Surówka z selera naciowego w 5 wydaniach. Zrób ją samodzielnie!

Seler naciowy pochodzi z rodziny selerowatych. Od pozostałych gatunków odróżnia się tym, że jego liście i ogonki nie są gorzkie. Nie posiada, także korzenia spichrzowego, natomiast wykształca mu się gęsta rozeta liści o zgrubiałych i soczystych ogonkach liściowych. To właśnie ogonki liściowe wykorzystywane są w trakcie gotowania. Można je także spożywać surowe.

Odmiany selera

Wyodrębniamy dwie odmiany uprawne, które różnią się kolorem ogonka, do białego po ciemnozielony. Te najciemniejsze należy wybielić przed spożyciem. Choć seler naciowy był znany w starożytnych państwach, takich jak Grecja, czy Rzym, to w Europie pojawił się dopiero w XII wieku we Włoszech.

Seler naciowy i jego właściwości odżywcze

Przede wszystkim musimy zaznaczyć, że seler ma bardzo mało kalorii. 100 gram tego warzywa dostarcza nam zaledwie 14 kalorii. Ponadto zawiera białko (0,69 g), węglowodany (2,97 g), błonnik (1,6 g). Seler zawiera śladowe ilości tłuszczów nasyconych i nienasyconych.

Minerały i witaminy w selerze

Jak wiele roślin, które spożywamy, seler jest bogaty w mnóstwo minerałów. Przede wszystkim zawiera potas. Ponadto dostarcza nam fosforu, sodu, wapnia, żelaza, magnezu oraz cynku. Jak widzimy, seler naciowy warto spożywać, chociażby ze względu na minerały. Jednakże zawiera on też wiele cennych witamin z grupy B, a także witaminy A, K, E, C oraz foliany. Seler naciowy, choć niepozorny, jest bardzo zdrowy i dobrze wpływa na naszą dietę.

Udział selera naciowego w naszej diecie

Jak wcześniej wspomnieliśmy, seler naciowy zawiera niewiele kalorii, przez co często wykorzystujemy go podczas odchudzania. Ponadto dzięki minerałom i witaminom, które zawiera, nasz organizm nadal będzie prawidłowo funkcjonował. Musimy jednak wspomnieć, że podczas odchudzania należy spożywać seler surowy, a nie poddany obróbce termicznej. Jest to istotne, ponieważ chociażby ugotowany seler dostarcza nam o wiele więcej cukrów niż ten surowy. Można go jeść jako przekąskę, zrobić z niego sok, dodać do sałatek czy surówek, a także do zup. Surówka z selera naciowego cieszy się ogromną popularnością i jest chętnie wykorzystywana w kuchni przez doświadczone kucharki.

Zdrowotne właściwości selera naciowego

Seler naciowy na stałe wprowadzony do naszego jadłospisu bardzo dobrze wpłynie na wiele układów naszego organizmu. Przede wszystkim oczyszcza organizm z toksyn i poprawia nasz metabolizm. W obecnych czasach zdarza nam się jeść rzeczy, które przepełnione są chemią, czy zbędnymi tłuszczami. Dzięki spożywaniu selera możemy pozbyć się tego, czego nasz organizm nie potrzebuje. Ponadto seler wspiera nasz układ pokarmowy, ułatwiając trawienie, czy likwidując zaparcia.

Seler pomaga także osobom z nadciśnieniem tętniczym, które obniża się po jego spożyciu. Musimy jednak pamiętać, że warzywo ma tylko wspierać nasz organizm, a nie go leczyć. Seler nie jest lekarstwem!

Zastosowanie selera naciowego. Słynne surówki z selera korzeniowego

Wielu z nas nie lubi spożywać owoców czy warzyw. Szczególnie te drugie bardzo często nas zniechęcają. Warzywa wydają nam się bez smaku, a czasami określamy je mianem nudnych. Jednak nic bardziej mylnego. Wszelkie owoce, czy warzywa, w tym seler, odpowiednio przygotowane mogą smakować naprawdę dobrze.

Seler naciowy można wykorzystać do przygotowania wielu potraw. Najczęściej spotykamy go, jako jeden ze składników sałatek, czy surówki z selera korzeniowego. Jednak ci, którzy lubią eksperymentować w kuchni, wykorzystują omawiane warzywo do wielu innych posiłków.

