Tajniki parzenia herbaty – z dobrym czajnikiem to dziecinnie proste!

Herbata jest jednym z najstarszych napojów świata. Jej początki sięgają 2737 roku p.n.e. W ciągu kolejnych tysiącleci np. w kulturze japońskiej czy chińskiej parzenie herbaty stało się prawdziwym rytuałem. Uwielbiasz pić herbatę i chciałbyś każdego dnia delektować się jej smakiem? Zadbaj o to, by cały proces parzenia przebiegał jak najlepiej. Wybierz czajnik, który ułatwi Ci przygotowanie idealnego naparu.

Z tekstu dowiesz się:

  • jaki czajnik elektryczny wybrać?
  • dlaczego warto zwrócić uwagę na czajniki z funkcją regulacji temperatury?

Tradycyjna, znana z krajów Dalekiego Wschodu metoda parzenia herbaty zajmuje dużo czasu, a także wymaga odpowiedniego przygotowania oraz posiadania specjalnych naczyń. To jednak nie oznacza, że na co dzień w swoim domu nie możesz zadbać o to, by smak Twojej ulubionej herbaty był jeszcze lepszy. Do przygotowania perfekcyjnych naparów wystarczą odpowiednie czajniki elektryczne. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Materiał ma znaczenie? Sprawdź, jaki rodzaj czajnika elektrycznego wybrać

Tradycyjne naczynia do parzenia herbaty są wykonane z gliny lub porcelany. Jednak w codziennym życiu takie przygotowanie naparu mogłoby być dość uciążliwe. Znacznie prościej i szybciej można zagotować wodę na herbatę w czajniku elektrycznym.

Do wyboru masz:

  • czajniki z tworzywa sztucznego,
  • czajniki stalowe,
  • czajniki szklane.

Wybór materiału, z którego są wykonane czajniki, to tak naprawdę kwestia estetyki i Twojego gustu. Jeśli wolisz wyposażenie kuchenne, które wygląda nowocześnie, postaw na szklane lub stalowe czajniki. Czajniki z tworzywa sztucznego, dostępne zazwyczaj w białym kolorze, pasują do wnętrz w stylu retro i klasycznym.

Bez względu na to, jaki rodzaj materiału czajnika elektrycznego wybierzesz, możesz być pewien, że herbata w nim przygotowana zawsze będzie idealna. Każdy z tych materiałów jest bowiem w pełni higieniczny i łatwy w czyszczeniu.

Wskazówka: Jeśli chcesz, żeby w czajniku nie osadzał się kamień, wlewaj do środka wodę filtrowaną. Natomiast powstały osad najłatwiej usuniesz poprzez przegotowanie wody z wciśniętym do środka sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym.

Jesteś zwolennikiem herbat ziołowych i zielonych? Wybierz czajnik z regulacją temperatury

Temperatura parzenia herbaty ma ogromny wpływ na końcowy smak naparu. W przypadku czarnej herbaty jest to ok. 95-98℃. Większość czajników gotuje wodę do 100℃ – doprowadza ją do wrzenia i zabija drobnoustroje. Jeśli więc jesteś miłośnikiem tego rodzaju herbaty, wystarczy Ci więc standardowy czajnik elektryczny.

Wskazówka:  Jeśli chcesz cieszyć się jeszcze lepszym smakiem czarnej herbaty, odczekaj chwilę po zagotowaniu wody. W ten sposób temperatura nieznacznie zmniejszy się do zalecanych 95-98℃.

Miłośnicy herbat doskonale wiedzą, że czarne napary to tylko początek tego bogatego świata smaków i aromatów. Też jesteś fanem herbaty albo chciałbyś spróbować innych rodzajów? Koniecznie zwróć uwagę, jaką mają temperaturę parzenia.

  • Herbata biała – ok. 80℃.
  • Herbata zielona (japońska) – ok. 70℃.
  • Herbaty ziołowe – ok. 90℃.

W osiągnięciu odpowiedniej temperatury wody pomogą Ci czajniki elektryczne z regulacją temperatury. Wystarczy, że przed uruchomieniem gotowania ustawisz w nich docelową temperaturę. W urządzeniach Zelmer możesz wybrać temperaturę od 50 do 100℃.

 

Gotowy do parzenia przepysznej herbaty? Jeśli zastanawiasz się, czy zmienić swój czajnik na nowy, zajrzyj np. na stronę marki Zelmer i porównaj dostępne czajniki. Który z nich najbardziej wpadł Ci w oko?

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.