia organiczna. Dzięki temu lepiej konkurują z innymi roślinami o światło. Storczyki pochodzą z klimatu tropikalnego, to typowa roślinność dżungli amazońskiej. W tym miejscu panują specyficzne warunki, jest ciepło i wilgotno. Pochodzenie rośliny jest też wskazówką dla hodowcy, jakie warunki są optymalne dla storczyków.

Podłoże dla storczyków

Większość gatunków orchidei do wzrostu potrzebuje specjalnego podłoża. Nie można sadzić storczyków w ziemi kwiatowej, jest to dla nich zabójcze. Mieszanka podłoża zawiera elementy kory sosnowej, tortu, mchu. Czasem spotyka się dodatki w postaci węgla drzewnego lub włókien kokosowych. Jest to lekka ziemia, która sprawia, że korzenie rośliny są zabezpieczone przed nadmierną wilgocią. Istnieją epifity z rodziny storczykowatych, które do wzrostu nie potrzebują podłoża. Mogą wisieć na hakach lub tworzyć ciekawą kompozycję z innymi roślinami.

Osłonki i doniczki dla storczyków

Większość storczyków wymaga specjalnych pojemników. Kwiaty orchidei zwykle kupuje się w przeźroczystych osłonkach. Ma to duże znaczenie dla rośliny, a w szczególności dla jej korzeni. Storczyki tworzą specyficzne korzenie, które są zielone. Na wierzchu znajduje się biaława skórka, która po podlaniu ciemnieje. Korzenie storczyków przeprowadzają proces fotosyntezy, dlatego potrzebują dostępu do światła. Jest jeszcze druga zaleta stosowania u storczyków przeźroczystych, białych donic. Dzięki temu można zobaczyć czy storczyk potrzebuje podlewania.

Jeśli brakuje wilgoci w strefie korzeniowej, korzenie roślin stają się białe. Zielony kolor tego organu świadczy o tym, że storczyk ma właściwą wilgotność i nie wymaga podlania. Niektóre gatunki storczyków mogą tworzyć ciekawe kompozycje w dużych, białych donicach. Warto pamiętać, że część korzeni powinna być na wierzchu, mieć dostęp do światła i powietrza.

Bogactwo kwiatów storczyków, orchidei

Storczyki to niewątpliwie rośliny, które warto mieć w swoim domu. Tworzą ciekawe kwiaty, które bardzo długo utrzymują się na pędach. Kwiat ma charakterystyczną budowę i pełni ważną funkcję. Jest typowym wabikiem dla zapylaczy. Wyglądem przypomina owada. Do tego, niektóre gatunki pachną bardzo ciekawie. Mogą mieć kwiaty w jednej barwie lub być dwukolorowe. Ciekawe rysunki na płatkach korony, interesujący kształt ostróg lub pylników, sprawia, że trudno im się oprzeć.

Wymagania storczyków

Storczyki do prawidłowego wzrostu wymagają słonecznego stanowiska. Nie może to być jednak parapet w oknie południowym. Intensywne światło powoduje uszkodzenia liści i kwiatów. Rośliny najlepiej rosną przy dużej wilgotności. Nadmierna wilgotność może sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych, na które storczyki są dość podatne. Orchidea, storczyki tworzą kwiaty, które wymagają dostarczania składników pokarmowych. Można stosować mgiełki nawozowe, pałeczki, które wtyka się w podłoże lub dozowniki. W okresie spoczynku nie powinno się roślin nawozić. Niektóre gatunki bezwzględnie potrzebują przeźroczystych osłonek. Inne storczyki mogą rosnąć w białych lub czarnych donicach. Dotyczy to głównie roślin, które tworzą pseudobulwki. Istnieje możliwość wieszania roślin na linkach lub hakach, aby zwisały z sufitu. Trzeba jednak pamiętać, że korzenie muszą być zraszane wodą z odżywką.

Rodzaje i gatunki storczyków

W sprzedaży występuje parę najpopularniejszych rodzajów storczyków. Różnią się wyglądem, wymaganiami oraz ceną. Niektóre z nich nie potrzebują podłoża do wzrostu i mogą zwisać z sufitu, tworząc niesamowite kompozycje. Orchidea lub storczyk tworzy kwiat, który ma nietypowy wygląd. Gatunki, które warto znać, przedstawiono poniżej.

Falenopsis

Najpopularniejszym kwiatem, storczykiem, orchideą jest Falenopsis. To roślina, którą znajdzie się w każdej kwiaciarni, w centrach ogrodniczych, a nawet w sklepach spożywczych. Może tworzyć 1 do 3 pędów. Rośliny występują w wielu kolorach, chociaż najczęściej spotyka się białe, różowe i purpurowe orchidee.

Storczyk rózówy cena
Źródło: Pexels.com

Ceny tych roślin zależą głównie od ilości pędów kwitnących. Falenopsis kwitnie bardzo długo, po czasie kwiaty opadają. Jeśli pęd jest nadal zielony, najprawdopodobniej zakwitnie ponownie. Powinno się ścinać pędy, które zaczynają już schnąć. Roślina przechodzi w stan spoczynku, aby zakwitnąć na nowo. Storczyk wymaga białej donicy, która zapewnia dostęp światła do korzeni. Z tej rośliny tworzy się kompozycje ze storczykami innych rodzajów. Ma duże wymagania termiczne i wilgotnościowe. W ciągu dnia temperatura optymalna to około 25 stopni Celsjusza, w nocy musi być mniejsza (około 20 stopni). Zbyt niska temperatura lub za suche powietrze może powodować brak kwitnienia u roślin. Zaleca się stosowanie nawozów do orchidei, storczyków. Kwiaty są dzięki temu większe i dłużej dekorują pędy.