Przede wszystkim coraz częściej spotykany jest koktajl z selera, z dodatkiem jabłka, miodu, cytryny. Takie produkty blendujemy i otrzymujemy bardzo zdrowy napój. Oczywiście jest to tylko jeden z wielu przykładów koktajli, które możemy przygotować z selera. Chociażby w internecie możemy znaleźć masę przepisów, które możemy wypróbować.

Ponadto seler wykorzystywany jest do zup, czy kremów. Jest też dobrym dodatkiem do sosów bądź gulaszy. Co ciekawe, odważniejsi próbują dodawać selera do deserów, który podobno jest bardzo smaczny.

Jakie dodatki najlepiej pasują do sałatek i surówek z selera?

Seler jest dość wdzięcznym warzywem i komponuje się z wieloma innymi warzywami oraz owocami. Już wcześniej wspominaliśmy o koktajlu z omawianego warzywa. Wiemy już więc, że seler pasuje do jabłka, czy cytryny. Jednak to nie wszystkie owoce, które “lubią się” z selerem.

Do przygotowania dań czy napoi możemy wykorzystać kiwi, ananasa, banana czy gruszkę. Natomiast z warzyw, które pasują do selera, możemy wymienić: ogórka, białą kapustę, kukurydzę czy szpinak.

Takie połączenia selera z owocami czy warzywami bardzo często łączymy podczas przygotowania sałatki, czy surówki.
Poniżej przedstawimy kilka naszych propozycji na przepisy surówek z selera naciowego.

1. Lekka surówka z selera naciowego

Taka surówka to idealne rozwiązanie dla tych, którzy się odchudzają, ale także orzeźwiająca przekąska na gorące dni. Latem, kiedy nie chce się nam gotować, bardzo często przygotowujemy posiłki, które nie wymagają od nas dużego zaangażowania. Przede wszystkim nie musimy stać nad garnkiem i ocierać potu z czoła spowodowanego gorącą parą.

Do przygotowania 2 porcji naszej lekkiej surówki będziemy potrzebować:

  • 3 łodyg selera naciowego,
  • 1 marchewki,
  • jabłko,
  • 1 łyżki soku z cytryny,
  • 2 łyżek majonezu (jeśli chcemy otrzymać surówkę bardziej zdrową, majonez możemy zastąpić jogurtem naturalnym).
  • Soli i pieprzu.

Proces wykonania jest bardzo prosty

Jabłko obieramy i kroimy w kostkę. Następnie przekładamy je do miski i skrapiamy sokiem z cytryny (oprócz smaku, powoduje to, że jabłko nam nie sczernieje). Mieszamy. Potem zdejmujemy włókna z selera i kroimy w kosteczkę. Obraną marchew ścieramy na dużych oczkach tarki. Zarówno seler, jak i marchew dokładamy do miski, w której jest jabłko, a także dodajemy majonez (lub jogurt). Wedle uznania doprawiamy solą i pieprzem.
Tego typu surówka może być stosowana jako przekąska, dodatek do obiadu bądź wędlin.

2. Surówka z selera naciowego i ananasa

Jak wspomnieliśmy wcześniej, seler znakomicie łączy się z owocami. Teraz poznamy przepis na surówkę z egzotycznym dodatkiem, jakim jest ananas.

Przed przystąpieniem do działania przygotowujemy:

połowę selera naciowego,

  • 100 gram orzechów włoskich,
  • połowę świeżego ananasa,
  • łyżkę majonezu,
  • 1 łyżkę gęstego jogurtu,
  • łyżkę oleju winogronowego (z orzechów włoskich lub rzepakowego),
  • łyżkę soku z cytryny.

Teraz przygotowujemy surówkę

Seler myjemy i osuszamy. Każdą łodygę kroimy na pół, a następnie w kostkę. Orzechy siekamy na mniejsze części. Ananasa obieramy, usuwamy środek i kroimy go w kostkę.

Seler, ananasa, orzechy wkładamy do miski. Dodajemy oleju i soku z cytryny. Mieszamy. Majonez łączymy z jogurtem i dodajemy do miski. Doprawiamy wedle uznania.

Ważne jest, aby do surówki dodać świeżego ananasa, a nie takiego z puszki. Przede wszystkim ze względu smak, ale także zawartość cukru, którego w puszce jest znacznie więcej. Świeży owoc ma znacznie więcej witamin.

