Tani dom w budowie – jaki projekt wybrać?

Budowa domu to nie lada wyzwanie i nie chodzi tutaj jedynie o aspekty organizacyjne, ale przede wszystkim finansowe. Czy możliwe jest wybudowanie taniego domu, który z jednej strony nie przeciąży naszego budżetu, a z drugiej będzie takim, o jakim marzymy? Oczywiście, że tak! Sekretem jest tutaj dobrze dobrany projekt, który pozwoli sporo zaoszczędzić, a przy tym będzie funkcjonalny i estetyczny.

Koszty budowy domu można porównać obecnie do zakupu mieszkania, jednak spore znaczenie będzie tutaj miała jego lokalizacja, ewentualny zakup działki itp. Tanie w realizacji są przykładowo małe domy na sprzedaż w Pruszkowie, jednak nie tylko wielkość naszego przyszłego gniazdka ma wpływ na ostateczną cenę.

Oszczędności nie muszą wiązać się z zakupem gorszej jakości materiałów budowlanych, bowiem dzięki dobremu projektowi możemy stworzyć wymarzoną przestrzeń na wysokim poziomie znacznie taniej. Forma budowy powinna być dopasowana do potrzeb domowników, dlatego można postawić na jeden z wielu atrakcyjnych gotowych projektów, jak również wybrać projekt indywidualny, gdy mamy nietypową działkę lub określone potrzeby.

Jaki projekt wybrać?

Dobrze zaplanowany projekt to taki, który nie generuje dodatkowych kosztów związanych z poprawianiem błędów. Najlepiej jest zatem skorzystać z pomocy doświadczonego i rzetelnego architekta, bądź dopasować projekt gotowy z oferty cenionej pracowni architektonicznej. Sprawdzone rozwiązania to najlepszy wybór gdy zależy nam na niskim koszcie budowy.

Decydując się na określony projekt, a co za tym idzie atrakcyjną wycenę całej inwestycji, powinniśmy wziąć pod uwagę elementy takie jak wielkość domu, która będzie dla nas optymalna, podpiwniczenie, kształt całej bryły domu, konstrukcję dachu, jak również rodzaj ogrzewania.

Popularnym i ekonomicznym rozwiązaniem stały się ostatnimi czasy niewielkie domy parterowe z ewentualnym poddaszem użytkowym, które pozwalają pomieścić wszystkie niezbędne pomieszczenia. Oszczędności znaleźć można również np. w garażu – zamiast wykonać go jako element domu, można zastąpić go wiatą.

Dobry projekt powinien uwzględniać strefy użytkowe, które pozwalają zastosować najprostsze instalacje wewnętrzne. Tym sposobem sporo oszczędzimy na rozbudowie i dopracowaniu detali. Jeżeli nie mamy takiej potrzeby, dla tańszej realizacji domu możemy zrezygnować z podpiwniczenia – funkcje przechowywania mogą przejąć strych lub wolno stojąca komórka czy szopa.

Najtańsze są również projekty maksymalnie uproszczone – im bardziej finezyjna w formie bryła tym drożej, dlatego jeżeli zależy nam na niskich kosztach, lepiej postawić na funkcjonalność i klasykę. Duże oszczędności można wygenerować także na wykończeniu elewacji – zamiast drogich sztukaterii itp. warto postawić na prostotę w postaci kamieni czy drewna.

W przypadku doboru konstrukcji dachu, najtańszą będzie wersja z dachem dwuspadowym – wariant wielopołaciowy może kosztować nawet dwukrotnie więcej! Sporo zaoszczędzić możemy także na właściwym doborze formy ogrzewania, która dopasowana do późniejszej eksploatacji pozwoli zmniejszyć wydatki zimą.

Jaki projekt domu będzie tani i jednocześnie funkcjonalny? Idealny projekt to  przede wszystkim budynek niewielki, parterowy o prostej bryle bez podpiwniczenia i dodatkowych rozwiązań typu garaż. Dodatkowo będzie to opcja z prostym dachem dwuspadowym i dobrze dopasowanym do potrzeb rodzajem ogrzewania.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.