Dendrobium – dzwonkowate kwiaty

Storczyk, orchidea, która należy do rodzaju Dendrobium, charakteryzuje się dzwonkowatymi kwiatami. Pędy są wysokie i wzniesione. Storczyk tworzy liczne pseudobulwki, za ich pomocą się rozmnaża. Cena storczyka jest większa niż popularnego Falenopsisa. Warto jednak mieć go w swojej kolekcji. Kwiaty pojawiają się nie na szczycie pędów, ale wyrastają na całej ich długości. Trzeba zaznaczyć, że roślina kwitnie bardzo długo i często wypuszcza nowe pędy. Ma mniejsze wymagania termiczne niż Falenopsis. Pięknie prezentuje się na wschodnich lub zachodnich parapetach, gdzie tworzy kompozycje ze storczykami innych rodzajów. Powinien mieć przeźroczystą, białą donicę i właściwe podłoże.

Storczyki Vanda

Rodzaj Vanda to orchidee o pięknych kwiatach. Storczyki te są dość wymagające i lubią sprawiać problemy. Wysoka cena sprawia, że to okazy dla prawdziwych miłośników i kolekcjonerów. Są dużo rzadsze niż dwa poprzednie rodzaje. Występują w wielu kolorach, na przykład w czerwonym lub w brązowym. Vanda tworzy długie pędy, czasem mogą mieć powyżej 1 metra. Kwiaty również są pokaźne, to jedne z większych storczyków, które są roślinami domowymi. Nie jest więc zaskoczeniem, że kosztują najwięcej. Wśród rodzaju występuje ponad 70 gatunków o różnych kwiatach. Nadają się do egzotycznych kompozycji ze storczykami i z innymi roślinami o podobnych wymaganiach. W uprawie lubią wysoką temperaturę i wilgotność powietrza, powinno się unikać intensywnego światła.

Storczyki Cymbidium

Te rośliny tworzą psedobulwy, z których wyrastają liczne pędy oraz liście. Roślina może być sadzona w zwykłych doniczkach, wymaga jednak luźnej ziemi. Storczyk dobrze prezentuje się w białych donicach, w kompozycjach z innymi kwitnącymi roślinami. Ceny tych storczyków wahają się w zależności od ilości pędów, które tworzy i koloru kwiatów. Rośliny wymagają dużej wilgotności powietrza. Zaleca się stosowanie nawilżaczy, zwłaszcza w okresie grzewczym. Storczyki są dość żarłoczne w czasie kwitnienia. Nawozy, które warto stosować w okresie kwitnienia, mogą mieć formę mgiełki lub dozownika z płynem.

Rodzaj Katleja

Te rośliny są jednymi z pierwszych epifitów, które na masową skale zostały uprawiane jako rośliny ozdobne w europejskich państwach. Charakteryzują się ciekawymi kwiatami, które mogą występować w różnej barwie. Poszczególne płatki korony są wydłużone, co nadaje im oryginalnego, nieco egzotycznego wyglądu. To zdecydowanie rośliny, które warto mieć w swojej kolekcji.

Ważną cechą gatunków z tego rodzaju są mięsiste i grube kwiaty, których nie spotykamy u innych gatunków. Mogą mieć unikalną barwę płatków korony, na przykład żółtą lub brązową. Czasem kwiaty są nakrapiane, z wyraźnym rysunkiem. Pięknie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach, w białych donicach. Storczyk jest dość wymagający, dlatego kosztuje sporo. Jest też trudniej dostępny, rzadziej spotkany w kwiaciarniach i w centrach ogrodniczych. Ten storczyk, orchidea tworzą kwiaty unikalne, więc wart jest swojej ceny.

Niebieskie storczyki

W sprzedaży można spotkać rośliny o nietypowych kolorach. Najczęściej są to zwykłe rośliny z rodzaju Phalaenopsis, które zostały zabarwione. Bez obaw można taką roślinę kupić i cieszyć się jej wyjątkowymi kwiatami aż do końca kwitnienia. Trzeba jednak liczyć się z tym, że po przekwitnięciu, następne kwiaty będą już białe. Często spotkać można niebieskie, zielone lub pomarańczowe storczyki. Zwykle zabieg barwienia polega na nacięciu pędów przy szczycie i wstrzyknięciu do środka barwnika. Później rankę się woskuje. Barwnik dostaje się do białych kwiatów. Storczyk ma wyższą cenę, ale jest fajną ciekawostką florystyczną. Często używany do oryginalnych kompozycji ze storczykami. To nietypowy pomysł na prezent dla miłośnika roślin.

Stprczyk pomarańczowy cena
Źródło: Pexels.com

Kompozycje ze storczykami

Wyjątkowe kompozycje ze storczykami mogą odmienić każde wnętrze. Zwykle sadzi się kwiaty w białych donicach albo w szkle. Rośliny w szkle powinny mieć zapewniony właściwy drenaż, aby korzenie nie były narażone na stały kontakt z wodą. W tym celu można używać kamyczków lub keramzytu. Cena kompozycji zależy od gatunku rośliny, od wielkości szklanego naczynia oraz od innych dekoracyjnych elementów.

Storczyki w bukietach

Phalaenopsis to roślina, która jest chętnie wykorzystana przez florystów w bukietach. Można tworzyć oryginalne wiązanki na różne okazje. Jest często elementem wystroju sali weselnej, znajduje się w bukiecie dla pani młodej. Storczyki w kompozycjach prezentują się znakomicie z liśćmi paproci, z różami i z liliami.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.