3. Sałatka gyros z selerem naciowym

Sałatka z selera naciowego

Choć mieliśmy mówić o surówkach, to tak naprawdę nazewnictwo ma tutaj najmniejsze znaczenie. Zresztą wielu ludzi często na surówkę mówi sałatka i odwrotnie. W artykule nie możemy zapomnieć o tych, którzy kochają mięso i nie mogą bez niego żyć.

Do przygotowania sałatki gyros potrzebujemy:

  • 1 pierś z kurczaka,
  • przyprawę do gyrosa,
  • 2 łyżki czerwonej fasoli z puszki,
  • 2 łyżki kukurydzy z puszki,
  • 3 łodygi selera naciowego,
  • 3 ogórki konserwowe,
  • 2 łyżki oleju rzepakowego.

Pierś z kurczaka myjemy, osuszamy i obtaczamy w przyprawie do gyrosa. Następnie wrzucamy mięso na rozgrzaną patelnię z olejem i podsmażamy. Ogórka konserwowego kroimy w kostkę, seler w prążki. Następnie wkładamy je do miski. Odcedzamy fasolę i kukurydzę, dodajemy je do selera i ogórka. Dodajemy mięso i polewamy łyżką oleju.

W przypadku tej sałatki, jeśli zrezygnowalibyśmy z mięsa, to mamy możliwość przyrządzenia sałatki wegańskiej. Bez kurczaka też będzie bardzo smaczna. Jednak jeśli wybierzemy taką opcję, to sałatkę należy odpowiednio doprawić, bo wcześniej robiła to przyprawa do gyrosa.

4. Surówka z selera i białej kapusty

Połączenie białej kapusty i selera jest bardzo ciekawe. Z odpowiednimi dodatkami możemy zrobić naprawdę pyszną sałatkę.

Będziemy potrzebować:

  • pół główki białej kapusty,
  • 1 seler naciowy,
  • jabłko,
  • 1 cebula,
  • majonez,
  • sól, pieprz.

Przygotowanie:

Białą kapustę kroimy w paski, a cebulę w kostkę. Jabłko i seler ścieramy na dużych oczkach tarki. Wszystko wkładamy do miski, dodajemy majonez, mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem według własnego uznania. Zamiast zwykłego majonezu możemy użyć sojowego. Otrzymamy w ten sposób surówkę wegańską.

5. Szybka surówka z selera korzeniowego i jabłka

Jest to idealna surówka na letnie dni. Sprawdza się zarówno jako przekąska, ale także, jako dodatek do obiadu.

Aby przygotować surówkę, potrzebujemy:

  • 500 g selera korzeniowego,
  •  jabłko,
  • sok z połówki cytryny,
  • 1 łyżka majonezu,
  • 4 łyżki jogurtu naturalnego,
  • sól,
  • ewentualnie cukier.

Przygotowanie

Seler i jabłko myjemy i osuszamy. Następnie obieramy i ścieramy na dużych oczkach tarki. Wszystko skrapiamy sokiem z cytryny. Dodajemy łyżkę majonezu i jogurt. Podczas dodawania jogurtu musimy posmakować surówki, aby sprawdzić, czy nie jest zbyt sucha. Jeśli tak będzie, to dodajemy więcej jogurtu. Doprawiamy do smaku.

Seler w naszym menu

Jak pokazaliśmy w tym artykule, wykorzystanie selera w kuchni, nie będzie sprawiać nam większych trudności. Mimo, że najzdrowiej spożywać go samego, na surowo, to nie musimy, aż tak rygorystycznie do tego podchodzić.

W wyżej wymienionych przepisach każdy znajdzie coś dla siebie. Nieistotne, czy wolimy zjeść opcję mięsną, czy wegańską. Lekka surówka, orzeźwi nas w gorące dni, a ta z białej kapusty przypadnie do gustu nawet największym niejadkom.

Surówki, które opisaliśmy, idealnie sprawdzą się również jako przekąski na domówce ze znajomymi. Zawsze warto zjeść coś zdrowego, szczególnie podczas picia alkoholu, który wypłukuje z naszego organizmu, chociażby potas.

Tak naprawdę przedstawione przez nas sałatki są tylko kroplą w morzu przepisów. Zarówno internet, jak i książki kucharskie dają nam wiele możliwości na wykorzystanie selera w zaciszu własnego domu. Do przygotowania dań z tym warzywem, nie potrzeba wielu dodatków. Tak naprawdę liczy się pomysł i odpowiednie połączenie.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.