Szafy narzędziowe warsztatowe – które najlepiej sprawdzą się w warsztacie samochodowym?

Warsztat samochodowy to miejsce, w którym praktyczność zdecydowanie gra pierwsze skrzypce. Cała przestrzeń tego lokalu musi być przystosowana do pracy w specyficznych warunkach. Różnego rodzaju ciężkie narzędzia, płyny i chemikalia to właśnie warsztatowa codzienność. Jednak jak się okazuje, możesz zaprojektować i urządzić to wnętrze, aby odpowiadało ono na wysokie potrzeby tego miejsca. Jakie więc szafy narzędziowe będą pasowały do niego najlepiej?

Szafy narzędziowe – jakie będą idealne do Twojego warsztatu?

Najlepsza szafa narzędziowa to taka, która swoją nośnością, gabarytami oraz liczbą szuflad i przegródek, będzie dobrze dopasowana do Twojego warsztatu. Na rynku znajdziesz wiele interesujących modeli, które z pewnością spełnią Twoje oczekiwania. W tym tekście pokażemy Ci, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu swojej szafy do warsztatu!

Materiał wykonania

Z czego powinny być zbudowane szafy narzędziowe? Otóż najlepszym wyborem będzie tu metal, dodatkowo pokryty warstwą proszkowej farby. Wszystko dlatego, że jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne, które mogą zdarzyć się podczas pracy w warsztacie.

Jeśli chodzi o farbę proszkową, to pokrywa się nią powierzchnię szafy, aby ta była odporna na korozję. Jej specjalna formuła ułatwia także czyszczenie takich mebli, co jest niezwykle ważne w takich miejscach. W warsztatach jest bowiem dużo smaru oraz innych brudzących substancji.

Szafy narzędziowe warsztatowe – co będziesz w nich przechowywać?

Przede wszystkim tego typu szafy muszą być w pełni przystosowane do rzeczy, które zamierzasz w nich składować. Oczywiście meble dziel się na różne kategorie, jednak zalecamy patrzeć na nie pod kątem właśnie tego, co będziesz w nich trzymać. Stąd też warto stosować poniższy podział:

 • Szafa narzędziowa — pozwala na przechowywanie narzędzi, które na przykład będą stosowane każdego dnia. Są one niegroźne i możesz trzymać je w jednym miejscu.
 • Szafa na chemikalia — w której bezpieczne będziesz składować środki czystości oraz inne detergenty. Często bowiem są one żrące bądź toksyczne, a w kontakcie z innymi urządzeniami mogą powodować ich nieodwracalne uszkodzenia.
 • Szafa na narzędzia ręczne bądź pomiarowe – chodzi o takie przedmioty jak klucze, młotki, śrubokręty czy poziomice i miary.
 • Szafa na elektrykę, czyli na wiertarki lub szlifierki.
 • Szafa na narzędzia pneumatyczne, w której znajdzie na przykład klucze udarowe, wkrętaki.
 • Szafa na dokumenty – schowasz w niej wiele ważnych dokumentów. Przyda się ona nie tylko w samym warsztacie, ale przede wszystkim w sąsiadującym z nim biurze. Pozwala to na zachowanie porządku pośród stosu przeróżnych kartek papieru.

Jakie inne meble metalowe warto kupić do warsztatu?

Oprócz szaf wiele sklepów oferuje cały asortyment mebli z metalu, które przeznaczone są właśnie do garażów czy warsztatów. Spełniają one wymagania technicznych oraz te związane z bezpieczeństwem. Oto niektóre z nich:

 • Regały warsztatowe, służące do przechowywania przedmiotów, które nie muszą być trzymane w zamkniętej szafie. Będziesz mieć je tuż pod ręką.
 • Półki – zamontujesz je w niektórych modelach szaf lub na ścianie warsztatu.
 • Wózki serwisowe i wózki serwisowe półkowe, z których pomocą to będziesz przewoził cięższe narzędzia na terenie warsztatu.
 • Stoły warsztatowe, wykonane z metalu lub z innego materiału, pozwalają na pracę z narzędziami. Mebel ten bardzo często stanowi serce tego pomieszczenia, ponieważ to na nim wykonuje się wiele czynności.
 • Kontenerki – konstrukcję tę wyróżnia fakt, iż mogą być na kółkach. Schowasz je także pod stołem, dzięki czemu są bardzo praktyczne.
 • Stojaki na pojemniki, które pomogą Ci w przechowywaniu drobnych śrubek oraz innych elementów. Utrzymasz w ten sposób porządek i usprawnisz prace naprawcze.

Jak czyścić szafy narzędziowe?

Meble z metalu są odporne na wiele czynników, jednak odpowiednia konserwacja jest niezbędna do przedłużenia ich dobrej kondycji. Dlatego też regularnie je sprzątaj. Najpierw więc usuń brud i kurz z powierzchni szafy przy pomocy miękkiej ściereczki lub miotełki. Następnie skorzystaj z wody oraz odpowiedniego detergentu – niektórzy używają do tego octu.

Warto unikać korzystania z silnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić powłokę ochronną metal, czyli na przykład farbę proszkową. W przypadku trudnych do usunięcia plam lub zabrudzeń, można użyć specjalnych detergentów do czyszczenia powierzchni z takich materiałów. Wszystko jednak musi odbyć się zgodnie z instrukcjami producenta, zawartymi na opakowaniu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zapytaj fachowca.

Na koniec spłucz szafę czystą wodą i dokładnie osusz ją ręcznikiem papierowym lub miękką ściereczką. Upewnij się, że jest ona sucha, przed włożeniem do niej narzędzi czy innych przedmiotów.

W celu podwyższenia ochrony przed korozją można pokryć powierzchnię szafy specjalnie dedykowanym do tego woskiem lub innym środkiem.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas konserwacji szafy?

Oprócz regularnego czyszczenia, woskowania oraz osuszania jej po myciu, warto także regularnie kontrolować szuflady i zawiasy, aby upewnić się, że działają prawidłowo. Ponadto unikaj przeciążania szuflad oraz półek. Wszystko po to, by nie doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu prowadzenia. Dzięki niemu bowiem szuflady działają płynnie, a także nie wysuwają się samoistnie.

Dodatkowo zawsze umieszczaj narzędzia zgodnie z przeznaczeniem. W ten sposób unikniesz zepsucia się innych przedmiotów czy też samych szuflad. Zalecamy zaplanować ich rozmieszczenie, na przykład na podstawie wcześniej przedstawionej przez nas propozycji.

Regularnie sprawdzaj także stan techniczny mebla i obserwuj go. Wcześniej zauważona usterka będzie nie tylko łatwiejsza do naprawienia, ale i zapewni bezpieczeństwo pracownikom warsztatu. To niezwykle ważne w tego typu miejscach, ponieważ narzędzia i meble są bardzo ciężkie. Gdyby spadły w niekontrolowany sposób, mogłyby wyrządzić sporo szkód.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.